Női egészség

Fogamzásgátlási lehetőségek: a nő egyik legfontosabb döntése

A megfelelően kiválasztott fogamzásgátló módszer fontos része lehet egy boldog szexuális kapcsolatnak. Ez a fejezet leírja, mit kell tudnunk a születésszabályozás különböző formáiról, hogy el tudjuk dönteni, mi a legjobb nekünk és partnerünknek.

Mindenféle koton

Hormonális fogamzásgátlás, a legbiztosabb megoldás!

A fogamzásgátlással kapcsolatos igényeink életünk során változnak: ami megfelel húszéves korunkban, az nem feltétlenül jó negyvenévesen. Választásunkat befolyásolhatja, hogy tervezünk-e még gyermeket.

A fogamzásgátló tabletta. Napjainkban jóval többen választják, mint néhány évtizede.

Az 1960-as években kikísérletezték és használni kezdték a fogamzásgátló tablettát, melyet forradalmi változásként értékeltek a nők szempontjából. Lehetővé vált a hatékony családtervezés, a spontán szexualitás a nem kívánt terhesség minimális kockázatával.

A modern készítmények 95-97 százalékos védelmet biztosítanak a terhesség ellen, ami azt jelenti, hogy a tablettát előírás szerint szedő minden száz nőből egy év alatt három-öt lesz terhes.

Kombinált tabletták – Magyarországon jelenleg több mint harmincféle kombinált készítmény van forgalomban

Az „egyfázisú” tablettából huszonegy azonos összetételűt kell szedni, majd hét nap szünetet tartani; ezalatt a hormonelvonás miatt vérzés lép fel (amely hasonló a menstruációhoz).

A „háromfázisú” tablettában állandó az ösztrogéndózis, de három héten át hétről hétre nő a progesztogéntartalom, majd hét napig placebót kell szedni vagy tablettaszünetet tartani.

Hogyan működik?

Az ösztrogén és progesztogén kombinációja megakadályozza az ovulációt, így nem lökődik ki petesejt, melyet a spermium megtermékenyíthetne. A progesztogén megváltoztatja a méhnyálkahártyát, hatására sűrűbb lesz a méhnyaknyák, ami megnehezíti a hímivarsejtek bejutását.

Milyen előnyei vannak?

Kényelmes, megbízható és lehetővé teszi a spontaneitást; enyhébb, kevésbé fájdalmas vérzések és csökkent premenstruációs tünetek jelentkeznek. Éveken át szedhető, és védelmet nyújthat a kismedencei gyulladások, a méhen kívüli terhesség és az endometriosis ellen.

Milyen hátrányokkal jár használata?

Egyeseknél kismértékű, ciklikus vízvisszatartás, hangulatingadozás, a mell megduzzadása, csökkent nemi vágy, migrénes fejfájás, hányinger és váratlan hüvelyi vérzés jelentkezik. A gyógyszerszedés abbahagyása után hónapokig eltarthat, amíg visszatér az ovuláció. Ellenjavallt dohányos nőknek, azoknak, akiknek már volt phlebitisük vagy mélyvénás trombózisuk; nem szedhető továbbá nem kontrollált cukorbetegség, magas vérnyomás, májbeteg-ség, például hepatitis esetén. A fogamzásgátló hatás csökken vagy megszűnik, ha kihagyunk egy vagy több tablettát, illetve antibiotikum vagy antiepileptikum szedésére kényszerülünk, vagy a tabletta bevételét követően három órán belül hányunk. Ezekben a helyzetekben alkalmazzunk óvszert is, de szedjük be a doboz teljes tartalmát.

Hagyjuk abba a gyógyszer szedését és azonnal forduljunk orvoshoz, ha hirtelen látási vagy hallási zavaraink támadnak.

Progesztogéntabletta – szoptatás ideje alatt tökéletes választásnak bizonyul

Mi ez? Ebben a tablettában csak egy hormon, a dezogesztrel van – a progeszteron (sárgatesthormon) egy formája. Ez olyan nők számára alkalmas, akikben az ösztrogén mellékhatásokat okoz, akik szoptatnak vagy más okból nem szedhetnek kombinált tablettát.

Hogyan működik? Hatására sűrűbb lesz a méhnyaknyák, és megváltozik a méhnyálkahártya, megakadályozva, hogy a spermiumok elérjék a petevezetőt. A nők körülbelül 50 százalékában megakadályozza az ovulációt is.

Milyen előnyei vannak?

Ugyanazok, mint a kombinált tabletta esetében.

Milyen hátrányai vannak?

Mindennap ugyanabban az időben kell bevenni (háromórás időablakon belül), és gyakrabban bizonyul hatástalannak, mint a kombinált tabletta. Rendszertelen hüvelyi vérzés és az emlő fokozott érzékenysége is előfordulhat. Ellenjavallt, ha korábban előfordult ok nélküli hüvelyi vérzés vagy súlyos depresszió. Hányás, hasmenés csökkenti a hatását. Ha kihagytunk egy adagot, amint lehet, vegyük be, majd előírás szerint szedjük be a doboz teljes tartalmát, s közben más fogamzásgátló módszert, pl. óvszert is alkalmazzunk.

Fogamzásgátló gyűrű – Még mindig sokan ódzkodnak tőle

Mi ez? Kisméretű, rugalmas gyűrű, amelyet három hétre a hüvelybe kell helyezni, majd egy hétre eltávolítani, amely alatt lezajlik a menstruáció. Kis dózisban ösztrogént és progesztogént tartalmaz.

Hogyan működik? A tablettához hasonló a mechanizmusa, de kevésbé terheli a májat. Magas vérnyomás és cukorbetegség mellett is alkalmazható.

Milyen előnyei vannak?

Minimális a hormonális fejfájás és a pecsételő vérzés kockázata.

Milyen hátrányai vannak?

Egyes nők számára zavaró a gyűrű tartós behelyezése.

Fogamzásgátló injekció -Szintetikus medroxiprogeszteron, melyet tizenkét hetente egyszer izomba vagy bőr alá injekcióznak.

Hogyan működik? Elvékonyítja a méhnyálkahártyát, hatására sűrűbb lesz a méhnyaknyák, és gátolja az ovulációt.

Milyen előnyei vannak?

Hatása tizenkét hétig tart, hatékonysága pedig körülbelül 99 százalékos. A havivérzés enyhe vagy elmarad. Szoptatás alatt is alkalmazható.

Milyen hátrányai vannak?

Előfordulhat, hogy a termékenység a kezelés abbahagyása után egy évig nem tér vissza. Hízás, a nemi vágy csökkenése, akné vagy hangulatingadozás is előfordul. Nem javasolt, ha dohányzás, szteroidok szedése vagy táplálkozási zavarok miatt esetünkben fokozott a csontritkulás veszélye, vagy ha rövidesen szeretnénk teherbe esni.

Óvatosan a gumival!- óvszerhasználat közben csak vízbázisú masszázsolajakat ajánlott használni, minden más károsíthatja az anyagot

A mechanikus fogamzásgátló eszközöket latexből vagy poliuretánból gyártják. A latexből készülők sérülékenyek lehetnek, illetve ezekkel együtt nem javasolt az olaj- vagy petróleumalapú zselé használata. Vigyázzunk, hogy ne érintkezzenek masszázsvagy testápoló olajjal sem. Nyugodtan használhatunk viszont vizes alapú síkosítót, ha úgy érezzük, hogy nedvesítésre van szükség.

Gumióvszer- az egyedüli védelem nemi betegségek ellen!

Az óvszer vékony gumiból (latexből) készült zacskószerű eszköz, amelynek mellbimbószerű vége van. Merev állapotú hímvesszőre kell felhúzni. A poliuretán óvszerek, amelyek vékonyak és nagyobb érzékenységet tesznek lehetővé a férfi számára, olajos síkosítók-kal is használhatók.

Hogyan működik? Beburkolja a hímvesszőt, és összegyűjti az ondót a végében, így a hímivarsejtek nem tudnak bejutni a női nemi szervekbe. Minden egyes közösülés alkalmával új óvszert kell használni, és az aktus legelején megfelelően fel kell helyezni. Amint a férfi ejakulált, a hímvesszőt ki kell húzni a hüvelyből, és ügyelni kell az óvszer nyílásának zárva tartására, hogy a hímivar sejtek ne tudjanak kiszabadulni.

Milyen előnyei vannak?

Nagyon könnyű beszerezni, mindkét felet védi a nemi úton terjedő betegségek ellen, és könnyű eltávolítani. A termékenységet nem befolyásolja. Nincsenek mellékhatások, kivéve, ha valaki allergiás a latexre. Megfelelő alkalmazás mellett csupán az esetek kevesebb mint 10 százalékában hatástalan; a spermiumok mozgását akadályozó és azokat a hüvelyben elölő, úgynevezett spermicid krémekkel együtt használva még megbízhatóbb. A biztonságosabb szex érdekében más fogamzásgátló módszerekkel együtt is használható.

Milyen hátrányai vannak?

Az óvszer lejöhet vagy elszakadhat nemi aktus közben, ami azt jelenti, hogy fennáll a terhesség és a nemi úton terjedő betegségek veszélye. Föl kell helyezni, mielőtt még bármilyen behatolás történne (mivel az ondó az ejakuláció előtt is szivároghat – ezt nevezik bonjour cseppnek), és meg kell szakítani a szeretkezést, amíg fölhelyezzük. Csökkenhet vagy megváltozhat az érzékenység mindkét fél számára. Érdemes ügyelni arra, hogy mindig legyen nálunk tartalék.

Pesszárium – hosszú körmökkel ajánlott nagyon vigyázni  a felhelyezés során

Mi ez? A pesszárium puha latex vagy műanyag félgömb, amely beleillik a hüvelybe, eltakarva a méhszájat. Spermicid krémekkel együtt érdemes használni. Számos méretben és típusban kapható; a méretet nőgyógyász segítségével egyénre szabottan kell kiválasztani. Meg kell tanulnunk a fölhelyezés és az eltávolítás helyes módját. Eltávolítás után a pesszáriumot meleg vízben meg kell mosni, megszárítani és saját dobozában tárolni. Rendszeresen meg kell vizsgálni, hogy nem szakadt vagy használódott-e el; ha hosszú a körmünk, vigyázzunk, hogy ne szakítsuk ki.

Hogyan működik? Megakadályozza, hogy az ondó a méhbe jusson; ha néhány hímivarsejt mégis túljut a pesszáriumon, a spermicid krém elpusztítja vagy életképtelenné teszi őket. Teljesen biztos hatás úgy érhető el, ha a pesszárium a közösülést követő hat-nyolc órán át a hüvelyben marad.

Milyen előnyei vannak?

Jól működik azoknál a nőknél, akiknek csak alkalmi fogamzásgátlásra van szükségük. A felhelyezés már két órával a közösülés előtt megtörténhet. A termékenységet nem befolyásolja. Némi védelmet jelent a nemi úton terjedő fertőzések, valamint a méhnyakrák ellen. Mellékhatások ritkán jelentkeznek.

Milyen hátrányai vannak?

Használata nehézkes. Kissé csorbul a spontaneitás, mivel a szexuális együttlét előtt föl kell helyezni, és minden közösülés előtt újabb adag sper-micidet kell bejuttatni. A pesszáriumnak illeszkednie kell a méhnyakra, így jelentős – 8 kilogrammnyi – testsúlyingadozás, kiviselt terhesség, szülés után újra meg kell vizsgáltatni magunkat, mivel új méretre lehet szükségünk. A pesszárium időnként elmozdulhat, emellett a tapasztalat azt mutatja, hogy sokak számára gondot jelent a megfelelő fölhelyezés. A szex után még hat óráig nem szabad eltávolítani. Huszonnégy óránál hosszabb ideig azonban nem ajánlatos bent hagyni, mert az fertőzéshez vezethet.

Ha egy váratlan terhesség különösen nagy problémát okozna, ez a módszer nem a legideálisabb, mivel még megfelelő fölhelyezés esetén is körülbelül 10-15 százalék a hibaszázalék (helytelen használat esetén még nagyobb). Nem a legjobb módszer akkor sem, ha hajlamosak vagyunk húgyhólyag-, hüvelyi és húgyúti fertőzésekre (mivel a pesszárium használata növelheti ezek gyakoriságát), illetve akkor is helyesebb kerülni az alkalmazását, ha a méhtartó szalagok lazák, és a méhszáj előreesik a hüvelyben (ez utóbbi elváltozást a köznyelv hólyag-sérvnek nevez.

A spermicidek használatát mechanikus fogamzásgátló eszközökkel együtt ajánlott alkalmazni

A spermicideket mechanikus fogamzásgátlókkal együtt használják annak érdekében, hogy minden hímivarsejt elpusztuljon, amely esetleg kiszabadult az óvszerből vagy pesszá-riumból. Számos formában kapható (krém, hab, zselé, kúp), és érdemes kipróbálni többet is, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelőt. A spermicidek allergiás reakciót válthatnak ki az arra érzékenyekben. Ne felejtsük el, hogy önmagában alkalmazva egy spermicid nem megbízható fogamzásgátló (még perimenopauza idején sem, amikor a termékenység csökken), és minden közösülés előtt új adagot kell használni.

Minél előbb érdemes felkeresni az orvost, ha nem történt védekezés, és szeretnénk elkerülni a nemkívánt terhességet

Mi ez? Az általában esemény utáni tablettaként ismert szerek csökkentik a terhesség kockázatát, a védekezés nélküli szex után még öt nappal is. Bár akkor a leghatékonyabbak, ha sikertelen fogamzásgátlás (elfelejtett tabletta, óvszerbaleset), védekezés nélküli szex vagy szexuális erőszak után minél előbb, hetvenkét órán belül alkalmazzák.

Hogyan működik? Egy vagy két nagy dózisú progesztogéntablettát kell bevenni a védekezés nélküli szex után minél előbb, majd egy másikat tizenkét órával később. A másik módszer, ha a két tablettát egyszerre vesszük be. A szer segít megelőzni az ovulációt, így a petesejt nem fog kilökődni. Az ovuláció után nem hatékony, és egy már meglévő terhességre nincs hatással; használjunk mechanikus fogamzásgátlót a következő havivérzésig.

Milyen előnyei vannak? 92 %-os valószínűséggel megakadályozza a terhességet

Sikertelen fogamzásgátlás esetén 92%-ban megakadályozza a terhességet. Mintegy 80 százalékkal csökkenti a terhesség valószínűségét egy ciklus közepén történt közösülés után.

Milyen hátrányai vannak? Használata csak esetenként, sürgősségi jelleggel ajánlott!

Az esemény utáni tabletta mellékhatásai közé tartozik a hányinger, a hányás. Ezt a módszert ne használjuk elsődleges fogamzásgátló módszerként: egy évben legfeljebb kétszer ajánlott a sürgősségi fogamzásgátló használata.

Másik módszer, ha rézből készült eszközt (spirált) helyeznek a méhbe a védekezés nélküli szex után öt napon belül, és bent hagyják elsődleges fogamzásgátló eszközként. Nincsenek hormonális mellékhatásai, és a hibaszázalék nagyon alacsony.

Rézből készült spirál- orvos helyezi fel és három évig használható

Mi ez? Kisméretű, T alakú, rézzel bevont műanyag eszköz, amelyet a méhnyakon keresztül a méhbe ültetnek (méhen belüli eszköznek is nevezik). Nejlonszál kapcsolódik hozzá, amely lelóg a hüvelybe, így bármikor ellenőrizhetjük, hogy még mindig a helyén van-e. Miután megbeszéltük az orvossal (és esetenként különböző vizsgálatokon estünk át a nemi úton terjedő fertőzések kiszűrésére), a spirált a menstruációs ciklus korai szakaszában fölhelyezik. Azonnal

A spirálok általában rézzel, ezüsttel vagy arannyal bevont műanyagból készülnek. Orvos helyezi fel őket a méhbe, és szinte teljesen biztos fogamzásgátló hatásuk van. A nemi úton terjedő betegségek ellen azonban nem védenek, ezért a biztonság kedvéért mechanikus fogamzásgátló használata is javasolt.

Hogyan működik? A spirál rézbevonatának spermaölő hatása van, továbbá megakadályozza a megtermékenyített petesejt beágyazódását azáltal, hogy steril (nem fertőző) gyulladást okoz a méh-nyálkahártyában.

Milyen előnyei vannak? Minimum 92 százalékos valószínűséggel véd a terhesség ellen

Az eszköz 92-95%-ban véd a nem kívánt terhesség ellen. Minden menstruáció után ellenőrizni kell a jelzőszálat, bár a kilökődés gyakorisága nagyon kicsi. Egyébként nem kell vele foglalkoznunk.

Hátrányai Nem a legjobb választás olyan nők számára, akik esetében fokozott a nemi úton terjedő betegségek kockázata. A fölhelyezés kellemetlen lehet, és a fölhelyezés során fennáll a veszélye a méhfal átszakadásának (bár ennek kockázata igen kicsi). Előfordul, hogy a spirál perforálja a méhfalat, és a kismedence másik részébe vándorol; ilyenkor eltávolításához műtétre lehet szükség.

Ezt a fajta spirált ne használjuk fémérzékenység esetén, vagy ha havivérzésünk fájdalmas, erős, medencetáji gyulladásban, vérszegénységben vagy Wilson-kórban szenvedünk.

A sterilizáció, mint végleges megoldás- 35 év feletti nők számára ajánlott kizárólag, férfiaknál pedig komoly meggondolást igényel.

A férfiak és nők sterilizációja sebészi úton végzett fogamzásgátló módszer, melyet csak olyan emberen szabad elvégezni, aki már nem vagy egyáltalán nem szeretne gyermeket. A sterilizációt végleges megoldásnak kell tekinteni – bár esetenként visszafordítható. Ez a családtervezés legnépszerűbb módja a 35 év feletti nők körében.

Petevezető-elkötés nőknél – A petevezetőket elvágják vagy elkötik laparoszkópos műtéttel.

SterilizációMilyen előnyei vannak?

A terhesség kockázata nem éri el az egy százalékot. A beavatkozás után a szex spontánabb lehet. A műtéttől eltekintve kicsi az egészségügyi kockázata. Azonnal hatékony.

Milyen hátrányai vannak?

Általános érzéstelenítésre van szükség. Nem zárható ki a terhesség kockázata. A beavatkozás után bekövetkező terhességek akár 40 százaléka méhen kívüli. Nem véd a nemi úton terjedő betegségek ellen.

Ez a megoldás nem ajánlott, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy nem akarunk több gyermeket. Nehéz lehet pszichológiailag feldolgozni.

Vasectomia férfiaknál A két ondóvezetéketelvágják, a végeket elkötik vagy égetéssel lezárják.

Milyen előnyei vannak?-  99%-ban hatékony.

A rövid ideig tartó beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végzik. Nem érinti az erekció-ra vagy ejakulációra való képességet (de az ondó nem tartalmaz hímivarsejteket).

Hátrányai A beavatkozás után, míg partnerünk nem ad két ondómintát, melyet az orvos hímivarsejtmentesnek nyilvánít, más fogamzásgátló módszert kell alkalmaznunk. Nem véd a nemi úton terjedő betegségek ellen.

Természetes családtervezés menstruációs naptár segítségével- Megbízhatatlan módszer

Mi ez? Könnyű megtanulni a menstruációs naptár használatát: a reggeli ébredéskor (mozgás előtt) meg kell mérni a testhőmérsékletet, és figyelni kell a hüvelyi nyák változásait, amelyekből megállapítható, mely napokon vagyunk termékenyek és eshetünk nagy valószínűséggel teherbe. A legtöbb nő néhány nappal az ovuláció előtt és körülbelül egy nappal utána termékeny, de tudni kell, hogy egy orgazmus bármikor kiválthat ismételt ovulációt.

Hogyan működik? Ha tudjuk, hogy a hónap mely napjain vagyunk termékenyek, elkerülhetjük a terhességet, ha ebben az időszakban nem közösülünk, vagy megbízható mechanikus eszközt használunk.

Milyen előnyei vannak? Nem jár semmilyen egészségügyi kockázattal

Nem érinti a termékenységet. Azok a vallások is elfogadják, amelyek nem tartják helyesnek a mesterséges fo-gamzásszabályozást. Nincs egészségügyi kockázata. Ha szigorúan betartjuk, a hibaszázalék 10 százalékra csökkenthető (de általában magasabb).

Milyen hátrányai vannak? Akár 35 százalék is lehet a terhesség esélye

Ha a módszert nem tartjuk be pontosan, a terhességi ráta 35 százalék is lehet. Rendkívül motiváltnak kell lennünk, hogy ezt a módszert alkalmazzuk. Minden menstruációs ciklust külön követni kell, mivel az ovuláció napja egyik hónapról a másikra is megváltozhat. Betegségek befolyásolhatják a testhőmérsékletet, a hüvelyi fertőzések pedig a hüvelyváladékot.

Ez a módszer nem ajánlható, ha nem élünk tartós kapcsolatban.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.