Nyirokrák (limfóma) – Mi ez, hogy ismerhetjük fel és mi a kezelési eljárás?
A nyirokrendszer nyirokerekből és nyirokszervekből áll, és fontos szerepet játszik a fertőzések elleni védekezésben. A nyirokerek az egész testet behálózzák. A legfőbb nyirokszervek a nyirokcsomók, a lép, a csecsemőmirigy és a mandulák.
Mi a nyirokrák?
Nyirokrákon általában az úgynevezett Hodgkin- és non-Hodgkin-limfómát értjük, amelyek a nyirokrendszer rosszindulatú daganatos megbetegedésének felelnek meg. A limfómát a nyirokrendszer sejtjeinek, az úgynevezett limfocitáknak az elfajulása okozza. Szövettani tulajdonságaik, malignitásuk (rosszindulatúságuk típusa), növekedési sebességük és kiterjedtségük alapján a limfómáknak két főbb csoportját különböztetjük meg.
Íme a két fő csoportja:
- alacsony malignitású limfómák, amelyek lassan növekednek és kevesebb tünetet okoznak,
- agresszív, magas malignitású, testszerte gyorsan terjedő limfómák.
Mivel a szervezetben mindenhol vannak nyirokszövetek, bárhol kialakulhat rosszindulatú limfóma. Mindkét forma a nyirokcsomókat érinti a leggyakrabban.
A Hodgkin-kór különleges helyet foglal el a limfómák között (nevét egy angol patológusról, Thomas Hodgkinról kapta, aki elsőként írta le a betegséget 1842-ben), mégpedig abban különbözik a többi limfómától, hogy a nyirokszövetekben megjelennek az ún. Hodgkin- és Reed-Sternberg-óriássejtek.
Gyakoriság
Magyarországon évente kb. 1500 esetben diagnosztizálnak limfómát. Két fő típusa a fentebb említett non-Hodgkin- és Hodgkin-limfóma – non-Hodgkin-limfómában a diagnózis időpontjában a férfi betegek átlagos életkora 66 év, a nőké 70 év. Hodgkin-kórban a nők átlagos életkora a megbetegedéskor 41 év, a férfiaké 46 év – ez a típus a leggyakoribb a 15. és 35., valamint a 60. és 70. életév között.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kockázati tényezők
Még nem sikerült tisztázni, hogy mi okozza a limfómát. Vannak olyan tényezők, amelyek növelhetik a megbetegedés kockázatát. Az öröklődés lehetősége is felmerült, bár eddig nem tudták bizonyítani.
Non-Hodgkin-limfóma
Bizonyos vegyi anyagok – például a benzol és más szerves oldószerek – elősegíthetik a non-Hodgkin-limfómák kialakulását. Azt is feltételezik, hogy az egyes gyomirtókkal, rovarirtókkal és gombaölő szerekkel való gyakori érintkezés szintén hozzájárulhat a kockázat növekedéséhez.
Hodgkin-kór
Tünetek
A limfómáknak általában nincsenek jellegzetes tüneteik, a panaszok leginkább megfázásra vagy gyulladásos betegségekre utalhatnak.
Figyeljünk fel tehát az alábbi szimptómákra:
- nyirokcsomó-duzzanat, főleg ha nyomásra nem érzékeny,
- bizonytalan, nyomó jellegű fájdalom,
- étvágytalanság, émelygés, teltségérzés,
- indokolatlan fogyás,
- fáradtság, levertség, gyengeség,
- viszketés,
- éjszakai izzadás és láz.
A malignus limfómák első jelei sokszor a duzzadt nyirokcsomók, amelyek többnyire nem fájdalmasak. A megnagyobbodott nyirokcsomók tapintásra tömöttek, gumiszerűen rugalmasak. Ilyeneket fertőzések esetén is lehet tapintani, ám olyankor nyomásra érzékenyek, és a fertőzés lezajlása után visszahúzódnak.
Korai felismerés és diagnózis
A nyirokcsomók rákjának korai felismerésére egyelőre nincsenek megfelelő vizsgálati módszerek – ezért olyan fontos, hogy felfigyeljünk minden szokatlan elváltozásra, és gyanús jelek észlelésekor orvoshoz forduljunk. Minél hamarabb derül fény a betegségre, annál hatékonyabb a kezelés, és annál nagyobb az esély a gyógyulásra.
Ha felmerül a rosszindulatú limfóma gyanúja, vizsgálatokat végeznek a diagnózis felállításához. Ezek során kiderül, hogy valóban limfómáról van-e szó, és ha igen, melyik típusáról, továbbá hogy mennyire kiterjedt a betegség.
A legfontosabb vizsgálati eljárások a következők:
- fizikális vizsgálat,
- laboratóriumi vizsgálatok,
- biopszia.
Elsősorban az orr-garat táji nyirokcsomókat és nyirokszöveteket vizsgálják, továbbá gondosan megtapogatják a lépet és a májat, mert ezek a szervek is megnagyobbodhatnak. A vérvizsgálatok fényt derítenek a beteg általános állapotára, és alkalmasak lehetnek a hasonló tüneteket okozó vírusfertőzések kimutatására is.
Bizonyosságot csak biopszia útján lehet nyerni. Ehhez a sebész eltávolít egy jól hozzáférhető helyen lévő nyirokcsomót, például a nyakról. A szövettani vizsgálat azt is megmutatja, hogy Hodgkin-kórról vagy non-Hodgkin-limfómáról van-e szó.
Ha bebizonyosodott a diagnózis, további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy a limfóma mennyire terjedt tovább a szervezetben. Ehhez röntgenfelvételeket készítenek, s ultrahang-, CT- és MR-vizsgálatra kerül sor. Esetenként a gerincvelő-folyadékot is megvizsgálják, májfunkciót végeznek, laparoszkóppal ellenőrzik a hasüreget, vagy csontszcintigráfiára is szükség lehet.
Terápia
Mivel a limfóma ún. rendszerbetegség, amely az egész szervezetet érintheti, és többnyire nem korlátozódik egy régióra, műtéti kezelés általában nem jön szóba. A szükséges kezelési mód attól függ, hogy a sokféle limfóma közül melyikről van szó az adott esetben.
Non-Hodgkin-limfóma
- kemoterápia,
- sugárkezelés,
- immunterápia.
A magas malignitású limfómák kezelésében kemoterápiával jó eredményt lehet elérni, még előrehaladott stádiumú betegek esetében is. A lassabban növő, alacsony malignitású limfómák kevésbé reagálnak jól a kemoterápiára, viszont ezek a korai stádiumban sugárkezeléssel meggyógyíthatok.
Hodgkin-kór
Gondozás és kilátások
Ma a fent vázolt kezelési eljárásokkal a betegek nagy része már meggyógyítható. A Hodgkin-kór korai stádiumában a gyógyulás esélye 90 százalék, előrehaladott esetekben kb. 70 százalék. A magas malignitású non-Hodgkin-limfómák kezelése sokat fejlődött az elmúlt években: a betegség korai stádiumában szinte minden beteg meggyógyítható, de teljes gyógyulás érhető el az előrehaladott esetek mintegy 60 százalékában is.
Ma még nagyon rosszak a gyógyulási arányok az alacsony malignitású (indolens) non-Hodgkin-limfóma esetében, ha az már előrehaladott stádiumban van. Ennek ellenére a kezeléssel sok betegnél panaszmentességet lehet elérni.
Fejlődő géndiagnosztika
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.