Torokfájás: 27 lehetőség a csillapítására
Ha a békesség kedvéért le kell nyelnie a mérgét, az bizony kellemetlen. Amikor viszont a puszta nyelés is fájdalmas, akkor valóban baj van. Főleg, mivel nehéz 15 másodpercnél tovább kibírni nyelés nélkül. És minél inkább próbál nem nyelni, annál gyakrabban nyel. Na most gondoljon hozzá a torokfájáshoz még egy kínos köhögési rohamot – és tudja, mi a kínok kínja.
A torokfájás gyakran előre jelzi a megfázást vagy az influenzát. Ezek nélkül, önállóan is jelentkezhet, valamilyen egyéb vírusos vagy bakteriális fertőzés eredményeként. Van úgy, hogy csak enyhe irritáció áll a háttérben, amit a téli fűtött szoba száraz levegője vagy a focimeccsen való lelkes szurkolás okoz. Bármi legyen is a kiváltó ok, orvosaink jó tanácsai között biztosan talál olyat, amelyik segít.
Szopogasson fertőtlenítő cukorkát!
Ha vírusfertőzés okozza a torokfájást, az antibiotikum nem segít. A fenoltartalmú, gyógyhatású cukorkák viszont enyhülést hozhatnak – véli dr. Hueston King fül-orr-gégész. A fenol elpusztítja a nyálkahártyán lévő kórokozókat, féken tartja a betolakodókat addig, amíg a szervezet saját védelmi rendszerét be nem indítja ellenük. Van némi fájdalomcsillapító hatása is, aminek révén az idegműködést kissé gátolja. A cukorkák különféle erősségűek lehetnek, ezért mindig kövesse a mellékelt adagolási útmutatót.
Torokspray
A cukorkához hasonlóan a fenoltartalmú toroksprayk is alkalmasak a torokfájás helyi kezelésére. Csakhogy, amint arra dr. Thomas Gossel, az Ohiói Northern Egyetem gyógyszerész professzora figyelmeztet, a befújt hatóanyag sokkal rövidebb ideig érintkezik a beteg nyálkahártyával, mint a hosszan szopogatott cukorka, ezért nem is tart olyan sokáig a hatása.
Segít a cink
„A cinktartalmú tabletták különösen hatásosak a megfázásos eredetű torokfájás esetén – mondja dr. Donald Davis kutatóorvos. – A betegeinknek kétóránként adtunk egy-egy 23 mg cink-glukonátot tartalmazó tablettát, és arra kértük őket, hogy minél lassabban szopogassák el, ne nyeljék le gyorsan. A cink enyhítette a torokfájást és a megfázás egyéb tüneteit is.”
- Rekedtség okai
- Fáj a torkom – Streptococcus-fertőzésem van?
- Torokfájás okai a gyermekeknél, hogyan kezeljük?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Dr. Davis ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy hét napon túl nem javasolt ilyen nagy adagban szedni a cinket, mivel befolyásolja a szervezetben az egyéb nyomelemek szintjét. Ha nem kedveli a cink ízét, válasszon valamilyen cinktartalmú cukorkát. További információ a cinkről itt!
A színészek által alkalmazott szerek
Az énekes Geoffrey Moore inkább a Halls Mentho-Lyptus cukorkát kedveli: „Abban nincsen semmilyen érzéstelenítőszer, amely eltompítaná, elzsibbasztaná a torkomat.”
A színész Norman Marshall az azonnali enyhülést hozó cukorkák szopogatására esküszik. Marshall másik házi gyógymódja egy nagy pohár vízben feloldott egy evőkanálnyi szódabikarbóna. „Ezt iszogatom egész nap, ha fájni kezd a torkom vagy érzem, hogy megfázás kerülget.”
Elf Fairservis színésznő inhalálással szokta gőzölni fájós torkát. „Tíz percig belélegzem a gőzt, és ha időm engedi, ezt naponta háromszor megismétlem, amíg jobban nem leszek.” William Perley, színész és énekes a megelőzés híve. „Próbálok olyan egészséges maradni, amennyire csak tudok, ennek érdekében jó sok sárgarépát eszem a benne lévő karotin miatt. Énektanáraim pedig arra is megtanítottak, hogy ne irritáljam a torkom túl sok köszörüléssel.”
Gargarizáljon!
Ha fáj amikor nyel, talán elég magasan van a gyulladt terület ahhoz, hogy gargarizálással, öblögetéssel hozzá lehessen férni, és csillapítani lehessen az irritációt, jegyzi meg dr. King. Gargarizáljon gyakran, rendszeresen az alább ajánlott oldatok valamelyikével. Ha azonban már berekedt és ráadásul köhög is, a gyulladás lejjebb található, ahol a gargarizálás már nem segít.
Sós víz. „Keverjen el egy teáskanálnyi konyhasót fél liter meleg vagy langyos vízben – tanácsolja dr. Gossel. – Ennek az oldatnak a töménysége megegyezik a szervezet természetes sótartalmáéval, ezért nagyon kellemes hatásúnak fogja találni. Óránként öblögessen vele, de ne nyelje le.
Kamillatea. Dr. Eleanore Blaurock-Busch, krónikus betegségekkel foglalkozó táplálkozástudományi szakember szerint a kamillatea nyugtató hatású a gyulladt nyálkahártyákra. Egy teáskanálnyi szárított kamillavirágot áztasson egy bögre forró vízben, szűrje le, várja meg, amíg lehűl és langyosan, szükség szerint gargarizáljon vele.
Hígított citromlé. Dr. Blaurock-Busch másik tanácsa, hogy facsarjon egy kevés citromlevet egy nagy pohár langyos vízbe.
Alkohol. „Én néha teszek egy evőkanál konyakot vagy whiskyt egy nagy pohár meleg vízbe, és azzal gargarizálok – mondja dr. Gossel. – Ennyi alkohol elég is ahhoz, hogy elzsibbassza a fájós torkot.”
Párásítsa a szoba levegőjét!
A reggeli, ébredés utáni torok fájás néha csak attól van, hogy nyitott szájjal aludt. Általában az orrüreg megnedvesíti a torok és a tüdő felé áramló levegőt. Ha azonban nem az orrán, hanem a száján át veszi a levegőt, akkor ez a fázis kimarad, és a torka esetleg kiszárad, sőt meg is fájdulhat.
Dr. Jason Surow fül-orr-gégész azt tanácsolja, hogy a hálószobájában használjon párásítót, ami kellemesen nedvessé teszi a levegőt. „Olyan típust válasszon, amelyet oda tud tenni az ágya mellé. Akkor is szükség van erre, ha a fűtési rendszerbe már eleve levegőpárásító egység van beépítve, ezek ugyanis többnyire nem felelnek meg a célnak. Különösen a meleglevegő-befúvásos módszerrel működő fűtések esetében nem. Ezek ugyanis eleve nagyon szárító hatásúak.”
Gőzöljön!
Az átlagosnál erősebb torokszárazság és fájdalom esetén a szobai párásító hatását egészítse ki közvetlen gőzöléssel, tanácsolja dr. Surow. Folyasson nagyon forró vizet a mosdókagylóba, hogy jó sok gőz termelődjön. Hajoljon a csobogó forró víz fölé, borítson egy törülközőt a fejére, és ebben a gőzsátorban lélegezzen jó mélyeket 5-10 percen keresztül. Az orrán is és a száján is szívja be a forró gőzt. Naponta többször is megismételheti, ha szükséges.
Bedugult az orra?
Ha azért, vagy legalábbis részben azért veszi a száján a levegőt, mert bedugult az orra, figyelmeztet dr. Surow, akkor valamilyen, a gyógyszertárban kapható orrcsepp vagy orrspray segítségével feltétlenül hozza rendbe. Egy-két napnál tovább azonban ne használja, és pontosan kövesse a használati útmutatót, mert a szervezet könnyen hozzászokik ezekhez az anyagokhoz.
Tengerparti levegő
Ha nem tud elutazni egy kis levegőváltozásra a tengerpartra, vegyen a gyógyszertárban tengervizes orrsprayt. A gyógyszeres orrcseppekkel ellentétben ez bármikor használható, mert nincs semmiféle mellékhatása, és a szervezet nem szokik hozzá.
Orvosi segítség
A tüszős mandulagyulladás és egyéb problémák
A Streptococcus okozta bakteriális torokgyulladás nagyon hirtelen, gyorsan tud kialakulni, és igen fájdalmas. Megfelelő kezelés nélkül igen súlyos szövődményei lehetnek, mint például a reumás láz és a reumás szívbetegség. Mivel nagyon sokféle vírus és baktérium okozhat torokgyulladást, a Streptococcus jelenlétét csak mikrobiológiai vizsgálattal (tenyésztéssel) lehet kimutatni. Szerencsére, mondja dr. Hueston King, a betegség jól kezelhető bizonyos antibiotikumokkal.Szakorvosi vizsgálatra a következő tünetek fennállása esetén is szükség van:
- Súlyos, elhúzódó vagy ismétlődő torokfájás,
- A légzés, a nyelés vagy a szájnyitás akadályoztatása,
- ízületi fájdalmak, fülfájás, vagy ha csomót tapint a nyakában,
- Kiütések vagy 38,5 fok feletti láz,
- Két vagy több hétig tartó rekedtség,
- Véres köpet vagy véres légúti váladék.
Aszpirin
A legtöbb embernek a torokfájás nem okoz túl nagy problémát – mondja dr. Gossel. Az aszpirin, a paracetamol vagy az ibuprofen általában gyorsan elmulasztják a kellemetlenséget. (A Reye-szindróma, egy életveszélyes idegrendszeri betegség kialakulásának veszélye miatt azonban 21 évesnél fiatalabbak ne vegyenek be aszpirint!)
Vegyen magához több folyadékot!
Igyon annyi folyadékot, amennyit csak bír, hogy nedvesítse a kiszáradt torok nyálkahártyáját, javasolja dr. Surow. Bár szinte mindegy, hogy mit iszik, azért van egy-két ötlete arra vonatkozóan, hogy ebben az időszakban miknek a fogyasztásától ajánlatos mégis inkább tartózkodni. A sűrű, tejes italok bevonatot képeznek a torkon, növelik a nyákképződést, ezáltal köhögésre ingerelnek és tovább irritálják a szöveteket; a narancslétől még jobban éghet az amúgy is gyulladt torok; a koffeintartalmú italoknak vízhajtó hatásuk van; az alkohol szárítja a nyálkahártyát.
Meleg borogatás
Dr. Blaurock-Busch úgy tartja, hogy a közvetlenül a torokra helyezett meleg kamillás borogatás igen hatékonyan enyhíti a fájdalmat. Ehhez tegyen egy evőkanál szárított kamillavirágot egy- vagy két-csészényi forró vízbe, öt percig hagyja ázni, majd szűrje le. Tiszta kendőt vagy törülközőt áztasson a főzetbe, csavarja ki, és tegye a torkára. Hagyja rajta, amíg ki nem hűl. Szükség esetén ismételje meg.
Sok fokhagyma
A fokhagyma az egyik legerősebb természetes antibiotikum és antiszeptikum, állítja dr. Blaurock-Busch. Naponta hat darab fokhagymaolaj-kapszula bevételét ajánlja. Ha azonban erre allergiás lenne, térjen át egy másik gyógymódra.
Orosz recept
Tegyen egy evőkanál reszelt nyers tormát, egy teáskanál mézet és egy teáskanálnyi őrölt szegfűszeget egy pohár meleg vízbe, és keverje össze. „Lassan kortyolgassa, miközben gyakran megkeveri, hogy a torma le ne ülepedjen le a pohár aljára, és közben gondoljon valami kellemesre.” Ha nem kívánja meginni, elég, ha gargarizál vele. A kaliforniai dr. Irwin Zimentnek ez a kedvenc orosz receptje.
C-vitamin kúra
A C-vitamin segítheti a torok fájdalmas, gyulladt szöveteit a betegség leküzdésében. „Általában azt javaslom a betegeimnek, hogy az ajánlott mennyiség, vagyis a napi 60 milligramm kétszeresét vegyék be” – mondja dr. King.
Vegyen új fogkefét!
Elhiszi vagy sem, mondja dr. Richárd T. Glass, az Oklahomai Egyetem szájbetegség tanszékének vezetője, lehet, hogy a fogkeféje miatt van folyamatosan torokfájása, mivel a sörték között megbúvó baktériumok az íny sérülésein át újra és újra bejutnak a szervezetébe. „Amint a megbetegedés első jeleit észleli, dobja el a fogkeféjét. Ez néha önmagában megoldja a problémát, és a betegség ki sem fejlődik. Ha mégis megbetegszik, a gyógyulás után ismét cserélje le a fogkeféjét. Ezáltal elkerüli, hogy újra megfertőződjön.”
Megelőzésképpen azt tanácsolja, hogy havonta cseréljen fogkefét, és ne a nedves, párás fürdőszobában tartsa, ahol a körülmények ideálisak a baktériumok életben maradására és szaporodására. Meglátja, ritkábban betegszik meg.
Az ágy fejének megemelése
A reggeii torokfájás másik oka, a már említett nyitott szájjal alvás mellett, az is lehet, hogy éjszaka a gyomorból a gyomorsav visszaáramlik a torokba. Ez nagyon irritálja a torok érzékeny nyálkahártyáját, magyarázza dr. Jerome C. Goldstein fül-orr-gégész. Ez ellen úgy védekezhet, hogy 10-15 centivel megemeli az ágya fej felőli végét (például tegyen téglát az ágy lába alá).
Az nem jó megoldás, ha több párnát tesz a feje alá, mivel ettől nem tud egyenesen feküdni, gerince középtájon megtörik, nyomást gyakorol a nyelőcsőre, amitől csak nagyobb lesz a baj. Megelőzésképpen lefekvés előtt egy-két órával már ne egyen és igyon túl sokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.