Az önvérnyomásmérés előnyei és veszélyei
Az otthoni vérnyomásmérések során kapott értékek rendszerint alacsonyabbak, mint a rendelőben az egészségügyi személyzet (orvos, nővér) által mért értékek. Az átlagos különbség az önvérnyomásmérés és a rendelői vérnyomásmérés során meghatározott értékek között a szisztolés értékben 10-20, a diasztolés értékben 5-10 Hgmm. Hipertónia véleményezhető, ha az ismételt önvérnyomásmérések átlaga meghaladja a 135/85 Hgmm-t.
Nem létezhet megfelelőbb visszajelzés, mint az önellenőrzés során mért érték. Számos félreértés tisztázódhat, ha mind a beteg, mind a kezelőorvos sajátjának tekinti a betegséget, melynek legfelismerhetőbb tünetét, a vérnyomás változását a beteg maga is észleli. Gyakran előfordul, hogy a két karon mért érték különbözik.
Ez élettani jelenség és mindaddig elfogadható, míg a különbség nem haladja meg a 20 Hgmm-t. Ha a vérnyomásérték eltérő a jobb- vagy bal karon mérve, a továbbiakban a vérnyomásméréseket azon a karján végezze, melyen a magasabb értéket tapasztalta. Ha a két karon mért érték különbsége meghaladja a 20 Hgmm-t, feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát.
Az ujjon, csuklón alkalmazható, vagy felkaros mandzsettás (hitelesített!) mérők, a készülékek fejlettsége (nagyszámú memória, beépített időmérő, stb.) egyre bővülő segítséget jelenthetnek a mindennapos (ön) ellenőrzésben. A mérést végző egyén önmaga megfigyelheti, hogy mely napszakban (délelőtt, este), mik azok a környezeti változások (hideg, illetve melegfront, szellemi-testi megerőltetés), vagy egyéb tényezők, melyek befolyásolják a vérnyomását. Az egyetlen mérés során kapott vérnyomásérték sok esetben félrevezető lehet.
Mi befolyásolhatja a vérnyomást?
A pillanatnyi (aktuális) vérnyomásértéket befolyásolja a dohányzás, alkoholfogyasztás, fizikai terhelés, stressz, testhelyzet, külső- és belső hőmérséklet és még sok egyéb más tényező. Ezért fontos, hogy a vérnyomásmérés nyugodt körülmények között, legalább 5-10 perces pihenést követően történjen. Mérés előtt és alatt ne dohányozzon, és ne fogyasszon alkoholt, ne vegyen forró fürdőt, ne nézzen izgalmas TV műsort, ne mozogjon, ne beszélgessen.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Több mérés
Végezzen legalább két mérést úgy, hogy a mérések között eltelt idő ne legyen 5 percnél rövidebb, s a két mérés átlagát vegye figyelembe. Addig kell végezni a mérést, míg a két egymást követő érték közti különbség nem haladja meg az 5 Hgmm-t! Bármilyen egyszerű is az otthoni vérnyomásmérő készülékek használata, hangsúlyozni kell, hogy a vérnyomás mérése a szív magasságában történjen, lehetőleg ülő, kényelmes testhelyzetben. A kar legyen alátámasztva, ellazulva. A csuklón alkalmazott mérő esetén a kart pihentesse mellkasán, vagy támassza alá a másik karjával.
Otthoni vérnyomásmérések veszélyei
A gyakori önvérnyomásmérés ugyan buktatókat is rejthet magában, gyengülhet a beteg-orvos kapcsolat. A túlzottan aggodalmaskodó beteg függő viszonyba kerülhet vérnyomásértékével, különösen, ha a mért értéket egyedül (félre) értelmezi.
A nem pontos műszerrel, nem kellő gondossággal végzett mérések értékei miatt a beteg önhatalmúan változtat(hat) gyógyszerelésén, és ezzel valós veszélybe sodor(hat)ja önmagát. Hangsúlyoznunk kell tehát, hogy az önvérnyomásmérést ne a rendelői vérnyomásmérés helyett, hanem kizárólag amellett alkalmazzuk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.