Veszélyes vagy biztonságos

Károsak az étel-színezékek?

Vitamintabletták, fogkrém, szempillafes­ték, kontaktlencse és toalettpapír – csak néhány mindennapos árucikk, amely színe­zékeket tartalmazhat a termék külső megje­lenésének javítása érdekében. Színezőanya­gokat kb. Kr. e. 5000 óta használunk, amikor növényi, állati és ásványi eredetű festékeket alkalmaztak a szépítőszerek színezésére. A mai színezékek többnyire szintetikusak, és biztonságosabbak is, bár nem mindegyik ártalmatlan.

A színezékek hátrányai

A kozmetikumokhoz, az élelmiszerekhez, a gyógyszerekhez és egyéb gyógyászati cik­kekhez adott színezékeket az 1960-as évek­ben az EU-ban kidolgozott rendszer szerint E számokkal jelölik. A szintetikus színezékek, amelyek gyakran kőolaj alapúak, tartalmaz­hatnak rákkeltő szennyeződéseket. Ez aggo­dalmat kelt egyes fogyasztóvédelmi szerve­zetekben, de az egészségügyi hatóságok pontosan meghatározzák a felhasználható színezékek mennyiségét, amivel biztosítják, hogy a szennyeződésekkel kapcsolatos korlá­tozásokat a gyártók betartsák.

Az E 127 (eritrozin) elnevezésű piros szí­nezéket korábban rákkeltőnek tartották, de később ezt felülvizsgálták, és alkalmazását biz­tonságosnak ítélték. Ez a színezék engedélye­zett összetevője pl. lekvároknak, gyümölcsleveknek, fagylaltoknak és savanyúságoknak.

Egyes színezékek allergiás reakciókat vált­hatnak ki. Az élelmiszerekben és a kozmeti­kumokban alkalmazott sárga színezék, a tartrazin (E 102) néhány embernél viszketést és bőrkiütést okoz. Más színezékek is okozhat­nak allergiás reakciókat. Íme néhány: kino-linsárga (E 104), brillantkék (E 133) és indi­gókármin (E 132). A cipők anyagaiban, a textíliákban, a festékekben és a tintákban található színezékek kiütéseket okozhatnak.

Az egyes haj színező termékek aktív színe­zőanyagai ennél komolyabb problémák for­rásai lehetnek. A sötét hajfestékek hosszú távú használatát összefüggésbe hozták egyes rákos megbetegedésekkel. Az otthoni ruha­festékek szintén aggodalomra adnak okot: némelyik egy potenciális rákkeltő anyagot, diklór-benzidint tartalmaz, ami képes felszí­vódni a bőrön keresztül, különösen, ha a fes­tett szövet nincs alaposan kiöblítve. Amikor otthon ruhát festünk, feltétlenül viseljünk gumikesztyűt.

Okosan vásároljunk

Gondosan olvassuk el a címkéket, hogy elke­rüljük a káros színezékeket. A színezőanya­gok ellenőrzése mellett figyeljünk a „mester­séges színezéket tartalmaz” kitételre is.

Lehetőleg adalékanyagoktól mentes vita­minokat és termékeket vásároljunk. Együnk inkább friss, mint feldolgozott élelmiszereket. Próbáljuk ki a bioboltokat, ahol színezék­mentes élelmiszereket árulnak (bár az „orga­nikus” vagy „bio” szó erre nem garancia). Mivel mindenképpen fogyasztunk bizonyos adalékanyagokat tartalmazó élelmiszereket, válasszunk több fajtát, és ne ragaszkodjunk a régi kedvencekhez. így kisebb az esélye, hogy hosszú idő alatt nagy mennyiségben fogyasztunk valamilyen káros anyagot.

A mesterséges színezékeket tartalmazó termékek helyett válasszuk a természetes színezőanyagokkal készült cikkeket, pl. az annattóval, más néven orleánfestékkel (egy trópusi gyümölcsből nyert narancssárga színezék) színezett gabonapelyhet, a gyere­keknek növényi színezőanyagokkal vagy ételfestékkel készült vízfestéket, vagy tiszta hennából készült hajszínezőt.

Tipp: A mesterséges színezékek elkerülése érdekében vásároljunk színezetlen egészségügyi papírterméket.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.