Kontaktlencse, hogyan használjuk?
A kontaktlencse nagy ajándék azoknak, akik utálják a szemüveget vagy sportolnak. Nem párásodik be és nem torzítja a perifériás látást.
Ha nem vagyunk elég gondosak, a kontaktlencse károsodást okozhat. A sokáig hordható lencsék a legveszélyesebbek. Ezek kevés karbantartást igényelnek, mert hét napon át éjjel-nappal viselhetők. Mégis sok orvos ellenzi használatukat, mert minél ritkábban tisztítjuk a lencsét, annál nagyobb az irritáció és a fertőzés veszélye. Ráadásul a kontaktlencse viselése alvás közben veszélyes, mert a szem nem jut elegendő oxigénhez. A hosszú ideig hordható lencsét viselők esetében tízszer gyakrabban alakulnak ki szaruhártya-elváltozások, mint a hagyományos kontaktlencsét viselőknél.
Sokkal biztonságosabbak az olyan lencsék, amelyeket éjszakára ki kell venni és megtisztítani. Aki nem akar lencsetisztogatással bajlódni, vásárolhat egyszer használatos, eldobható lencsét. A többi lencsével ellentétben, az eldobható lencsék esetében nem alakulhat ki a szemet izgató fehérjelerakódás. Ugyanakkor nem olcsók.
Csak a női szem számára
- A hajlakk bevonatot képez a lencsén – a kontaktlencse berakása előtt használjuk.
- A lágy leneset sminkelés előtt, a kemény légáteresztőt utána tegyük fel; mindkettőt vegyük ki a smink eltávolítása előtt.
- Használjunk víz alapú folyékony alapozót és hidratálat, ill. por alapú szemhéjfestéket (a krém bevonatot képez a lencsén).
- Terhesség alatt eldobható lágy leneset használjunk: a hormonális ingadozás ideiglenes változásokat okozhat a látásban.
- A fogamzásgátló tabletta szemszárazságot okoz, ami zavarhatja a kontaktlencse-viselést. Beszéljük meg az orvossal.
Fontos a megfelelő behelyezés. Gyakorlott optikusnál vásároljunk, aki hagyja, hogy többször próbálkozzunk, mert lehet, hogy erre szükség lesz. Kerüljük a diszkontáruházakat, ahol gyenge minőségű lencséket lehet kapni, és gyakran a szakértelem is hiányzik. Keressünk az ibolyántúli (UV-) sugarakkal szemben védelmet nyújtó lencséket. Ezek elnyelik és semlegesítik a szürke hályog kialakulását elősegítő UV-sugarakat.
Tartsuk tisztán a lencsét!
- Mindig mossunk kezet, mielőtt a lencséhez nyúlunk.
- Tartsuk tisztán a lencsék dobozát, és gyakran cseréljük újra.
- Csak az előírt tisztítóoldatot használjuk.
- Soha ne tisztítsuk a lencséket desztillált vízzel, házi készítésű sóoldattal, csapvízzel vagy nyállal. Az ezekben előforduló baktériumok súlyos fertőzést, sőt akár vakságot is okozhatnak.
- Ne viseljük túl sokáig a lencséket, mert ezzel a szaruhártya oxigénhiányát okozhatjuk, és károsíthatjuk látásunkat.
- Ne viseljük a kontaktlencsét alvás közben, kivéve a hosszú ideig viselhető lencséket.
- Ha fájdalmat, vörösséget, homályos látást, ragadós váladékot vagy fényérzékenységet tapasztalunk, hagyjuk abba a lencsék használatát, és forduljunk orvoshoz! A késlekedés tartós látáskárosodást okozhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.