Küszöböljük ki a stresszt nyugdíjas korban is!
A nyugdíjba menetel sokak számára komoly próbatétel. Hosszú évek .után, amikor nap mint nap pontosan tudták, hol lesznek, mit csinálnak, hirtelen szoros program és időbeosztás nélkül találják magukat. Meginoghat az önazonosság tudat, amely gyakran a munkahelyi szerepkörön alapul. Meg kell küzdeni azzal is, hogy másként tekint rájuk a külvilág.
Ám a nyugdíjaskor másfelől valóban a jól megérdemelt pihenés ideje. Valóra lehet váltani a régóta dédelgetett tervet, amire a munkásévekben sohasem adódott mód. Nem kevesen felismerik ezt, és örömmel néznek az aktív kikapcsolódás nyújtotta örömök elébe. Hasonlóképpen változik meg a szülők élethelyzete is, amikor a gyerekeik kirepülnek. Az aggodalom mellett egyfajta felszabadító érzés éri utol őket, hiszen hirtelen jóval kevesebb feladatuk lesz. Mindkét alkalom lehetőséget, sőt felhatalmazást ad arra, hogy – jó értelemben – kissé önzőbbé váljon, izgalmas elképzeléseket szövögessen, s persze egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életmódot folytasson.
A visszavonulók egyik típusa eleinte passzivitásba süpped, sokat pihen, tervezget, igyekszik feltöltődni. A másik ezzel épp ellentétesen cselekszik. Hiperaktívvá válik és mindenféle tevékenységbe belefog, utazgatni kezel. Idővel kialakul egyfajta középút, vagyis a nyugdíjas a korábbiaktól eltérő, de általában tartalmas életet él.
A tettek mezején
A nyugdíjaskorra való lelki felkészülésben kulcsszerepe van a tudatos tervezésnek. Először azt döntse el, mit szeretne majd csinálni, azután azt, hogy e célkitűzés elérése érdekében miként lehet hatékonyan megszervezni és beosztani a napokat. A megszolgált nyugalom mellett legalább olyan fontos a vágyak szem előtt tartása. Semmittevéssel vagy azzal, ha hagyja magát kihasználni, túl sok értékes szabad időt veszít el.
Lehorgonyzás
Régi barátai a világhálón várják!
Életünknek ebben a szakaszában remek alkalmak kínálkoznak új ismeretségek kialakítására, és a régi baráti viszonyok felújítására. Napjainkban a világháló a leghatékonyabb eszköz az egykori ismerősök, iskola- és munkatársak, külföldre szakadt barátok, rég nem látott rokonok stb. felkutatására. A feladatnak valamelyik általános keresőprogrammal vagy közösségi oldalon lásson neki.
Hangsúlyt kell kapnia a partnerével való harmonikus, bensőséges kapcsolat ápolásának is. Kutatások szerint a nyugdíjba vonulást követő időszakban megnő a házastársi konfliktusok száma, sőt a depresszió is gyakoribb. A jövő tervezése lehetőleg mindig közösen történjen. Az egymás iránti figyelem, a problémák megvitatása, a derű és a humorérzék megőrzése elengedhetetlen a boldog párkapcsolathoz idősebb korban is.
Bárhogyan is határozzon, annak megvalósítása érdekében cselekedni kell. Szőhet akármilyen nagyszabású terveket a nyugdíjas évekre, ha nem tesz értük semmit, csak vágyálmok maradnak. Lépjen a tettek mezejére!
Fedezze fel az élet teljességét!
Ahány ember, annyiféle késztetés lehet rá, hogy felismerje a világ sokszínűségét, egészséges szenvedélyeket találjon, kedvteléseinek hódoljon, új kapcsolatokat kössön. íme, néhány a lehetséges motivációk közül.
- JAVÍTJA A KÖZÉRZETET Ha sikerül megtalálnia, mi okoz Önnek örömet, jobb lesz a kedve, derűsebb az életszemlélete, erősebb a stressztűrése.
- VÉDI AZ EGÉSZSÉGET Még az inaktív, ülő elfoglaltságot szeretők is óvhatják az egészségüket, ha lift helyett lépcsőznek, vagy az autót messzebb rakják le. Sok kicsi sokra megy.
- ERŐSÍTI AZ ÖNBIZALMAT A vidámság hat a környezetre, a visszahatás pedig erősíti az önbizalmat. A mosolygás eleve pozitívan befolyásolja az énképet.
- HATÉKONYABBÁ TESZ Aki rájön, milyen fontos, hogy időt találjon a kedvteléseire, és törekszik is erre, összeszedettebbé válik otthon és a munkában. Megtanul a lényegre koncentrálni, leadni a feladataiból, tisztába jönni képességeivel és korlátaival, valamint eredményesebben kommunikálni.
- ÖSZTÖNZŐLEG HAT A teljes életre való törekvés magában foglalja azt a felismerést, hogy a jó közérzetért tudatosan tenni kell, méghozzá kiegyensúlyozott étrenddel, pihentető alvással, rendszeres testmozgással, revitalizáló kikapcsolódással. Ne feledje, azt is tanulni kell, mi jó az embernek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.