Szívbetegség – hatásos kezelések és tévhitek
A koszorúér-betegség megelőzése érdekében először is alacsonyan kell tartania koleszterinszintjét és vérnyomását. A betegség évtizedek alatt, fokozatosan alakul ki, mielőtt panaszokat okozna – a leggyakrabban enyhe mellkasi fájdalom, úgynevezett angina jelentkezik, amely pihenés hatására elmúlik. A szívbetegség kezelésének célja a vérrögképződés megelőzése gyógyszerekkel, a beszűkült koszorúerek tágan tartása és így a szívroham elkerülése. A következő megoldások segíthetnek!
Vérhígítók (alvadásgátlók)
Ha Önnek „stabil” keringési betegsége van, azaz artériái némileg beszűkültek, és anginában szenved, de nem áll fenn a szívroham közvetlen veszélye, akkor valószínűleg a vérrögök kialakulását gátló aszpirinnek vagy egyéb alvadásgátló hatású gyógyszereknek a szedése a legjobb megoldás. Egy nagyszabású vizsgálat, amelyet számos kardiológus „szenzációsnak” nevezett, több mint 2000 beteget követett nyomon az USA 50 pontján négy és fél éven át. A kutatók megállapították, hogy a szívrohamok és a halálozások gyakorisága a gyógyszert szedő betegek esetében nagyjából ugyanolyan volt, mint a gyógyszer szedése mellett értágító műtéten átesettek körében. Noha az értágítás kezdetben nagyobb mértékben enyhítette az anginás panaszokat, a hatás nem volt igazán jelentős, és idővel meg is szűnt.
Koszorúérbypass-műtét és értágítás
Bypassműtétet általában olyankor végeznek, ha egy vagy több szívkoszorúér elzáródott, ezért fennáll a szívroham veszélye – vagy ha valaki éppen átesett egy szívrohamon. A beavatkozás során kimetszenek egy érdarabot a szervezet egy másik részéről, s annak felhasználásával „kerülik meg” az elzáródott érszakaszt. Hosszú évekig a bypassműtét volt a koszorúér-betegség kezelésének legfőbb módszere. Aztán megjelent a jóval kevésbé invazív jellegű angioplasztika (értágítás), amelynek során katéteren keresztül bevezetett felfújható ballonnal tágítják ki a szűkületet, majd apró fémcsövet, úgynevezett sztentet helyeznek be, hogy az ne tudjon visszazáródni. Az orvosok nagy arányban tértek át a bypassműtétről az angioplasztika alkalmazására. Nem biztos azonban, hogy helyesen tették.
Legalább két nagy, több tucat vizsgálat eredményeire kiterjedő elemzés is azt találta, hogy a bypassműtét sok esetben hatékonyabb az angioplasztikánál, különösen azon betegek esetében, akiknek több szűkületük van, illetve akiknek jelentős mértékűek a szűkületeik, így például, amikor kutatók 23 olyan klinikai vizsgálatot tekintettek át, amelyben a betegeket véletlenszerűen osztották be bypassműtétre, illetve angioplasztikára, azt találták, hogy a két csoport között a 10 éves túlélési arány tekintetében nem volt különbség, ám az angioplasztikán átesett betegek között sokkal magasabb volt azok aránya, akiknek továbbra is voltak anginás fájdalmaik.
Emellett 5 évvel az angioplasztika után a betegeknek 33 százalékkal több beavatkozásravolt szükségük az újra beszűkült artériák ismételt kitágítása érdekében, mint a bypassbetegeknek. Bár meg kell említeni, hogy a bypassműtéten átesettek körében valamivel nagyobb volt a szélütés kockázata, összességében mégis ez a módszer tűnik kedvezőbbnek. Mivel komoly beavatkozásról van szó, a bypassműtét természetesen jóval hosszabb kórházi tartózkodást tesz szükségessé.
Szirolimuszt felszabadító sztentek
A sztentek lényegében apró csövecskék: állványzatként működnek, s nyitva tartják a koszorúeret azt követően, hogy az angioplasztika során kitágították a szűkületet. Ám a koszorúerek még sztent jelenlétében is újra beszűkülhetnek. E probléma megoldására fejlesztették ki az újabb sztente-ket, amelyekből vérrögoldó gyógyszerek szabadulnak fel. A szakemberek 38, összesen 18 000 beteg állapotát akár négy éven át figyelemmel kísérő klinikai vizsgálatot elemezve megállapították, hogy azok a sztentek, amelyek folyamatosan adják le a szirolimusz nevű gyógyszert, jobban csökkentik a szívroham kockázatát, mint az egyszerű fémsztentek, illetve a paklitaxelt leadó sztentek.
A paklitaxeles sztenttel kezelt betegek esetében többször volt szükség újabb artériatágító beavatkozásra, mint azokéban, akik sima vagy szirolimuszos sztentet kaptak (az utóbbiak körében volt szükség a legkevesebb újabb beavatkozásra).
Használhat még:
- Szív-tüdő gép nélküli bypassműtét: A bypassműtétek java részét csaknem 30 éven át szív-tüdő gép segítségével végezték, amely a beavatkozás idejére átveszi a szív funkcióit. Úgy vélik azonban, hogy a gép használata lehet az operáció során fellépő szövődmények, sőt halálozások egyik oka, s hogy ennek tulajdoníthatók a műtét utáni átmeneti memóriazavarok és gondolkozási problémák, valamint a szélütés megnövekedett kockázata is. A sebészek ma már e gép nélkül is elvégezhetik a bypass-műtéteket. A kétféle beavatkozást összehasonlító egyik legátfogóbb vizsgálat megállapította, hogy a gép nélküli műtéten átesett betegek körében a műtétet követő 30 napban 19 százalékkal volt kisebb a halálozásnak, 30 százalékkal a szélütésnek és 57 százalékkal a légzési nehézségek fellépésének a valószínűsége, s ritkábbak voltak a kognitív problémák is. A fenti és más vizsgálatok alapján a kutatók úgy vélik, hogy ha valaki esetében nagy a szélütés kockázata, illetve ha az illető nő vagy idős korú, akkor valamivel jobb esélyeket kínál a gép nélküli műtét.
A tévhitekkel ellentétben nem segít
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.