Magasvérnyomás kezelése

Hányszor mérjük a vérnyomást egy nap?

Nincs tévedhetetlen orvosi vizsgálat, így a vérnyomásmérés sem az. Számos tényező befolyásolhatja az egyszeri méréssel kapott vérnyomásértékeket: mit ettünk aznap, siettünk-e vagy sem, szedünk-e gyógyszereket (beleértve a recept nélkül kaphatókat is), sőt még a pillanatnyi lelkiállapotunk is, például hogy idegeskedünk-e a vérnyomásmérés miatt.

Vegyük például a beszédet

Beszéd

Egy francia kísérletben a magas vérnyomásos alanyok szisztolés és diasztolés nyomása is jelentősen nőtt, ha mérés közben beszélgettek, sőt a nyomás egy ideig még a beszéd abbahagyása után is magasabb maradt.

Azt is kimutatták, hogy a beszélgetés utáni nyugodt üldögélés kevésbé hatékonyan csökkenti a vérnyomást, mint az újságolvasás.

Jegyezzük meg! Mivel a mért vérnyomásérték pontatlan lehet, az orvosok rendszerint legalább három mérést végeznek, mielőtt magas vérnyomást állapítanának meg. A többszöri mérés különösen fontos a 65 év felettieknél, mivel ebben a korban a vérnyomás egyre ingadozóbbá válik.

Emberek vagyunk. Az orvos és az ápolónő is követhet el hibát vérnyomásmérés közben, elvégre senki sem tökéletes. Ha tehát úgy véljük, hogy a mért vérnyomásértékek körül valami nincs rendben, például drasztikusan különböznek a legutóbb mértektől, akkor feltétlenül kérjük, hogy ismételjék meg a vizs-gálatot.

A pontosság nagyon fontos

Mivel mind a szisztolés, mind a diasztolés nyomás egészen kis különbségein múlhat, hogy vérnyomásunk magasnak vagy normálisnak számít.

Érdekesség a mobilozásról

MobilozásNémet kutatók megállapították, hogy félórányi mobiltelefonálás jelentősen megnövelheti a vérnyomásunkat. Ehhez az sem kell, hogy hevesen vitatkozzunk, sőt még az sem, hogy egyáltalán beszéljünk. A jelenséget a mobiltelefonok által kibocsátott rádiófrekvenciás elektromágneses mező okozza, talán azáltal – tételezik fel a kutatók – hogy összehúzódásra készteti az artériákat.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.