Tengeribetegség: 25 gyorsan ható módszer
Kék az ég, és zöld a tenger, s az ember ott áll kipirult arccal és örömtől ragyogó szemmel egy vitorláshajó fedélzetén, amely fel-alá billeg a hullámokon. Billeg, táncol, oldalra dől. Majd felegyenesedik, egy hullám taraja a magasba emeli, azután megint le és föl.
Mit mond a szemorvos?
Dr. Gillilan betegei között vannak enyhébb esetek, akiknél csupán az a baj, hogy mozgó autóban nem tudnak a hányás fenyegető réme miatt olvasni: mindez a doktor szerint a teljes lakosságnak mintegy harmadáról elmondható. Azután akadnak súlyosabb esetek, akiknél már az is hányingert, szédülést vagy fejfájást okoz, ha figyelemmel kísérik egy asztalitenisz-mérkőzés gyorsan zajló eseményeit, vagy pusztán csak végig kell menniük egy szupermarketen.
A problémának „általában semmi köze sincs ahhoz, hogy az illetőnek milyen a látása, vagy hogy szemüveges-e vagy sem – állítja dr. Gillilan. Inkább a gyors szemmozgás okozza, amit már egy mozgó tárgy látványa is előidézhet.”
A gyógymódot, amit dr. Gillilan alkalmaz, ő maga dinamikus alkalmazkodó látásterápiának nevezi. Ez lényegében a túlérzékenység fokról fokra történő megszüntetése. „Nem izomfejlesztésről van szó, inkább tanulási folyamatról. Ugyanúgy tanítjuk meg a beteget arra, hogy miként használja a szemét, mint ahogy korábban megtanították síelni vagy kerékpározni” -hangsúlyozza a doktor. Hozzáteszi, hogy az elsajátított készségeket a betegek zöme a mindennapi életben sem felejti el, legtöbbjük éveken át tünetmentes marad. Dr. Gillilan látásterápiai szemináriumokat vezet, és kiadott egy tankönyvet is, melyben kollégái számára leírja a technikát.
Közben fel is csap a víz, billen a hajó, és az ember gyomrának ez már túl sok. A hajó mozgása felgyorsul, fodrozódnak a hullámok, s a fedélzeten álló utas egyszer csak azon kapja magát, hogy az ebédje is ott úszik a habok között. Nem éppen örömteli érzés vagy látvány.
A magyar nyelvben az egész tünetegyüttest tengeribetegségnek nevezik
Bármilyen közlekedési eszközön lép is fel. Van, aki az autózástól lesz rosszul, még többen a repüléstől, s bizony az óriáskerék sem mindenkinek tiszta élvezet. Éppen ezért, bár megszokottabb a „tengeribetegség” kifejezés, tudományosabb utazási betegségről beszélni. „A utazási betegség akkor jelentkezik, amikor az agy téves információt kap a környezetről” – magyarázza dr. Rafael Tarnopolsky gégész. A külvilággal való harmonikus kapcsolat érdekében az érzékszervek szüntelenül gyűjtik az információkat, amelyek az idegeken át az agyba jutnak.
A szervezeten akkor lesz úrrá az utazási betegség, amikor megbomlik az összhang a belső fülben lévő egyensúlyérző-rendszerből jövő információ és a szem által észlelt valóság között, mondja dr. Horst Konrád, az amerikai fülorr-gégészeket, valamint a nyak- és fej sebészeket tömörítő akadémiai bizottság elnöke. A tünetek meglehetősen egyértelműek: szédülés, verejtékezés, hányinger, sápadtság. És végső esetben hányás.
Amikor érzi az előjeleket, már nehéz útját állni az utazási betegség kitörésének. Mégis az alábbiakban leírt módszerek segíthetnek a tünetek kezelésében vagy legalábbis a folyamat lerövidítésében. Jobb esetben az is elképzelhető, hogy sikerül megakadályozni a tünetek kifejlődését.
- Tengeribetegség kezelése gyermekeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne gondoljon rá!
„Az utazási betegség, legalábbis részben, lelki eredetű – állítja dr. Konrád. – Ha bebeszéli magának, hogy hányni fog, akkor ez valószínűleg így is lesz.” Ehelyett összpontosítsa gondolatait valami nagyon szép dologra.
Hagyja másokra a betegápolást!
Gyakran fordul elő olyasmi, hogy egy hajó utasokkal a fedélzetén szép békésen szeli a hullámokat, mígnem valaki rosszul lesz. Aki ilyenkor együttérzéstől hajtva közelebb lép a beteghez, többnyire szintén kiborul. Aztán hozzá is jön a segítség, és a dominóelv alapján egyik a másik után esik áldozatul. Dr. Konrád szerint bármilyen kegyetlennek is tűnjön ez az állítás, legjobb nem tudomást venni a betegekről.
Kerülje a bűzt!
A rossz szagok, akár a kazánház füstje, akár a kifogott és jegelt halak, akár az a szardíniás szendvics, ami épp most készül a jacht konyhájában, mind okozhatnak hányingert, véli dr. Konrád. Igyekezzen az orrát más irányba fordítani.
Ne gyújtson rá!
Aki dohányos, esetleg azt hiszi, hogy ha rágyújt, az megnyugtatja, és eltereli a figyelmét az utazási betegségről. Ez azonban tévedés. A cigarettafüst csak sietteti az amúgy is közelgő hányinger beálltát. Aki pedig nem dohányzik, az sürgősen keressen menedéket a repülőgép, vonat vagy autóbusz nemdohányzó részében, ha érzi, hogy mindjárt felfordul a gyomra.
Az űrkorszak szélsőséges terápiája
Az űrben rájuk törő utazási betegség az asztronauták számára súlyos problémát jelent. „Bármikor előfordulhat, hogy egyszerre az egész legénység rosszul lesz – állítja dr. Patrícia Cowings, a NASA pszichológiai kutatólaboratóriumának vezetője. – Ez tragikus kimenetelű is lehet: a zárt sisakot viselő személy belefulladhat a hányadokba.” Könnyű megoldás pedig nincs, hiszen az utazási betegségre adható gyógyszereknek veszélyes mellékhatásai vannak.
Most azonban új távlatok nyíltak meg, hála a biológiai visszacsatolásnak. Dr. Cowings és munkatársai az elmúlt 15 év során szándékosan megbetegítettek jó néhány vállalkozó szellemű amerikait, hogy az űrhajósokon segítsenek. „Módszerünk lényege, hogy behívunk egy-egy embert a laboratóriumunkba és meghánytatjuk” – magyarázza dr. Cowings. Ehhez a folyamathoz egy ravasz kis szerkezetet használnak: egy széket, amely körkörösen mozog, mihelyt a benne ülő önkéntes különféle szögekben elfordítja a fejét. Ettől az illető belső fülében lévő egyensúlyi szerv totálisan megzavarodik. „Szinte mindenkire így hat – állítja dr. Cowings – Ha egy kősziklának lenne belső füle, ettől még az is rosszul lenne.”
A forgás közben megfelelő műszerekkel ellenőrzik a kísérleti alany testi reakcióit, így a pulzusszámát, légzését, az izmainak összehúzódását. „Minden egyes alanyunk másként reagál – magyarázza a doktornő. – Az utazási betegség olyan egyedi, mint az ujjlenyomat.” Ha ezt a fajta ujjlenyomatot gondosan kirajzolják, mindenkit meg lehet tanítani, hogy a maga egyedi reakcióit relaxáció és az öklendezésben részt vevő izmok feletti kontroll segítségével a megfelelő keretek között tartsa.
Ha az ember megtanulja, hogy idejében úrrá legyen a reakcióin, akkor képes megakadályozni azt, hogy súlyosbodjon a helyzet. „Több mint 250 személyt képeztünk ki ezzel a módszerrel, s az eredményeink igen jók – állítja dr. Cowings. – Körülbelül 60 százalékuk teljesen ki tudja védeni a tüneteket, amikor újabb kísérletnek vetjük alá a székben. További 25 százalék mérsékelni tudja a reakció erejét. A kiképzés hatása egyébként 3 éven át megmarad.” Az eredmények eléggé ígéretesek ahhoz – összegzi dr. Cowings -, hogy elmondhassuk: belátható közelségbe kerültünk az utazási betegség végleges gyógymódjának megtalálásához.”
Utazzon éjjel!
A hányásos rosszullét ritkábban következik be éjszakai utazás alatt, mert ilyenkor a szemünkkel nem tudjuk olyan jól észlelni a mozgást, mint nappal – állítja dr. Gillilan.
Ne barátkozzon a barátságtalan ételekkel!
Azokra az ételekre, amelyeket a szervezete normális körülmények között is nehezen tolerál, minden bizonnyal még hevesebben fog reagálni mozgó járművön. Bármilyen csábítóak a feltálalt pompás étkek, ne engedjen a csábításnak – tanácsolja dr. Róbert Salada, a kérdés szakértője.
Fő a friss levegő
A jó mélyen beszippantott friss levegő elejét veheti a hányingernek – állítja dr. Salada. Az autóban engedjen le egy ablakot. Hajón menjen fel a fedélzetre, és élvezze a víz friss illatát. Repülőgépen kapcsolja be a feje felett lévő szellőztetőt.
Ne igyon alkoholt!
„A túlzott alkoholfogyasztás befolyásolja, hogy az agya miként dolgozza fel a környezetből érkező információkat, és ez már önmagában is az utazási betegség tüneteinek egyik kiváltója lehet” – mondja dr. Konrád. Emellett a nagy mennyiségben elfogyasztott alkohol bejuthat a belső fülben lévő folyadékba is, ami azonnal szédülést okoz. Repülő- és hajó-úton ezért csak mértékletesen fogyasszon alkoholt.
Fontos az elegendő alvás
„Minél kimerültebb, annál nagyobb az esélye, hogy elkapja az utazási betegség”, vélekedik dr. Gillilan. Ezért, mielőtt hosszabb útra indulna, feltétlenül aludjon annyit, amennyit a szervezete általában megkíván. Ha utasként ül autóban vagy repülőgépen, jól teszi, ha próbál is kicsit szunyókálni, mert ezalatt nem hatnak a betegítő ingerek.
Üljön nyugodtan!
Agyát amúgy is túl sok zavaró hatás éri anélkül, hogy fölösleges mozdulatokat tenne. Különösen vigyázzon, hogy a feje mozdulatlan maradjon.
Jobb az első ülés
Az autóban üljön előre és koncentráljon az útra. Ezzel a testéből és a szeméből érkező jelek az agyban egyensúlyba kerülnek.
Ha lehet, vezessen!
Amikor a volán mögött ül, értelemszerűen menetirányba szegezi a tekintetét, mondja dr. Gillilan, és ez azzal az előnnyel is jár, hogy idejében észleli az esetleg bekövetkező változásokat.
Inkább máskor hozza be a restanciát!
Bármennyi elolvasatlan könyv és újság kínálja magát, autózás és hajókázás közben ne olvasson, javasolja dr. Tarnopolsky. Ahogyan a jármű mozog, a nyomtatott szöveg is mozog vele, s ez súlyos szédülést okozhat.
Ha mégis olvasnia kell, dr. Gillilan szolgál néhány tanáccsal:
- Csússzon le minél alacsonyabbra az ülésen, és az olvasnivalót emelje fel szemmagasságba. „Valójában nem az olvasás okozza a hányingert, hanem az, ha a könyvet rossz szögben tartja. Aki autóban utazva lefelé néz, óhatatlanul látja az elsuhanó tájat is az oldalsó ablakokon át, csak szokatlan szögből, és ez okozza a tüneteket. Az olvasnivaló felemelése viszont olyan pozíciót kínál a szemnek, mintha a pillantása az útra szegeződne.”
- Kezéből szemellenzőt formálva, vagy az önhöz legközelebbi ablaknak hátat fordítva zárja ki a látóteréből a járművön kívüli világot.
A természetgyógyász közbeszól
A régi idők gyógymódjai ma is hasznosak
Lehet, hogy nem minden egyes embernél válnak be, és az sem biztos, hogy mindig beválnak, de az utazási betegséggel kapcsolatos népi gyógymódok valószínűleg már akkor megjelentek, amikor az első ember elhatározta, hogy szemügyre veszi a lakhelyétől kicsit messzebbre eső tájakat is. Egy részük ma is népszerű, és feltétlenül érdemes őket kipróbálni.Gyömbérgyökér. Az Újvilágba érkező első telepesek talán azért éltek vele, hogy könnyebb legyen átszelniük az Atlanti-óceánt. A gyömbér használata több évszázados hagyományra tekinthet vissza, és előnyös hatását tudományosan is igazolták. Egy vizsgálat kimutatta, hogy már két porított gyömbérgyökérrel telt kapszula is hatékony az utazási betegség megelőzésében. A kutatók szerint a gyömbér oly módon hat, hogy megköti a gyomorsavat, s így meggátolja a hányinger fellépését.
Olajbogyó és citrom. A utazási betegség első stádiumában fokozódik a nyáltermelés; egyesek véleménye szerint ez is hozzájárul a hányingerhez. Az olajbogyóban viszont csersav van, ami szárítja a szájüreget. Eszerint tehát enyhíthet a hányingerén az, aki az első jelre bekap egy-két szem olajbogyót. Ha nincs kéznél olajbogyó, nyalogasson citromot.
Száraz keksz. Ez önmagában nem csökkenti a nyáltermelést, de éppen száraz mivoltával segíthet a folyadék megkötésében. A szódabikarbóna hasonló okból hatékony.
Kólaszörp. Az ásványvízzel hígított kólaszörpöt gyermekeknek szokták adni a hányinger megelőzésére. Valószínűleg a szénsavas kóla ugyanilyen hatású. Próbálja ki ön is.
Akupresszúrás karkötők. Számos kikötőben, repülőtéren, utazási irodában kaphatók ezek a könnyű kis karkötők, melyeknek belső oldalán műanyag domborulat van, amit a kínai gyógyászat művelői szerint a csuklónkon lévő, általuk nej-kuannak nevezett akupresszúrás pontra kell helyezni. Az elmélet szerint a karkötő megvédi viselőjét a hányingertől, ha néhány percig a jelzett pontra szorítja a domborulatot.
Keresse meg a legerősebb ellenállási pontot!
Nagy hajón kérjen olyan kabint, amelyik a hajó közepén van, mert itt érezhető a legkevésbé a ringó, hullámzó mozgás. Kis hajón ez nem nagyon lehetséges, de itt is simább utat ígérnek a hajóorrhoz, mint a tathoz közeli kabinok.
Menjen fel a levegőre!
Aki naphosszat a levegőtlen kabinban gubbaszt, magának keresi a bajt, állítja dr. Salada. Inkább menjen fel a fedélzetre.
Szögezze tekintetét valamilyen fix pontra!
Ez segít abban, hogy látása és egyensúly-érzékelése újra egyensúlyban legyen. A ringatózó hajón állni és a horizontot figyelni azonban nem jó ötlet, mert önnel együtt a horizont is ringatózni látszik. Helyette keressen egy fix pontot az égen vagy a földön, de a messzi távolban.
Vegye be a megfelelő tablettát!
Aki számára az utazási betegség teljesen kivédhetetlennek tűnik, vegyen be speciálisan e probléma megelőzését szolgáló tablettát. Néhány órával az utazás megkezdése előtt bevéve megakadályozhatja, hogy a tünetek fellépjenek. Egy vagy két tabletta általában 24 órán át hat. Ám nagyon fontos, hogy előre vegye be, mert ha a tünetek már megjelentek, nem hatnak.
Ne feledje, az idő minden sebet begyógyít!
Ez a mondás igaz az utazási betegségre is. Lehet, hogy ön az adott pillanatban úgy gondolja, mindjárt meghal – és amilyen rosszul érzi magát, ez szinte megváltásnak tűnhet -, de az utazási betegség nem halálos. A szervezet előbb-utóbb alkalmazkodik a vízi járművön uralkodó körülményekhez, és nem reagál olyan hevesen.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.