„Önnek rákja van”, hangzik a diagnózis. Ebben az esetben mi a teendő?
A lelet – vége a szorongással teli bizonytalanságnak
Felkavaró közlés, amely a legtöbb esetben a reménytelenség érzését kelti az érintettben. Pedig ebben a helyzetben nincs annál fontosabb, mint hogy megőrizzük nyugalmunkat és minél tárgyilagosabban álljunk hozzá a betegséghez.
A legtöbb ember, amikor megtudja, hogy rákos, szó nélkül megadja magát…
Megadja magát a látszólag megváltoztathatatlan sorsnak, és fenntartás nélkül követi az orvos utasításait. Mi ez: sokkhatás, vakhit az orvos mindenhatóságában, kétségbeesett reménykedés vagy tehetetlenség? Akárhogy is, az egyértelmű diagnózis ott fekszik előttünk. Ám bármilyen szörnyű, egy jó oldala mégis van: most már tudjuk, mivel állunk szemben. És az álcájától megfosztott ellenséggel csak könnyebb felvenni a harcot.
A legtöbb laikus beteg számára a leletek első pillantásra semmit sem mondanak, az orvosi zsargon, úgy tűnik, hétpecsétes titkokat rejt. Pedig nagyon fontos, hogy foglalkozzunk a leletekkel, és megértsük őket. A legelső dolgunk az legyen, hogy alaposan megismerjük egészségi állapotunkat, illetve betegségünket. Ez nem azt jelenti, hogy az orvosokkal szakmai dolgokban vitába szálljunk, mindössze azt, hogy jól informált, érdeklődő betegként aktívan együttműködjünk kezelőorvosunkkal az előttünk álló terápiás beavatkozások során.
Csak a kezelőorvos tudja megmondani, hogy mit jelentenek pontosan az egyes leletek
És persze azt is, hogy a beteg számára mi következik belőlük. Tudnunk kell azonban, hogy miről beszél, már csak azért is, mert az elkövetkező hónapokban kezelőorvosunk lesz számunkra a legfontosabb kontaktszemély. Nem lehet eléggé hangsúlyozni: az egészségünkről és az életünkről van szó, elengedhetetlenül szükség van hát a sikeres együttműködésre.
Betegként aktívan részt kell vennünk a kezelés, jobban mondva a gyógyulás folyamatában – ez annál könnyebb, minél informáltabbak vagyunk. Ne féljünk kérdéseket föltenni. Minél több fontos és pontos információt gyűjtünk össze, annál kevésbé rettegünk a kezeléstől.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Pozitív és negatív lelet
- A vizsgálat tulajdonképpen igen/nem kérdésnek felel meg. Ha a lelet „pozitív”, akkor a válasz „igen”, ha negatív, akkor „nem”.
- Az, hogy a „pozitív” vagy a „negatív” lelet rosszat vagy jót jelent-e, az adott vizsgálattól függ. A lelet értelmezéséhez az orvos szaktudása kell.
Semmi értelme homokba dugni a fejünket!
Foglalkozzunk a leleteinkkel, és beszéljük meg orvosunkkal a kezelési lehetőségeket. Mindazonáltal akármennyire bízunk is orvosunkban, ne hagyatkozzunk egyedül az ő véleményére, különösen, ha bizonytalannak érezzük magunkat. Kérdezzünk meg ilyenkor egy másik szakembert, hogy mit gondol a leleteinkről és a diagnózisról, még abban az esetben is, ha a diagnózis után minél gyorsabban el kell kezdeni a kezelést. Egyes esetekben hasznos lehet egy pszichoonkológussal folytatott beszélgetés is.
Beszéljünk nyíltan orvosunkkal
Gyakran előfordul, hogy az orvosnak kell meghoznia létfontosságú döntéseket, mert a beteg pszichésen döntésképtelen, vagy annyira tájékozatlan, hogy nem tud dönteni. Ne engedjük át az orvosnak ezeket a fontos döntéseket. Ha (házi) orvosunknak nincs elegendő rálátása problémánkra, tovább kell küldenie minket egy szakemberhez vagy a megfelelő intézménybe.
A daganatok osztályozásának nemzetközi rendszere
Ha felmerül a rák gyanúja, háziorvosunk szakorvoshoz irányít minket további vizsgálatokra. Az eredmények alapján a szakorvos felállítja a diagnózist, és erről zárójelentést készít. A beteg megkapja a – leleteket is összegző – zárójelentés egy példányát,s ezzel visszamegy a háziorvoshoz. A jelentés rendszerint orvosi szaknyelven íródik, tele van szakkifejezésekkel és rövidítésekkel, amelyeket a laikus gyakran nem, vagy csak nehezen tud értelmezni, megfejteni.
A rosszindulatú daganatokat nemzetközi rendszer alapján osztályozzák, aminek célja a diagnózisok átláthatósága és összehasonlíthatósága. Az egységes rendszer a kiterjedtségük alapján különböző stádiumokba sorolja a daganatokat – az alábbiakban megismerkedhetünk az osztályozás alapelveivel, továbbá a legfontosabb fogalmakkal és rövidítésekkel.
A TNM-rendszer
A daganatok leírására ma a TNM-rendszert használják a leggyakrabban, amely betűkből és számokból álló skála. Lehet, hogy bonyolultan hangzik, de nem az: a TNM-rendszer segítségével le lehet írni az elsődleges rosszindulatú daganat méretét, valamint azt is, hogy a folyamat mennyire terjedt át más testtájakra.
- AT betű a elsődleges tumort jelenti, és annak méretét sorolja be négy osztályba, 1-től 4-ig. A TI azt jelenti, hogy a daganat kisméretű, ezzel szemben a T4-gyel jelzett daganatok nagyok, kiterjedtek. A Tis (latin rövidítés, tumor in situ) azt jelzi, hogy a tumor még nem terjedt túl a keletkezési helyén.
- Az N a latin nodus (= csomó) szó rövidítése, és a mellé rendelt számok mutatják a környéki nyirokcsomók érintettségét (0 = nincs érintett nyirokcsomó, 1 = néhány nyirokcsomó, 2 = több nyirokcsomó, 3 = sok nyirokcsomó érintett).
- Az M metasztázist (áttétet) jelent: az Ml távoli áttét meglétét, az M0 annak hiányát jelöli.
- Ha szám helyett X áll a T vagy az N után, az azt jelenti, hogy a helyzet (még) nem értékelhető, például mert további vizsgálatokra van szükség.
- A leletben tehát például a következő állhat: T4N1M0, ami azt jelenti, hogy nagy kiterjedésű daganatról van szó (T4), néhány nyirokcsomóban találtak daganatsejteket (NI), de áttét még nem alakult ki (M0). A daganat még pontosabb jellemzésére alkategóriák is léteznek a TNM-rendszeren belül:
- L betűvel jelölik, ha a nyirokutakat is megtámadta a daganat (nem tévesztendő össze a nyirokcsomók érintettségével).
- A Pn azt jelenti, hogy a daganat ráterjedt az idegekre.
- R-rel jelölik, hogy kezelés vagy műtét után maradt-e vissza (reziduális) daganatszövet. (R0 = nincs maradék tumor, Rl = a szövetminta mikroszkópos vizsgálata maradványokat mutat, R2 = szabad szemmel látható tumormaradvány, például röntgenfelvételen).
- V-vel jelzik a daganat erekbe való behatolását.
- A TNM jelölés előtt álló kis p betű azt jelzi, hogy a szövet¬minta patológiai analízisét elvégezték.
- AT előtt álló y jelöli, hogy a beteg műtét előtt kezelést, például kemoterápiát kapott.
A TNM-rendszer előnyei
A TNM-rendszer lehetővé teszi az adatok összesítését és átfogó elemzését.
A daganatok stádium beosztása: staging
A TNM-adatok alapján más leletekkel kombinálva az orvos meg tudja határozni a betegség klinikai stádiumát. A staging (ejtsd: sztéjdzsing) egyrészt a daganat súlyosságára, másrészt a terjedésére vonatkozó adatokat használja fel. A klinikai tumorstádium UICC-I-től UlCC-IV-ig terjedhet – az UICC az Union for International Cancer Control (Nemzetközi Rákellenes Szövetség) rövidítése: ennek a szervezetnek a rendszerén alapszik a staging. A számok I-től IV-ig a daganat súlyosságát mutatják, a koraitól (I) az előrehaladottig (IV).
A klinikai stádiumbeosztást nem szabad összetéveszteni a TNM-rendszerrel. Ez világosan kiderül az alábbi példából: egy T1N1M1 besorolású vastagbélrák esetében a daganat kisméretű, nem nyomult be mélyen a bélfalba és csak néhány nyirokcsomóra terjedt át, viszont áttétet adott a nyelőcsőbe (Ml), ezért a staging során UlCC-IV-es besorolást kap.
A legtöbb rákfajta esetében a TNM- és az UlCC-rendszer nemzetközi szabványnak számít, ám nem alkalmasak minden ráktípus besorolására – ezért esetenként másféle osztályozásra van szükség.
WHO-osztályozás, Clark- és FIGO-beosztás és egyéb rendszerek
- A glioma típusú agytumorokat a WHO szerint osztályozzák I-től IV-ig (I = jóindulatú, IV = nagyon rosszindulatú). A glioma az agy gliasejtjeiből indul ki. Az osztályozáskor a kiindulási szövetet és a malignitás fokát veszik figyelembe az egészséges szövetekkel összehasonlítva.
- A rosszindulatú pigmentsejtes bőrrák, a melanoma osztályozásakor a TNM-rendszer mellett az áttétképzés kockázatának szempontjából fontos, hogy a daganat milyen mélyen hatolt be a bőrbe. Ennek fokát fejezi ki a Clark-féle beosztás (Clark-I = kevéssé, Clark-IV = mélyen). A daganat vastagságát jelzi a Breslow-stádium I-től IV-ig (I = nagyon vékony, IV = nagyon vastag).
- A nőgyógyászati rákokat a FIGO-rendszer szerint osztályozzák. A Fédération Internationale de Gynécologie et d’Obstétrique (Szülészek és Nőgyógyászok Nemzetközi Szövetsége) osztályozásának stádiumai megegyeznek a TNM-rendszer I-től IV-ig terjedő beosztásával (I = a daganat a kiindulási szervre korlátozódik, IV = a daganat áttétet képez). A két rendszer között az a különbség, hogy míg a TNM-rendszer klinikai és patológiai adatokon alapul, addig a FIGO a sebészeti beavatkozásra épülő staging (műtét során vesznek szövetmintát).
- Leukémia esetén a betegség már a kezdetekkor testszerte az egész szervezetet érinti – ezért az osztályozás alapja az időbeli lefolyás, az eredet, továbbá az elfajult sejtek alakja és száma a vérben és/vagy a csontvelőben. Megkülönböztetnek akut és krónikus lefolyású, továbbá mieloid (a vérképző rendszerből kiinduló) és limfoid (a nyirokcsomókat érintő) leukémiát.
- A malignus limfómákat, azaz a nyiroksejtekből vagy nyirokcsomókból kiinduló daganatokat a kiindulási sejttípus és a limfóma kiterjedtsége alapján osztályozzák.
További fontos leletek
A TNM-osztályozás vagy a staging mellett az orvos további adatokra is támaszkodhat.
Íme:
- A daganatszövet felépítéséről a patológus által kiadott szövettani (hisztológiai) vizsgálati eredmény ad bővebb felvilágosítást.
- A citológiai lelet a daganatsejtek tulajdonságait mutatja meg.
- A grading a daganat rosszindulatúságáról informál. A daganat differenciáltságának foka azt mutatja, hogy mennyiben különbözik a daganatszövet az egészséges szövetektől.
- A Gl-től G4-ig terjedő osztályozáson belül a Gl azt jelenti, hogy a sejtek még nagyon hasonlítanak a normális sejtekre (jól differenciáltak), míg a G4 azt, hogy erősen különböznek az egészséges sejtektől (gyengén/kevéssé differenciáltak). Minél kevésbé differenciáltak a tumorsejtek, annál malignusabb a daganat.
- Sok ráksejt termel specifikus anyagokat, amelyek kimutathatók a vérben vagy más testfolyadékokban: ezeket nevezzük tumormarkereknek. A markerek nem, vagy csak egészen csekély mennyiségben fordulnak elő egészséges szövetekben.
Tumormarkerek
Ezért a vérben kimutatott tumormarker csak kiindulópont az orvos számára, és további vizsgálatokra van szükség, hiszen lehet, hogy nem is rákbetegséget jelez.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.