Ízületi fájdalom esetére: technikák a feszültség csökkentésére
Ha arra készültünk, hogy meglátogatjuk egyik barátunkat, ám felkeléskor annyira fáj a térdünk, hogy erről a tervünkről le kell tennünk, a bosszúság és a csalódottság nagy valószínűséggel még tovább fokozza a fájdalmat.
Lazítás: technikák a feszültség csökkentésére
A stresszre adott válasz. Amikor a fájdalom krónikus, a stressz is krónikussá válhat – ez pedig a kellemetlen ízületi panaszokat tovább súlyosbíthatja. Hogyan? A stressz leszállítja fájdalomküszöbünket, és az ízületek környékén lévő izmok megfeszüléséhez vezet. A feszes izmok azután nyomást gyakorolnak az ízületekre, és korlátozzák mozgásterjedelmüket.
Szerencsére léteznek olyan bevált önsegítő technikák, amelyekkel hatástalaníthatjuk az érzelmi feszültséget. Ahogy az állapotunkat érintő minden más esetben, most is átvehetjük az irányítást. Klinikai kísérletek bizonyítják, hogy az ilyen technikákat rendszeresen alkalmazó betegek valóban képesek enyhíteni a fájdalmukat és javítani tudják mozgásképességüket. Ha legközelebb úgy érezzük, hogy a fájdalom károsan befolyásolja érzelmeinket, próbáljuk ki a következőket.
Biológiai visszacsatolás (biofeedback). Ez a módszer jól mutatja a tudat hatalmát az anyag felett. Segítségével különböző fiziológiai funkciókat tudunk befolyásolni, köztük a pulzusunkat és a vérnyomásunkat. Egy műszer a bőrünkre helyezett elektródák segítségével követ bizonyos élettani folyamatokat, például a szívritmust vagy az izomfeszültséget, s ezeket elektromos vagy hangjelek formájában rögzíti. Elegendő gyakorlással megtanulhatjuk, hogyan lehet e funkciókat tudatosan befolyásolni – például gondolkodási mintáink megváltoztatásával, valamilyen kellemes kép vizualizálásával vagy a stresszes helyzetek gondolati megoldásával -, s ily módon helyreállíthatjuk a normális működést.
Végül, miután elsajátítottuk a kívánt eredményt biztosító mentális technikákat, már a műszer segítsége nélkül is képesek leszünk a fizikai változások előidézésére. A biológiai visszacsatolás csökkentheti a fibromyalgiával és a reumás ízületi gyulladással járó stresszt és fájdalmat, valamint az artrózis okozta krónikus fájdalmat. Néhány alkalom elég lehet ahhoz, hogy megtanuljuk ily módon enyhíteni tüneteinket, de előfordulhat, hogy húsznál is többre van szükség.
- Láz és ízületi panaszok
- Köszvény – megelőzése, ízületi károsodás
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vizualizáció. Ez a technika a képzelőerő irányítása révén hoz létre változásokat testünkben – oldja a stresszt, és enyhíti a fájdalmat, ill. az ízületi gyulladás egyéb tüneteit. Amikor feszültnek érezzük magunkat, képzeljünk magunk elé egy békés képet: például egy trópusi tengerparton feszülik, vagy egy nyári napon egy csodálatos napraforgómezőben gyönyörködünk.
Az is jó megoldás, ha azt képzeljük el, hogy valamilyen kedvelt foglalatosságunkat végezzük, pl. kertészkedünk, erőfeszítés és fájdalom nélkül. Vagy gondolatban támadást intézhetünk a fájdalom ellen, amit valamifajta vörös és forró jelenségként képzelünk magunk elé. Lelki szemünk előtt ez a szín fokozatosan elhalványul, és lassanként hűs kékbe fordul át. A vizualizációhoz válasszunk egy csöndes, félhomályos szobát és olyan időpontot, amikor senki sem zavarhat meg.
Irányított képzelet. Ez a vizualizáció egy másik változata. Abban nyújt többet, hogy szakember vezet végig a mentális gyakorlatokon. A terapeuta először ellazító gyakorlatokat végeztet, majd a panaszainkat enyhítő vizualizációra ösztönöz.
Meditáció. A relaxáció e formája több ezer év óta ismert sok ősi vallás gyakorlatából. Valamennyi meditációs technika alapvető célja tudatunk befolyásolása figyelmünk valamilyen módon történő elterelésével, például a légzésünkre, egy szóra, gondolatra vagy tárgyra való összpontosítással, hogy megszabaduljunk minden más gondolattól és érzéstől. A meditáció az ízületi gyulladás tüneteit súlyosbító stressz csökkentésével segít a panaszokon.
A „relaxációs válasz” kifejezés Herbert Bensőn harvardi professzortól származik, aki bebizonyította, hogy egy egyszerű meditációs technika (pl. egy csöndes helyen való üldögélés és egy szóra vagy hangra való összpontosítás) is képes szinte bárkiben fiziológiai változásokat eredményezni, csökkenteni a pulzusszámot és a vérnyomást.
Nem meglepő tehát, hogy minél többet gyakoroljuk a meditációt, az annál könnyebben megy és annál több jótékony hatását tapasztalhatjuk. Próbáljunk legalább hetente három-négy alkalommal meditálni. Válasszunk egy nyugalmas időpontot, amikor senki sem zavar, és helyezkedjünk el kényelmesen és biztonságosan. Az se baj, ha esetleg elalszunk meditálás közben.
A relaxáción túl: segítség a depresszióval küzdőknek
A test-lélek terápiák nem mindenkinek hoznak megkönnyebbülést. Egyesek számára az ízületi betegség nagyobb teher, mint amivel meg tud küzdeni. A fájdalom és mozgáskorlátozottság okozta stressz olyan szintű szorongást, depressziót vagy más érzelmi reakciót vált ki, amelyen már csak pszichiáter segíthet. Teljességgel érthető, ha nehezen birkózunk meg egy olyan krónikus betegséggel, mint az ízületi gyulladás. Csak úgy tudjuk leküzdeni a problémát, ha kezünkbe vesszük az irányítást: szedjünk gyógyszert, járjunk el az orvoshoz, nézzünk utána az interneten a legújabb kutatásoknak, vagy próbáljunk ki újfajta kezeléseket, amelyek csillapítják a fájdalmunkat.
Telefonáljunk!
Ha úgy érezzük, legyűr bennünket a betegség, és a barátaink és a családunk nem tud segíteni a küzdelemben, háziorvosunk ajánlhat olyan szakképzett tanácsadót, aki segít megszabadulni kétségbeesésünktől. Az a legbiztosabb, ha képzett pszichoterapeutához fordulunk. Az egyik elfogadott terápia a kognitív viselkedésterápia.
Hogyan hat?
A kognitív viselkedésterápia azt tűzi ki célul, hogy a beteg negatív gondolataira összpontosítva felismerje az összefüggést a negatív gondolkodás és a stressz vagy depresszió között. Amint rájövünk, hogy negatív szemléletmódunk nemcsak torz, hanem hozzájárul érzelmi zavarunkhoz is, pozitívabb hozzáállást alakíthatunk ki, amely segít kiemelkedni a depresszióból és legyőzni a stresszt. A többi terápiához hasonlóan ennél is létfontosságú a megfelelő kapcsolat a páciens és a terapeuta között.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.