Egy neandervölgyi ősember naplójából
Tény és való, hogy őseink élete igen küzdelmes volt
Mivel kőkorszaki barlangrajzokon és régészeti leleteken kívül semmilyen forrásra sem támaszkodhatunk, az ősember mindennapjaira és érzelmi világára vonatkozóan legfeljebb következtetéseink lehetnek. Valószínűleg minden ébredés után az volt az első feladata, hogy élelmet szerezzen magának és az övéinek – mindezt az időjárástól függetlenül. Mindennap újból felmerült az aggasztó kérdés, hogy a csapat vajon miből fog élni.
Addig azonban sok idő telt el úgy, hogy az élelem megszerzése többnyire igen kalandos volt, amely az embertől hatalmas lélekjelenlétet, erőt és kitartást követelt meg. A vadász egyedül vagy hímnemű fajtársaival együtt, függetlenül attól, hogy esett vagy fújt, minden nap útnak eredt, hogy hosszabb-rövidebb hajtóvadászattal vadat ejtsen el. Próbálkoztak halászattal is, és a nőkkel, gyerekekkel együtt hernyók, lárvák és más ragadozók zsákmányának maradványai után kutattak.
Ezt a fehérjében és zsírban gazdag táplálékot az évszaktól és az éghajlattól függően friss gyümölcsökkel, bogyókkal, gyökerekkel és levelekkel egészítették ki. A Neander-völgyi ősember napja a napfelkeltével kezdődött és a napnyugtával ért véget. Esténként valószínűleg pont úgy érezte magát, ahogy mi is éreznénk egy fizikailag megerőltető, friss levegőn töltött nap után, vagyis kimerülten, de alapvetően jól. Jó étvággyal evett társai körében, aztán fáradtan és elégedetten zuhant a fekhelyére, ahonnan fel sem kelt a következő napfelkeltéig.
Élet a természet ritmusában
Elődeink életmódja kizárólag a természet ritmusához és a napsugárzáshoz alkalmazkodott. Felhasználtak minden javat, amit a váltakozó évszakok kínáltak. Vadásztak, gyűjtögettek, vizet hordtak. Mivel az ember csak saját túlélési keretfeltételei között szaporodott, és eleve csak a legerősebbek maradtak életben, a túlnépesedés is kizárt volt. Ilyen előfeltételek között az emberi fajnak három nagy jégkorszakot sikerült átvészelnie.
Egyvalami ugyanis változatlan maradt egész idő alatt, mégpedig a vadászó és gyűjtögető életmód!
És sok minden, amit manapság is megfigyelhetünk, lényegében változatlanul létezik évezredek óta: gondoljunk csak a növények növekedésére, az évszakok váltakozására, a hőmérsékletre vagy a csapadékfajtákra. Ha szeretné megérteni a vadászó és gyűjtögető emberek életét, nyissa ki a szemét mindarra, ami a természetben zajlik! Tél derekától kora tavaszig minden természetes növekedési folyamat nyugalmi állapotban van. Tavasszal, a hosszabb nappaloknak köszönhetően a vadász és a gyűjtögető is ismét mozgásba lendült. Ismét szerepelhettek az étlapon a fiatal kisvadak, a madártojások, az első gyümölcsök. Az ősz gazdag szüretet biztosított gyökerekből, gumókból, gombákból és bogyókból.
Ebben az időszakban sorra kerülhetett a kockázatos, ám különösen gazdag zsákmányt ígérő vadászat a nagyvadra, medvékre, jégkorszaki oroszlánokra. Az ember kihasználta párzási idejüket és a területért folytatott küzdelmeiket, mert olyankor az egyébként veszélyes állat is legyengült vagy egyedül kóborolt. És ahhoz, hogy a törzs túlélhesse a hideg telet, az embereknek bőségesen kellett a nagyvadak zsírjából fogyasztaniuk.
Mert csak jókora zsírréteggel sikerülhetett az embereknek a testhőmérséklet fenntartása és a hosszú tél túlélése. Egyébként is úgy élt, mozgott és táplálkozott az ember, akár egy ragadozó. Ahhoz, hogy megőrizhesse aktivitását, lehetőleg energiahatékony táplálékot, vagyis húsból, halból, magokból és olajos magvakból származó fehérjét és zsírt kellett magához vennie. Különösen a hideg vidékeken volt a zsírban gazdag táplálék garancia az erős testi teljesítményre.
Vadászból földműves
Csak időszámításunk kezdete előtt körülbelül tízezer évvel, a neolitikum elején kezdett egy újfajta táplálkozási kultúra kibontakozni. Ettől fogva a földművelés és az állattenyésztés határozta meg az emberek életét. Feladhatták veszélyes vándoréletüket, és állandó közösségeket alapíthattak. Az új embertípus megtanulta, hogyan alkalmazkodjék a gabonához és más mezőgazdasági terményekhez, például a tejhez és a tejtermékekhez. Ellentmondásos jelenség, de éppen az immár megfelelő élelemtermelés volt az, amely hiányállapotok kialakulásához vezetett, ezért ötezer évvel ezelőtt nem volt túlságosan jó az emberek egészségi állapota.
A korai földműves a csontleletek tanúsága szerint a vadászó őséhez képest kisebb termetű volt, rövidebb ideig élt, gyakorta csontlágyulástól és más, ásványianyag-hiánnyal összefüggő csontbetegségtől szenvedett, ráadásul fogai is szuvasodni kezdtek. Az újfajta életmódnak és táplálkozásnak megvoltak a maguk hátulütői. Ügy tűnik, az embernek először meg kellett tanulnia a készletek használatát és az újfajta élelmiszerekkel való bánásmódot. Különböző életmódjuknak köszönhetően az egyes népességcsoportok azóta többé-kevésbé alkalmazkodtak a korai földművesek táplálkozási szokásaihoz, így a mai lakosság a nagyon ősi vadász- és gyűjtögető típus leszármazottaiból és a földműves típus utódaiból tevődik össze.
Így például Európa északi területein, ahol az időjárási viszonyok miatt már korán az állattenyésztésre került a hangsúly, az évezredek génmutációinak köszönhetően a felnőttek is képesek lebontani a laktózt (tejcukrot). Pedig ez olyan tulajdonság, ami hiányzott a vadászó-gyűjtögető népességből, a laktáz enzim termelése ugyanis olyan képesség, ami eredetileg a felnőtté válás során megszűnt. A változás azonban lehetővé tette, hogy az emberek tejjel és tejtermékekkel táplálkozzanak.
Ugyanakkor más régiókban, például a Földközi-tenger térségében, ahol az emberek már igen korán foglalkoztak földműveléssel, a cukor-és zsíranyagcsere az évezredek során egészen jól alkalmazkodott a táplálkozásbeli változásokhoz. Ez a magyarázata annak, hogy az ottani emberek sokkal jobban bírják a tésztaételeket és a fehér kenyeret, mint az északiak. Ám a modern élelmiszerek összetétele miatt sokszor még ezeknek az ideális előfeltételeknek a birtokában sem képes a „földműves típus” arra, hogy ezt a táplálékot negatív egészségügyi következmények nélkül elviselje.
Élethosszig egészség?
A Neander-völgyi ősember élete kemény volt és mindenekelőtt rövid. Nem számítottak ritkaságnak a vadászat során szerzett vagy ragadozóktól elszenvedett borzalmas sebesülések. Fertőzés, élősködők, fagyás, éhezés vagy szülés is okozhatta a vesztét. Ám bármilyen korán jött is a halál, annak bekövetkeztéig a csontleletek tanúsága szerint a vadászó-gyűjtögető emberek, asszonyaik és gyerekeik jó egészségi állapotnak örvendhettek. Manapság a jobb egészségügyi ellátásnak és a javuló higiénés körülményeknek köszönhetően egyre nő a várható élettartam, de vajon miért voltak kőkorszaki őseink sokkal egészségesebbek, mint mi, modernkori utódok?
Vagy másképp téve fel a kérdést:
Miért válik járvány-szerűén egyre gyakoribbá az Alzheimer-kór, a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, az allergiák, az asztma és más autoimmun betegségek, valamint nem utolsósorban a rák?
Ezek a betegségek a kőkorszakban éppen olyan ritkák voltak, mint ma, a 20. és 21. században a természeti népek körében. Elég egyszerű válaszolni a kérdésre. Az ember rövid idő alatt környezete építőmesterévé emelkedett fel, és olyan világot teremtett, amely táplálkozás és mozgás tekintetében nincs összhangban génjeivel. A változás pedig oly gyors volt, hogy már nem tudtuk követni. Bár az ember mindig képes volt alkalmazkodni a klímaváltozásokhoz és kórokozókhoz, a táplálkozással és életmóddal kapcsolatos változások olyan mértékűek voltak, hogy a modern „bőség világában” számtalan civilizációs betegségtől szenvedünk.
Mivel egyre kevesebbet mozgunk, és emiatt nem gondoskodunk az egyre növekvő teljesítménykényszer és a határidők szorításának megfelelő ellensúlyozásról, a lelki betegségek, például a szorongás, a depresszió és kiégettség érzés aránya is nő. Az ember testi és lelki felépítése ugyanis egyszerűen nem alkalmas sem az ülő életmód, sem a magányosság, sem a természetközeliség hiányának elviseléséhez.
Nehéz örökség
Elődeink messzemenően átörökítették életmintájukat. Ez az örökség az örökítőanyagunkban (genom) jelenik meg, minden egyes sejtmagban megtalálható, és így az újabb nemzedékeknek is továbbörökítődik. A genom bizonyos szempontból nem más, mint valami tervrajz az ember felépítéséhez. Idővel alkalmazkodik az életkörülményekhez, mivel a változások előnyt jelentenek a korábbi előfeltételekhez képest. így például az ember testszőrzete zömét elveszítette a fejlődés során, miközben az agy, párhuzamosan az egyre javuló szellemi és szociális képességekkel, egyre nagyobb lett.
Léteznek azonban olyan ősi testi tulajdonságok is, amelyek sehogy sem illenek a jelenlegi környezethez, és amelyek rendre megbetegíthetik az embert. A lábunk például nem arra való, hogy szűk és merev cipőket viseljünk, hanem inkább mezítláb járásra, vagy legalábbis hajlékony cipő hordására. A gerincoszlopunk nem arra lett teremtve, hogy órákig ücsörögjünk az irodában vagy az autóban, hanem arra, hogy gyalogoljunk vagy fussunk.
A szemünk inkább a messzeség pásztázására, mint képernyők és könyvek kitartó bámulására való. Az anyagcserénknek olyan táplálékra van szüksége, amely valóban megérdemli az „élelmiszer” elnevezést, és amelyik a puszta energián kívül létfontosságú építőköveket, például esszenciális aminosavakat és zsírsavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket biztosít.
Mennyi Neander-völgyi lakozik bennünk?
Új-Guineáig, az ott élő emberekből is kimutathatók ezek a gének, noha azokon a területeken a két faj sosem élt egymással párhuzamosan. Másképp áll a helyzet Afrikában. Ott nem keveredtek a fajok, és gyermekeik gyermekei sem telepedtek le. Ennek megfelelően afrikaiak közt nem mutathatók ki a Neander-völgyi gének.
Az európaiak és ázsiaiak génkészletének egy-négy százaléka Neander-völgyi eredetű.
A két faj örökítőanyagának összehasonlítása során sikerült olyan géneket azonosítani a Homo sapiensnél, amelyek a Neander-völgyihez és a majmokhoz képest megváltoztak, és valamennyi mai embernél megtalálhatók. A tudósok szerint ezek azok a gének, amelyek a modern ember kialakulása szempontjából a legfontosabbak.
Ellenség a saját testünkben
Ide tartoznak például egyes vegyszerek (amelyek lakkokban, festékekben, lágyítókban és növényvédő szerekben fordulnak elő), a radioaktív sugárzás, az elektromágneses hullámok (például a radarhullámok; a mobiltelefonok estében még hiányoznak a bizonyítékok), az emelkedett UV-sugárzás okozta terhelés, élősködők, baktériumok és vírusok (például a papilloma vírus, amely közrejátszik a méhnyakrák kialakulásában, és amely ellen 2008 óta létezik oltóanyag), penészgombák és rákkeltő anyagok (nitrozaminok) az élelmiszerekben vagy a cigarettafüstben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.