Szauna

Szauna a finnek szemszögéből – Hogy is működik náluk?

A finneknél a szauna az a hely, aminek semmi köze sincs a szexhez. A szerelmi játéknak semmi keresnivalója nincs a szauna kabinban. Ez többek között a szauna vendégek miatt sem lenne lehetséges. Mindenesetre, ha egyszer partnerével magára marad az izzasztókabinban, akkor se itt próbáljanak változatosságot varázsolni szerelmi életükbe.

Vigyázzunk!

Legrosszabb esetben a szex a szaunában a vérkeringés leállásához vezethet.
Természetesen az alapos izzadás során a test sok folyadékot veszít, amit pótolni kell. Legjobb megoldás, ha szaunázás után iszik, mert a szaunázás lényege az, hogy a test a saját tartalékaiból adjon le, és ne az elfogyasztott italból. Az izzadás során sok káros- és méreganyagot, mint például nehézfémeket ürít ki a szervezet. Ezeket mindenképp érdemes kiizzadni, mielőtt Ön bármit is inna. Azt, hogy a szauna fürdőzés során mennyi folyadékot veszített a szervezete, könnyen lemérheti a mérlegen, mivel a leadott súly kilogrammban megegyezik a kiizzadt folyadékkal literben. Ezt a mennyiséget kell szaunázás után ásványvízzel, gyümölcslével, hígított zöldséglevekkel vagy cukor nélküli gyógy-, illetve gyümölcsteával pótolni.

Mindig csak a folyadék!

Kerülje azonban a szomjazást vagy a kiszáradást a szaunában. Inkább igyon folyadékot, mint tűrje a szomjúságot. A turnusok között mindig pótolja a folyadékot!

folyadek_potlas
A turnusok között mindig pótolja a folyadékot!

 Aki sokat szaunázik tudja mi az hogy felöntés

Sok szaunakedvelő számára a szaunafürdőzés csúcspontja a felöntés. A nyilvános szaunákban ez bizonyos időközönként történik, általában egész órakor. Ha Ön még nem élt át egyetlen felöntést sem, mindenképp érdemes kipróbálnia. A felöntést azonban nem mindenki kedveli. Az első felöntése után mindenki eldöntheti, mennyire tetszett neki. A felöntésnél a fürdőnek zárva kell lennie, ezért érdemes 10 perccel előbb felkeresni a szaunát.

A felöntés további hőingert biztosít. A szaunamester vagy akár egy fürdővendég a fából készült felöntőkanál segítségével vizet locsol a kályha tetején lévő kövekre, ami azonnal hatalmas gőzfelhővé változik.

A nedves levegő vízgőz formájában azonnal lecsapódik a szaunavendégek bőrén, mivel ez hűvösebb. A verejtékmirigyeket is azonnal működésbe hozza. A megengedett mennyiségen kívül semmiképpen sem szabad több vizet önteni a kövekre, mert a nagy hőség a vízgőz miatt elviselhetetlen lenne, és az alsó padokon lévő vendégek elhúzódnának, mivel a levegő ott a legkellemetlenebb. Nem ok nélkül nevezik a finnek a felöntést „Lyly”-nek (ejtsd: Löülü), vagyis parázsleheletnek.

A felöntés kedvező hatását még fokozhatjuk, ha illatanyagokat teszünk a vízbe. A szaglás szorosan összekapcsolódik az érzelmekkel. Az illateszenciák úgynevezett illóolajokat tartalmaznak, amelyek sok karakteres fűszer- és gyógynövény illatát hordozzák.

Az aromaolajok hatásai

Az illóolajat mindig a vízzel töltött felöntőkanálba csepegtetve öntsük a kövekre, sose közvetlenül. Az olaj a nagy forróságtól meggyulladhat, és felgyújthatja a szaunakabint. Ugyanez érvényes az alkoholra is, amely ugyanúgy reagálna, mint az olaj.

A finnek a felöntés hőingerét a bojttal fokozzák. Ehhez nyírfaágakat használnak, amit egy úgynevezett bojttá kötnek össze. A felöntés közben ezzel veregetik meg a hátukat, vagy csak simán végigsöpörnek vele a háton. Érzékeny bőrű emberek számára nem ajánlatos a bojt használata, mert ilyenkor izzadságcseppek és falevelek repkednek a szauna kabinjában. A szaunában tartózkodni kell a komoly testmozgástól, amit a bojt használata kétségkívül igényel.

Hűtsük le magunkat!

A lehűlésnek ugyanannyi ideig kell tartania, mint az izzadásnak. Érdemes először a szabadban hűteni a testét a friss levegőn. Ha a levegőn hűti le magát, ne maradjon egyhelyben! Sétáljon fel-alá, hogy a friss szél hűtse testét. A vérkeringésének is jót tesz, ha mozog. Állás közben ugyanis a vér a láb vénáiban marad, ami a vérkeringés összeomlásához vezethet. A friss levegőn a megfázásra kicsi az esély, mivel a test kellőképpen túlforrósodott és ezt a meleget adja le. Ha fázna, menjen inkább be, mivel ezután jön a lehűtés következő szakasza: a víz.

A hideg zuhany

  • Higiéniai okok miatt érdemes a hideg vizes lehűtést megelőzően letusolni!
  • A meleg vizes tusolás ilyenkor ártalmas, ezért mindenképpen hideg vízzel mosakodjon le!
Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.