Az álmok irányításának titkai
Az alvás közben az elmében fölmerülő, gyakran bizarr képek mindig is izgatták az embereket. Ám a tudományos kutatások ellenére mindmáig nincs egyetértés abban, hogy milyen szerepet játszanak az álmok szellemi és érzelmi egészségünkben. Olvasson tovább, és megtudja, hogyan használhatja föl álmait közérzete javítására.
Az emberi kultúrák a történelem folyamán mindig is igyekeztek megérteni és értelmezni álmaikat. Az ókori görögök és rómaiak az istenektől és a holtaktól érkező közvetlen üzeneteknek gondolták őket, s úgy tartották, hogy a jövőt jelzik előre. Az amerikai indiánok böjtöléssel, meditációval és speciális alvóhelyek használatával igyekeztek hasznos álmokat álmodni.
Álomirányítás
A legtöbben az alvással töltött idő negyedében álmodunk, függetlenül attól, hogy később emlékszünk-e erre, vagy sem. Ez megfelel a REM-alvással töltött időnek. Az agy aktivitásának megfigyeléséből az is kiderült, hogy az álmok zömét az alvásnak ebben a szakaszában álmodjuk. A legtöbb ember ébredés után gyorsan elfelejti álmait, mások viszont képesek részletekbe menően felidézni őket, sőt álmukban tisztában vannak azzal, hogy álmodnak – ezt az élményt úgy szokták leírni, mintha felébrednének egy álomban. Ezek a tudatos álmodók még bizonyos fokú ellenőrzést is képesek gyakorolni álmaik tartalma fölött.
A tudatos álmodás hívei azt állítják, hogy az álmok irányításának képessége serkentheti a problémamegoldást és a kreativitást, és növelheti az önbizalmat – no meg igen élvezetes. Sőt a kutatások szerint a tudatos álmodás a rémálmok megfékezésében is segíthet. Az alábbiakban összegyűjtöttük Stephen LaBerge (az amerikai Stanford Egyetem alvással foglalkozó kutatóközpontjának vezetője) és munkatársai néhány tanácsát arról, hogyan álmodhat tudatosan.
Korszerű álomelemzés
Az álomelemzés Sigmund Freud (1856-1939) bécsi pszichiáter és ideggyógyász munkájával jelent meg a modern világban. Freudnak az volt az elképzelése, hogy az álmok legmélyebb vágyaink és félelmeink kifejeződései, s gyakran gyermekkori emlékekből táplálkoznak, amelyeket azután elfojtott a tudattalan elme. Kortársa, Carl Jung (1875-1961) svájci pszichiáter és pszichológus viszont úgy vélte, az álmok az idők kezdete óta felhalmozódott emlékekből származnak, s részei annak, amit ő „kollektív tudattalannak” nevezett.
- Az álmukban beszélők
- Mi is az álom?
- Gondolkodás az álmodás során
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A huszonegyedik századi pszichológusok még mindig nem jutottak egyetértésre az álmok céljának kérdésében. Egyesek szerint csupán az agytörzs idegsejtjeinek véletlenszerű kisülései hozzák létre őket. Mások számítógéphez hasonlítják az agyat, amelyben az álmok dossziékként gyűjtik össze a fölösleges adatokat, hogy elég hely álljon rendelkezésre a napi gyakorisággal lekérdezett információk számára. A gyors szemmozgásos (REM-) alvástól megfosztott személyek vizsgálata alapján azonban teljesen egyértelművé vált, hogy az álmodás nélkülözhetetlen a jó szellemi közérzethez.
Tudatos álom (MILD-technika)
Ez a módszer az álomból való felébredést követően azonnal alkalmazva segíthet, hogy visszakerüljön az álmodó állapotba és tudatosan álmodjon.
- Amint fölébred, idézze fel álmát olyan részletesen, ahogy csak tudja.
- Az újbóli elalvás közben mondogassa magának, hogy az álomba lépve emlékezni fog arra, hogy ez álom.
- Képzelje el, hogy visszatért egy korábbi álmába (abba, amelyet az imént álmodott), és rájött, hogycsak álmodik. Keressen valamit az álomban, ami annak álom voltát jelzi. Addig ismételgesse ezeket a lépéseket, amíg el nem alszik.
Keljen föl egy órával korábban, és tegyen valamit, ami egy órán át éberen tartja – például olvasson. Ezután végezze 10 percen át a MILD-gyakorlatokat, majd szundítson egy órát – azt mondják, ez a tudatos álmodás előidézésének legjobb módja.
Ha fölébred egy álomból (akár tudatosból, akár nem), és szeretne visszalépni bele, csak feküdjön nyugodtan, és várjon. Ha ez nem segít, próbálja álomba számlálni magát a következő módon: „Egy, álmodom. Kettő, álmodom. Három, álmodom…” és így tovább, amíg végül sikerül.
Ha eléri a tudatos álmodás állapotát, könnyen lehet, hogy nagyon rövid ideig tartónak fogja érezni. Az álom látszólagos hosszúsága növelésének egyik lehetséges módja az, ha olyan érzékszervi jeleket használ, amelyek oda kötik. A kutatók javaslata szerint ilyen jel lehet például a körbe-körbe forgás (tehát próbáljon álmában táncosként keringeni), valamint a kéz össze-dörzsölése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.