Érelmeszesedés és trombózis az agyban – hipertónia szövődményei
Azt mondjuk tehát, hogy hipertóniában a betegség a szövődményeken keresztül realizálódik. E szövődmények közös oka az életfontos szervekben bekövetkező érelmeszesedés, vagyis az erek tönkremenetele a rájuk nehezedő, állandó magas nyomás következtében.
Mivel magasvérnyomás-betegségben kizárólag az artériák területén növekszik a nyomás, csupán ezek az erek károsodnak, de mivel az artériákon keresztüljut el az oxigénnel felfrissült vér a szövetekhez, a tartós oxigén- és táplálékhiány előbb-utóbb ezeket is károsítja, ami később a sejtek pusztulásához is vezet.
Érelmeszesedésben károsodó szervek
Különösen azok a szervek károsodnak, melyek oxigén- és tápanyagigénye nagy, valamint azok, amelyekben az erek szerkezete különlegesen finom és sérülékeny. Ezek a szervek az agy, a szívizomzat, a vese és a szem. Nem véletlen, hogy a hipertóniabetegség általában ezeket a szerveket szokta leghamarabb megtámadni, és a legsúlyosabb elváltozások is e szervekben alakulnak ki.
Trombózis kialakulása
A tartósan magas vérnyomás hatására először a kisebb erek, az arteriolák károsodnak. Az erek falát bélelő, legbelső sejtréteg, az ún. endotélium fellazul, és résein keresztül megindul a különböző, vérben keringő anyagok kiszivárgása és lerakódása az érfalban.
Kezdetben fehérjeszerű anyagok halmozódnak itt fel, majd koleszterin, végül különösen a nagyobb erek falában kalcium is lerakódik. Ehhez csatlakozik az arteriolák falában levő, azok keresztmetszetét a pillanatnyi szükségletnek megfelelően szabályozó simaizomsejtek szaporodása.
- Érelmeszesedés (arterioszklerózis) és szívbetegség
- Magas vérnyomás mint betegség
- Az érelmeszesedés természetes gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Megvastagszik az érfal
Mindezek a változások azt eredményezik, hogy az érfal megvastagszik és merevvé válik, az ér belvilága pedig beszűkül. Ez önmagában is káros a szövetek vérellátása szempontjából, de további veszélyt jelent, hogy az érfal belseje egyenetlenné, érdessé válik, ami kedvez a vérlemezkék kitapadásának.
A vérlemezkék (trombociták) élettani körülmények között a véralvadásban játszanak fontos szerepet: ha egy ér megsérül, ezen a helyen összecsapódnak és a vérből kiváló hálózatos szerkezetű anyaggal, a fibrinnel együtt szinte dugót alkotnak a sérülés helyén, így megállítják a vérzést.
Ha egy ilyen dugó olyan helyen keletkezik, ahol érszakadás és vérzés tulajdonképpen nincs, akkor a dugó az ér belvilágát fogja elzárni, és megszűnik a véráramlás, az ér által ellátott sejtek-szövetek, pedig ha nem kapnak, valamilyen más éren keresztül vért elhalnak. Ez az állapot a trombózis, az elhalást pedig infarktusnak nevezzük.
Artériás és vénás trombózis
Persze trombózis kialakulhat a visszerekben is, de mivel azok az elhasznált vért szállítják, szövetelhalás nem következik be, viszont a véráramlás akadályozottsága miatt nagyfokú pangás alakul ki, és mivel a visszerekben megnövekedett nyomás visszahat a hajszálerekben uralkodó nyomásra, megnehezedik a vérsavó visszaszívása a szövetekből az érpályába, és vizenyő, ödéma keletkezik. A vénás trombózis tehát egészen más következményekkel jár, mint az artériás oldalon bekövetkező érelzáródás.
Az arteriolák fentebb vázolt károsodásához hasonló folyamat játszódik le a nagyobb artériákban is. Nyilvánvaló, hogy a sokkal nagyobb keresztmetszetű ütőerek beszűkülése lassabb folyamat, teljes elzáródásuk trombózis miatt viszont drámai tünetekkel járhat, hiszen minél nagyobb egy artéria, annál nagyobb területet lát el vérrel, és elzáródás esetén annál nagyobb lesz az elhalt szövet mennyisége.
A magas vérnyomás által okozott érelváltozások, mint láttuk végső soron érelmeszesedésbe torkollanak. Érelmeszesedés azonban hipertónia nélkül is bekövetkezhet, sőt, bizonyos fokig az érfal öregedésének elkerülhetetlen velejárója. Vannak azonban betegségek, melyek ezt a folyamatot gyorsíthatják, és a magasvérnyomás – betegséghez hasonló szervkárosodásokat okozhatnak.
Agyérelmeszesedés tünetei
Most már sorra véve az egyes szervek jellemző károsodásait hipertóniában, először az agy ereinek bántalmáról szólunk. Több formában jelentkezhet a tartós magas vérnyomás káros hatása, legkevésbé feltűnő a szinte észrevétlenül kezdődő, majd egyre több tünetet okozó általános agyér-elmeszesedés (cerebrálszklerózis).
Ebben a betegségben nagyobb erek nem záródnak el, ezért drámai tünetek nem alakulnak ki, viszont a kis artériák fokozatos beszűkülése, majd az agy, különböző területein bekövetkező elzáródása apró elhalásokat eredményez az agy állományában. Az elhalt szövet később elfolyósodik, ezért nevezik ezeket a területeket lágyulásos gócoknak.
Egy idő után az agy tele lesz ilyen apró lágyulásokkal, és ez fokozatosan a szellemi képességek hanyatlásához, emlékezetkieséshez, súlyosabb esetben nagyfokú személyiségváltozáshoz vezet: a beteg indokolatlan cselekedeteket végez, aszociálissá válik, képtelen lesz felmérni tettei következményeit, érzelmileg elsivárul, majd teljesen befelé fordul, hozzáférhetetlenné válik, amit esetleg indokolatlan dühkitörések, rabiátus viselkedés válthat fel.
Agytrombózis, agyi infarktus tünetei
Az agyi erek betegségéből fakadó másik két kórformát egyaránt a hirtelen kialakuló, súlyos tünetek jellemzik. Az egyik lényegesen gyakoribb akkor jelentkezik, ha egy nagyobb ütőér az agyban elzáródik, és az általa ellátott terület elhal. Ezt a betegséget nevezzük agytrombózisnak vagy agyi infarktusnak.
Attól függően, hogy az agy mely területén következik be az elhalás, különböző főleg bénulási tünetek jelentkeznek. Leggyakoribb, hogy a test egyik felén bénulás jelentkezik: a beteg hirtelen észreveszi, hogy valamelyik keze ügyetlenebb lesz, leesik, nem tud vele fogni, a láb elgyengülése miatt hirtelen egyensúlyát veszti, elvágódik, eszméletvesztés azonban általában nem szokott bekövetkezni.
Agytrombózis tünetei
A bénult végtagok petyhüdtek, az arcizmok bénulása miatt a száj sarka lefittyed, esetleg nyál csorog belőle. A bénulást gyakran kíséri zsibbadás, súlyosabb esetben érzészavar. Az ilyen típusú bénulást hemiplégiának nevezik (hemi =fél, plegia = bénulás), oka az agy olyan területén bekövetkező elhalás, ahol az agykéregből a test izmai felé haladó és a mozgató (vagyis az izomműködés „parancsát” továbbító) idegszálak szorosan egymás mellett futnak, így kisebb területen bekövetkező elhalás is jelentős roncsolást végezhet.
Szerencsés esetben nem ezen a helyen következik be az elhalás, hanem kicsit távolabb, bénulás akkor is bekövetkezhet, mert az elhalt terület körül az agyállomány vizenyőssé válik, ez azonban néhány nap alatt felszívódik, és a bénulás részben vagy teljesen meggyógyul.
Ha az idegpálya (vagy központ) elhal, nem képződik helyette új, azonban a szomszédos pályák (vagy központok) részben átvehetik az elhalt rész működését. Ez azonban lassú folyamat, néha hónapokig is eltarthat, a beteg tehát bizakodhat. Előfordul, hogy az elhalás nem a mozgató idegrostokat károsítja, hanem a beszédközpontot: ilyenkor a beteg átmenetileg sajnos néha végleg elveszíti beszédkészségét. Néha csak a beszédmegértés szenved zavart, máskor a gondolatai kifejezésére lesz képtelen a beteg, de egyébként megért mindent.
A látó-, halló-, szagló-és ízlelőközpontok vagy a hozzájuk tartozó idegpályák is károsodhatnak, és ilyenkor a megfelelő érzékelőképesség esik ki. Általában azt mondhatjuk, hogy az agytrombózis tünetei igen változatosak lehetnek, hiszen nem lehet kiszámítani, hogy mekkora területen és hol következik be az elhalás.
Agyvérzés, gutaütés okai
Az agytrombózisnál lényegesen súlyosabb, az esetek mintegy felében a beteg halálát okozó szövődmény az agyvérzés (apoplexia). A köznyelv apoplexiának, gutaütésnek nevez általában minden, hirtelen kezdődő és bénulással járó betegséget, de szerencsére az ilyen elváltozások hátterében az esetek többségében trombózis, és csak 15%-ban agyvérzés húzódik meg.
Az agyvérzés oka, mint a neve is mutatja valamely nagyobb agyi artéria megrepedése. Meszes, merev falú erek könnyen átszakadnak, ha nagyobb feszülés éri az ér-falat. Érdekes módon az állandóan, egy szinten magas vérnyomás ebből a szempontból kevésbé veszélyes, sokkal alacsonyabb vérnyomás mellett is bekövetkezhet a szakadás, ha a nyomás hirtelen emelkedik, pl. fizikai megerőltetés, izgalom következtében.
Persze nagyon előrehaladott érelmeszesedésnek kell már lenni ahhoz, hogy egy ér megrepedhessen az agyban, ezért szokott ez a súlyos szövődmény főleg idős embereken bekövetkezni.
Agyvérzés tünetei
Az agyvérzés tünetei hirtelen kezdődnek: a beteg egyik pillanatról a másikra hasogató fejfájást érez, esetleg hányni kezd, majd másodpercek alatt elveszti eszméletét. Ilyenkor már észre lehet venni a száj félrehúzódását, az eszméletét vesztett beteg egyik oldali végtagjai lógnak, míg a másik oldalon élénk, öntudatlan mozgásokat végezhetnek.
Nagyon súlyos, az agykamrákba is betörő vérzés mind a négy végtagra kiterjedő bénulást is okozhat ilyenkor a beteg sorsa gyakorlatilag meg van pecsételve, és rendszerint néhány nap, vagy már néhány óra múlva, eszméletét egy percre sem visszanyerve, meghal. Kisebb kiterjedésű a vérzés főleg, ha nem olyan területen következett be, ahol fontos idegközpontok vagy rostok helyezkednek el a beteg részleges vagy teljes gyógyulásával is járhat.
Ilyenkor a beteg rövidesen eszméletre tér, majd fokozatosan visszanyeri kapcsolatteremtő képességét a külvilággal, majd a bénulások is fokozatosan megszűnhetnek. E javulás mindig a vérömleny lassú felszívódásának ütemét követi, illetve a vérzést kísérő agyvizenyő megszűnésétől függ.
Az orvosi ténykedés is lényegében ennek elősegítésére szorítkozik, egyidejűleg gondoskodni kell a vérnyomás rendezéséről, a szívműködés javításáról. Különösen szerencsés esetben a vérzés nem az agy állományában, hanem közvetlenül az agyburok alatt, vagy annak rétegei között következik be.
Ha erre az orvos idejekorán gondol, és ezt számítógépes réteg vizsgálattal, esetleg érfestéssel igazolni lehet, úgy aránylag egyszerű beavatkozással, a koponyát megfúrva lehet szívni a vérömlenyt (ún. trepanáció). Ebben az esetben a beteg igen rövid idő alatt, teljesen felépülhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.