Az artrózis pontos diagnózisa és lefolyása
Az artrózishoz vezető porclebomlás hosszú folyamat, szinte mindig hónapokig vagy évekig tart. Ennek során az egykor sima és csúszós felületű porc elvékonyodik,
Amikor azonban a porc tovább kopik, kezdenek megjelenni azok a tünetek, amelyek végül ráveszik a beteget arra, hogy orvoshoz forduljon. Sporttevékenységek során megfájdul a térd és más ízületek, vagy egy rövid ideig merevnek érezzük őket. Hosszabb ülés után is jelentkezhet a merevség, például amikor egy hosszabb út után kiszállunk az autóból.
A csontvégek találkozása
A porc végül olyan mértékben elkopik, hogy bizonyos pontokon a csontvégek egymáshoz súrlódnak. A betegek azt tapasztalják, hogy lépcsőn járáskor a térdük egy pillanatra „beakad”, esetleg csikorgó érzést tapasztalhatnak az érintett térd vagy csípő hajlítása közben. Kerülni kezdik azokat a megszokott tevékenységeket, amelyek most fájdalommal járnak – például a napi sétát az újságárushoz vagy a hétvégi kertészkedést. Amennyiben a csípő vagy a térd az érintett ízület, a beteg bicegni kezd, hogy minimálisra csökkentse a fájdalmát.
Az ízületi folyadékban úszó apró porctörmelékek irritálhatják az ízületi belhártyát. Ennek hatására az gyulladásba jön, megvastagodva fájdalmat okoz, és felesleges folyadékot termel, amely az ízület duzzanatához vezet. A fájdalom mellett a beteg ekkor már azt tapasztalja, hogy beszűkül az érintett ízület mozgásterjedelme.
„Az ízületek nem olyanok, mint az autó csapágyai, amelyek bizonyos számú kilométer megtétele után elkopnak. Annál jobb, minél többet használjuk őket.”
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Láz és ízületi panaszok
- Köszvény – megelőzése, ízületi károsodás
- Időnként fáj az egyik ízületem. Ízületi gyulladásom van?
Dr. Joseph Buckwalter, Iowa Egyetem, USA
Csontkinövések
Az artrózis tovább súlyosbodik, amikor az elváltozások már nemcsak a porcot, hanem a csontot is érintik. A csontvégek peremén kisméretű kinövések (ím. osteophyták, sarkantyúk) képződnek. A kinövések megnövelik az ízület felszíni területét; ez az elváltozás tulajdonképpen a csontoknak a többletterhelésre adott védekező reakciója, miután a csontvégeket védő porc lebomlik.
A csontkinövések sajnos gyakran tovább súlyosbítják a helyzetet: a csigolyák esetében például a gerincvelőt az izmokkal összekötő idegek becsípésével súlyos fájdalmat okozhatnak, a térdízület peremén kialakuló éles szélű kinövések pedig fokozhatják a fájdalmat és a nyomásérzékenységet. Előfordul, hogy a betegek a fájdalomtól éjszaka nem tudnak aludni.
Amikor a porc teljesen elkopott, az érzékeny csontvégek az ízületben egymáshoz súrlódnak, s a fájdalom a legkisebb mozdulatra is elviselhetetlenné válik. Amikor a csontízületi gyulladás ilyen súlyos formája alakul ki a teherviselő ízületekben, a beteg mozgásképtelenné válhat, különösen az alábbi esetekben:
- Az egyenetlen porckopás olyan ízületi felszínt hozott létre, hogy a csontok a normálistól eltérő szögben találkoznak, és ez az ízület instabilitásához vezet.
- A nagy csontkinövés korlátozza az ízület mozgékonyságát.
- A csökkent használat miatt az ízületet támasztó izmok és inak megrövidülnek és meggyengülnek, ami izomgörcsökhöz és még nagyobb fokú mozgáskorlátozottsághoz vezet. Az ilyen súlyos artrózisban szenvedő betegeknek valóságos megváltást jelent az ízületpótló műtét.
Hogyan diagnosztizálható az artrózis?
Fájdalmunk enyhítéséhez szükség van a betegség pontos diagnosztizálására. Orvosunknak ez általában nem jelent nehézséget. A diagnózis felállításához számításba veszi a kórtörténetet, valamint a fizikális és más vizsgálatok eredményeit.
Kórtörténet
Az orvos különböző kérdéseket tesz fel tüneteinkkel kapcsolatban: mikor kezdődtek, mikor és hol jelentkeznek, milyen jellegűek, idővel változtak-e, és hogyan befolyásolják az életünket.
Segítsünk az orvosnak a pontos diagnózis felállításában!
Rendkívül fontos, hogy az első találkozás alkalmával az orvos tisztában legyen a kórelőzménnyel, mert ez sokat segít a betegség típusának meghatározásában és annak eldöntésében, milyen laboratóriumi vizsgálatokra van szükség. Nagy szolgálatot teszünk orvosunknak is és magunknak is, ha felkészülten jelenünk meg a rendelőben. Vigyük magunkkal az alábbiakat:
- Az egyéb betegségeinkre vonatkozó leleteket.
- Egy listát arról, hogy milyen gyógyszert szedünk, beleértve a vényre, mind a vény nélkül kapható készítményeket, gyógyteákat és étrendi kiegészítőket is.
- Írjuk össze mióta tapasztalunk ízületi fájdalmat, hirtelen vagy lassan jelentkeztek-e a tünetek, mely ízületekben jelentkeztek először, mi váltotta ki őket ( pl. sportolás vagy lépcsőn járás), továbbá azokat a tevékenységeket, amelyeket az ízületi fájdalom miatt már nem tudunk végezni.
Esetlegesen fennálló egyéb betegségeinkről is kikérdez (hiszen ezek is okozhatják apanaszokat), és érdeklődik, hogy milyen gyógyszereket szedünk ( azok ugyanis megváltoztathatják a javasolt újabb orvosságok hatását).
Az orvosok szerint a következő három kérdésre adott válasz segít leginkább megállapítani, hogy a beteg ízületi gyulladásban vagy más, a csontokat és izmokat érintő betegségben szenved-e, és milyen súlyos a mozgáskorlátozottsága.
- Érez fájdalmat vagy merevséget az izmaiban, ízületeiben vagy a hátában?
- Okoz önnek nehézséget az öltözködés?
- Okoz önnek nehézséget a lépcsőn járás?
Ha valamelyik kérdésre igen a felelet, az orvos további kérdéseket tesz fel. A következőket igyekszik tisztázni.
- Fájdalom. A fájdalom helye, intenzitása, jellege és jelentkezésének ideje.
- Merevség. Semmilyen más betegség nem okoz ugyanolyan típusú ízületi merevséget, mint az artrózis.
- Az artrózisban szenvedő betegek legalább 85-90%-a nem tapasztal duzzanatot. A duzzanat azonban jelezheti az ízületi károsodás mértékét, vagy akár arra is utalhat, hogy valamilyen más rendellenességről van szó.
- Súlyosság. A fájdalom mértéke jelzi, hogy mennyire károsodott az ízület, s hogy milyen kezelésre van szükség.
- Kórokok. Értékes segítség lehet, ha elmondjuk, hogy ért-e valamilyen sérülés bennünket a fájdalom jelentkezése előtt, mert ebből kiderülhet, hogy másodlagos artrózisban szenvedünk-e. Ilyen előzmény hiányában valószínűbb, hogy betegségünk elsődleges artrózis.
Fizikális vizsgálat
Az általános egészségi állapotunkat felmérő rutinvizsgálatot (vérnyomásmérés, a szív meghallgatása) követően orvosunk a problémás ízületekre összpontosít – megtapogatja őket, hogy lássa, mennyire duzzadtak és érzékenyek, és megfigyeli a működésüket járás közben vagy amikor lehajolunk. Azokat az ízületeket is megvizsgálja, amelyek szintén érintettek lehetnek, bár velük kapcsolatban még nem jeleztünk panaszokat.
A vizsgálat során az orvos megkér, hogy mozgassuk az ízületeinket (aktív mozgás), majd ő is megmozgatja őket (passzív mozgás). Ízületi betegség esetén a mozgás korlátozott, és mind az aktív, mind a passzív mozgás fájdalmat okoz. Ha az orvos jobban meg tudja mozgatni az ízületet, mint mi magunk, akkor valószínűleg nem az ízületünkkel van baj, hanem a körülötte lévő inakkal vagy izmokkal.
Az egyes ízületeket különféleképpen vizsgálják.
Kéz
Az orvos csontos megnagyobbodásokat keres az ujjvégi ízületeken vagy a középső ujj ízületeken. Ezek a kinövések vagy csomók az artrózis egyértelmű jelei.
Csípő
A legjellemzőbb tünet a korlátozott mozgásterjedelem. A beteg behajlított térddel a hátán fekszik, az orvos az egyik kezét a térdére helyezi, a másikkal megfogja a beteg sarkát, és kifelé, illetve befelé forgatja a lábfejet. A korlátozott befelé forgás a csípőízületi kopás tipikus korai jele.
Térd
Az ízület mozgása mellett az orvos azt is megvizsgálja, nincsenek-e duzzadt területek a térdízület körül.
Gerinc
Az orvos kitapogatja a gerincoszlop körvonalait, hogy lássa, nincsenek-e rendellenesen nyomásérzékeny területek, továbbá megvizsgálja a mozgástartományt – például, hogy meg tudja-e érinteni a beteg a vállával a fülét.
Laboratóriumi vizsgálatok
Vérvizsgálat
Az artrózis majdnem mindig megállapítható anélkül, hogy laborvizsgálatokra lenne szükség, amelyek az esetek többségében amúgy is általában normális értékeket mutatnak. A laborvizsgálatok fő célja azonban az, hogy kizárják más betegségek, például a reumás ízületi gyulladás lehetőségét. Néhány orvos ezért rutinszerűen kétféle vérvizsgálatot végeztet valamennyi beteg esetében, akik ízületi panaszokkal keresik fel. Ezek a reumatoid faktor és a vérsejtsüllyedés vizsgálata, amelyek segítenek kimutatni a reumás ízületi gyulladást.
Az ízületi folyadék vizsgálata
Az ízületből injekciós tűvel vett ízületifolyadék-minta elemzése is segít kizárni más lehetséges betegségek jelenlétét. A rendellenesen magas fehérvérsejtszám gyulladásra utal, ami számos betegség, többek között a köszvény, a reumás ízületi gyulladás vagy a pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás, illetve a fertőzéses eredetű ízületi gyulladás (szeptikus arthritis) esetleges meglétét jelezheti. A folyadék lecsapolása az ízületből a nyomás csökkenésével jár, és a fájdalmat is enyhítheti.
Röntgenvizsgálat
Ez a diagnosztikai eljárás nem túlságosan hasznos az artrózis kimutatásában, mivel jelentős mennyiségű porcnak kell elkopnia, mire a károsodás megmutatkozik a röntgenfelvételen. Ismert esetekben azonban a röntgen kimutathatja a károsodás mértékét. A röntgenfelvételből kiderülhet, mennyi porc bomlott le, károsodott-e a csont, vagy képződtek-e csontkinövések.
Meglepő, de igaz. Érdekes módon előfordulhat, hogy a beteg tüneteinek súlyossága semmilyen összefüggést nem mutat az ízület röntgenképével. Az esetek kétharmadában, ahol a röntgenvizsgálat artrózist mutat ki, a betegnek nincs panasza. Másrészről vannak olyanok, akiknek az ízületei tökéletesen normálisnak látszanak a röntgenfelvételen, mégis kínzó fájdalmaik és más ízületi kopásra utaló panaszaik vannak.
Egy másik képalkotó eljárás – a mágneses rezonancia (MR) vizsgálat – a lágy szövetek, például az izmok és az inak sérüléseinek kimutatására alkalmas. Az MR-vizsgálatokkal azonban eddig nem sikerült a röntgenvizsgálatnál jobb eredményeket elérni az artrózis által érintett ízületek megítélésében.
Hogyan tovább?
Mindenki megdöbbenéssel veszi tudomásul, ha közlik vele, hogy krónikus betegségben szenved. Életünk végéig számíthatunk az állandó fájdalmakra? Vajon folytathatjuk a munkánkat, ezután is utazhatunk? A válasz megnyugtató: az artrózis nem olyan betegség, amelytől rettegnünk kell.
- A jó hír. A betegség – még súlyos formájában is – az ízületekre korlátozódik, és nincs kihatással a szívünkre, az agyunkra vagy bármely más szervünkre. Napjainkban a betegek többségét gyulladáscsökkentő gyógyszerek, testedzés, pihenés, nedves hő és a jelen könyvben bemutatott önsegítő módszerek kombinációjával hatékonyan lehet kezelni (a fájdalmat és ízületi merevséget enyhíteni, az ízület mozgékonyságát javítani).
- Műtéti megoldások. Amikor a csípő vagy térd fájdalma és mozgásképtelensége más módszerrel már nem csillapítható, ízületpótló műtét elvégzése válhat szükségessé. A súlyos ízületi kopásban szenvedő emberek többsége látványos javulást várhat a beavatkozás után – megszabadulnak a fájdalomtól, és ízületük ismét remekül működik.
Mit ígér a jövő?
Egy Svédországban kifejlesztett új eljárás sorén mintát vesznek az egészséges porcból, amit tenyésztésre elküldenek a laboratóriumba. Amikor több millió sejt képződött, a sebészek eltávolítják a sérült porcot, és a helyére be ültetik a laboratóriumban tenyésztett porcot, még önnél is újabb módszer egy olyan műtéti beavatkozás, amelynek során kis mennyiségű porcot és csontot távolítanak el a beteg lábszárából, azt ledarálják, ás a sérült ízületbe helyezik, ahol serkenti a porc növekedését.
Hogyan kezelhető az artrózis?
Nem feltétlenül kell átengednünk életünk irányítását a betegségnek, mivel igenis rendelkezünk elég erővel ahhoz, hogy kordában tartsuk. Szinte minden artrózisos eset jól reagál a kezelésekre, amelyek sikerrel csillapítják a fájdalmat, oldják az ízületek merevségét, segítenek megőrizni az érintett személy aktivitását és munkaképességét, megóvják és megerősítik az ízületeket, valamint megakadályozzák a tünetek újbóli súlyosbodását.
Mindezeknek az eredményeknek az eléréséhez az orvossal együttműködve számításba kell vennünk tüneteink súlyosságát, hogy mely ízületek érintettek, és mennyire korlátoz a betegség a mindennapjainkban, továbbá életkorunkat és esetleges egyéb betegségeinket. Sok beteg számára az alábbiakban leírt kezelési módok nagy körültekintéssel megtervezett kombinációja a leghatékonyabb. Minderről részletesebben a későbbi fejezetekben olvashatunk.
Fogyjunk le!
A túlsúly többletterhet ró teherviselő ízületeinkre, különösen a térdünkre és a csípőnkre. Ha artrózisban szenvedünk és túlsúlyosak vagyunk, néhány fölösleges kiló leadása a tünetek jelentős javulását hozhatja. Az ideális megoldás az olyan étrend, amely egyenletes és fenntartható fogyást tesz lehetővé.
Melegítés vagy hűtés
A forró vizes palack, forró törülköző, hőpárna vagy forró zuhany formájában alkalmazott hő rendkívül hatékonyan kezeli a kopás okozta fájdalmat és merevséget. Egyelőre ismeretlen okokból a nedves hő nyújtja a legnagyobb enyhülést. Diater-miával vagy ultrahangos kezeléssel mély vagy átható hőt is lehet juttatni az érintett testrészbe. A hideg az akut gyulladásos ízületek számára a legjobb, ez azonban artrózisban ritka.
Testedzés
Artrózisban az orvosok valaha kifejezetten ellenezték a testedzést, mert úgy vélték, hogy a mozgás további károsodást okozhat az ízületekben. Az elmúlt évtizedben végzett kutatások során azonban kimutatták, hogy a testedzés az ízületi kopás egyik legkiválóbb ellenszere. A megfelelő gyakorlatok csillapítják a fájdalmat, javítják a mozgékonyságot, és segítik a fogyókúrás erőfeszítéseket. Járulékos előnyként a testedzés az általános egészségi állapotot is javítja.
Gyógyszerek
Sokféle vényre és vény nélkül kapható gyógyszer segíthet csillapítani az artrózis fájdalmas tüneteit. Ezek közé tartozik a fájdalomcsillapító paracetamol, a külsőleg alkalmazandó krémek (különösen a térd és az ujjak bedörzsölése hatékony) és a nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (NSAID-k), például az ibuprofen. Ez utóbbiak a fájdalom csillapítása mellett a gyulladást is csökkentik. Az újabb típusú nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint a celecoxib és a meloxi-cam, jóval kisebb valószínűséggel okoznak vérzést és egyéb gyomor-bél rendszeri mellékhatásokat, mint elődeik.
Hialuronsav-injekció
Azoknak a csontízületi gyulladásos betegeknek, akiknek a nem szteroid gyulladásgátlók és más fájdalomcsillapítók nem segítettek, egy új kezelés is a rendelkezésükre áll: a hialuronsav-injekciókúra. Ez az anyag természetesen jelen van az ízület kenését végző ízületi folyadékban. A zselészerű hialuronsavat hetente fecskendezik a térdbe három-öt héten keresztül. Ezek az injekciók klinikai kísérletekben ugyanolyan hatékonyan enyhítették akár több hónapig is a fájdalmat, mint a nem szteroid gyulladásgátló gyógyszerek folyamatos szedése.
Szteroidinjekciók
A szteroidoknak az érintett ízületbe történő közvetlen befecskendezésével ideiglenesen csillapítható a fájdalom, és csökkenthető a gyulladás. A szteroidokat általában intenzív fájdalom és gyulladás fellángolása esetén írják fel, illetve akkor, ha a betegnek nem használ más fájdalomcsillapító. Ezt a rövid távon eredményes módszert a mellékhatások veszélye miatt évente két-három alkalomnál többször nem szabad használni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.