Ibuprofen – hogyan kell szedni? Mellékhatáa az emésztőrendszeri vérzés?
Ha fájt már a foga, sajgott már a feje, vagy előfordult, hogy csúnyán meghúzta valamelyik izmát, akkor talán jó ismerőse az ibuprofen, ez a nem szteroid gyulladásgátló szerek csoportjába tartozó fájdalomcsillapító. A különféle márkanevek alatt forgalmazott gyógyszert tartják az egyik legjobb készítménynek a lázcsillapításra, valamint a menstruációs görcsök és a csontízületi gyulladás okozta fájdalom enyhítésére. Persze csak akkor, ha kellő óvatossággal, az orvos utasításai szerint használják.
Amit tudni kell róla
Az ibuprofen a fájdalom és a gyulladás csökkentésével hat a sérült szövetekre. A gyulladás kialakulását elősegítő, hormon-szerű prosztaglandinok termelődését gátolja. Egy nemrég készült tanulmány szerint az ibuprofen még az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűségét is csökkentheti. Az orvosok azonban nem tanácsolják az ibuprofen kizárólag e célból való szedését.
Ennek az az oka, hogy pontosan az a hatásmechanizmus jelent kockázatot, amely az ibuprofent oly hatékonnyá teszi a fájdalom és a gyulladás leküzdésében. A proszta-glandin-termelés túl erőteljes vagy túl gyakori gátlása ugyanis fokozhatja az emésztőrendszeri vérzések, az emésztési zavarok, a gyomorfekély és a vesebetegségek kialakulásának valószínűségét, különösen idősebbeknél. Ráadásul az ibuprofen és más gyulladásgátlók szedése fokozhatja a szervezet vízvisszatartását is. Ez különösen azok számára lehet veszélyes, akik pangásos szívelégtelenségben vagy tüdővizenyőben szenvednek, ill. magas vérnyomásuk van: az ő állapotuk súllyosbodhat, a szedett gyógyszerek hatása csökkenhet.
Az ibuprofen egyes idős embereknél vérnyomásnövelő hatású, különösen ha az előírtnál tovább szedik. Akadályozhatja a magas vérnyomás ellen felírt béta-blokkolók működését is. Az ibuprofen megzavarhatja bizonyos vizelethajtó szerek hatását, és növelheti a mániás-depressziós betegség kezelésére használt lítium vérszintjét. A gyulladáscsökkentő szerek – így az ibuprofen is – lassíthatják a csonttörések gyógyulását, ezért ilyen esetben csak szakorvos hozzájárulásával szedhetők.
A fogamzóképes korban lévő nőknek óvatosan kell bánniuk az ibuprofennel, mivel a terhesség ötödik és nyolcadik hete között veszélyt jelenthet a magzat egészségére. A gyógyszer növelheti a hasfalhasadék kockázatát is: ennél a születési rendellenességnél az újszülött nyitott hasfallal jön világra.
Fő a biztonság
A legtöbb ember számára az ibuprofen továbbra is az egyik legbiztonságosabb fájdalomcsökkentő gyógyszer – ha megfelelő módon alkalmazzák. A leggyakoribb mellékhatás, azaz az emésztőrendszeri vérzés főként azoknál jelentkezik, akik a gyógyszer szedése közben szeszes italt fogyasztanak, vagy akik az előírtnál nagyobb adagot szednek hosszú időn keresztül.
Azonban a biztonság kedvéért, ha allergiásak vagyunk az aszpirinre, ill. ha asztmában, gyomorfekélyben, vese- vagy májbetegségben, cukorbetegségben vagy szívelégtelenségben szenvedünk, csak orvosi hozzájárulással szedjünk ibuprofentartalmú gyógyszereket.
Figyelmeztető jel
- tartós émelygés,
- kellemetlen érzés a gyomorban, amin a savkötő szerek sokat javítanak,
- gyomorégés és véres köpet,
- véres vagy fekete széklet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.