Tippjeink segítségével a családi viszony nem lesz többé iszony
A mindennapi robot, a rutinszerű teendők ellátása, az apró-cseprő bosszúságok közepette a vidámság gyakran háttérbe szorul a családokban. Ez rossz, hiszen az örömtelenség, a gépies, szürke élet nemcsak a közérzetre hat negatívan, hanem a társsal, gyermekekkel való kötelékeket is rendkívül kedvezőtlenül befolyásolhatja.
Tudományosan bizonyított tény, hogy a jó kapcsolatban élő párok sokat nevetnek, ami hallatlanul jót tesz az egészségnek. Amerikai pszichiáterek vizsgálatai szerint a nevetés hatásai megegyeznek a testmozgáséival: javítja a keringést, csökkenti a koleszterin és a stresszhormonok szintjét, erősíti az immunitást, serkenti az endorfinok (jókedvet okozó „örömhormonok”) termelődését. Ezenkívül a nevetés (és általában a kikapcsolódás) ellazít, és segít elvonatkoztatni a problémáktól
Legyen Vidám!
Harvardi és kaliforniai kutatók kimutatták, hogy a jó kedély rendszerint nem veleszületett tulajdonság, a géneknek valamiféle szerencsés együttállása, hanem sokkal inkább a környezet hatására kialakuló attitűd. A szakemberek meggyőződése, hogy a derű „kollektív jelenség”, amely „érzelmi vírus” módjára terjed a közösségi kapcsolatok útján.
Ezt a következtetést abból a vizsgálatból vonták le, amelyet 20 éven át végeztek közel ötezer személy bevonásával. Kiderült, hogy az életöröm a társas kapcsolatok három szintjére hat ki. A jókedvű egyén ezt a tulajdonságát átragasztja a közvetlen ismerőseire, majd azok a saját barátaikra, és végül ezen utóbbi csoport is „átadja” önfeledtségét a hozzájuk közel állóknak.
A vidámság láncreakciószerűen „megfertőz” mindenkit, ráadásul hatása tartósan – akár egy évig – megmarad. Ez a fajta hangulati befolyásolás azonban a jelek szerint csak az említett három szintre terjed ki, s annál erősebb, minél közelebb vannak az érintettek fizikai (földrajzi) értelemben. Vagyis a legnagyobb hatást a velünk egy fedél alatt élőkre gyakorolja, majd ez a pozitív hozzáállás, jó hangulat továbbgyűrűzik, átragad a szomszédságra és a közelben lakó rokonokra, ismerősökre is.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek után nem meglepő, hogy a jó kedélyű családban nevelkedett gyermekek többsége maga is boldog, optimista felnőtté válik. A fent említett vizsgálat szerint minél több pozitív ember vesz körül valakit, annál jobbá válik a közérzete, sőt javul az egészsége. A vidámságra való törekvés tehát egyáltalán nem önző cselekedet, hiszen saját örömünk jótékonyan ki fog sugározni egész környezetünkre.
Érdekes viszont, hogy az ellenkező jelenség nem ennyire meghatározó. A lehangoltság, rosszkedv, szomorúság – mondhatjuk: szerencsére – nem terjed ugyanolyan mértékben a közösségi kapcsolatok útján, mint a vidámság.
Feszült viszonyok
A közvetlen környezet hatása a legbiztosabb kapcsolatokat is kikezelheti. Gyakran szül feszültséget a házastárs rokonsága, amelyet aztán az ember hajlamos a párján levezetni, holott esetleg éppen ő segíthetne a probléma megoldásában. Ismerős? Időben kell lépni, mielőtt végleg elmérgesedne a viszonya anyósával, apósával, hitvesével. Az alábbi ötletek segítenek a családi békét veszélyeztető külső hatások kivédésében.
Hogyan jöjjünk ki más rokonságával?
A házastárs famíliája sokak számára valóságos istencsapás. Nagy szerencse, ha valakinek jó a kapcsolata velük. A társát ki-ki maga választja meg, de annak szüleit, rokonságát olykor nehéz elviselni. A leggyakoribb konfliktusok elkerülése érdekében érdemes megszívlelni a következő tanácsokat.
- Más nézőpontból. Rengeteg nézeteltérés forrása lehet egy párkapcsolatban a. két fél neveltetése közötti különbség. Partnere szülei a maguk normái, világnézete szerint élnek, azt tartják helyesnek és mérvadónak, ám ez gyökeresen eltérhet az Önétől. Viselkedésüket, kritikus hozzáállásukat azonban ne a személye elleni támadásnak fogja fel. Kezdettől tekintse úgy, hogy értékeik, normáik vélt vagy valós lenézése miatt ők érzik fenyegetve magukat, s minden megnyilvánulásuk ebből fakad.
- Határozott kiállás. Anyósa és apósa hajlamos beleszólni olyan kényes témákba, mint a gyereknevelés, a házimunka, a rezsiköltségek megosztása, a takarékoskodás és a családi nyaralás? Kitartó munkával, finoman, de határozottan adja értésükre, hogy hitvesének és Önnek megvan a maguk pontos elképzelése ezekről a kérdésekről, és nem szeretnék, ha valaki beleszólna a család életvitelébe. Ez általában elhallgattatja a kotnyeles rokonságot.
- Önálló utakon. Sok szülő azt hiszi, hogy gyermekének az ő életét kell mintául tekintenie, ezért nehezen mond le a befolyásolásról, beleszólásról, irányításról. Nem durván, ele nyomatékosan fel kell hívni apósa, anyósa a figyelmét, hogy ha nem tűnt volna föl, a gyerekek felnőttek. Most már mindenki a maga életét éli, a saját normái szerint.
- Egyértelmű jelzések. Párja szüleinek titkon rosszul eshet, hogy gyermeküknek már nem ők a legfőbb bizalmasai. Éreztetni kell tehát velük, hogy továbbra is fontosak, és szükség van a szeretetükre, de azt is, hogy ennek ürügyén tilos feldúlniuk a magánéletüket.
- Rugalmasság. Férjével/feleségével célszerű egyetértésre jutnia abban, hogy a másik családja vonatkozásában mit fölösleges mellre szívni, mire kár reagálni, mit lehet tréfásan elintézni. Rögzítsék azt is, hogy mit nem tűrnek el az anyósáék részéről. Vitassák meg, milyen módon történhet a kényes témák tapintatos, de célirányosan határozott kezelése. Ne feledje, időnként elkerülhetetlenek a kompromisszumok.
- Kommunikáció. Egy anyós rendszerint a legártatlanabb megjegyzésen is képes megsértődni. Ügyeljen tehát arra, mit és hogyan mond neki.
Pótolhatatlan nagyszülők
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.