Pollenek, mit tehetünk ellene?
A növényvilágban a pollenek, azaz a virágporok a szaporodás csodájának nélkülözhetetlen részei; aki azonban allergiás rájuk, annak rengeteg kellemetlenséget okoznak. Orrfolyás, tüsszögés, viszkető szem és eldugult orr – ezek a pollenek kiváltotta szénanátha jellemző tünetei. A „széna” szócska azonban megtévesztő, mivel a leggyakoribb allergének tavasszal a fák, nyáron a fűfélék, ősszel pedig a parlagfű pollenjei. Azt, hogy ezek közül pontosan melyekre allergiás valaki, egyszerű bőrpróbával lehet kimutatni. A közönséges fák szinte mind allergiát válthatnak ki.
A fűfélék közül leggyakrabban a fehér tippan, a mezei komócsin, a rozs, a szagos borjúpázsit és a réti perje vált ki szénanáthát. A kétszikű növények közül a legtöbben a parlagfű, a fekete üröm, a fehér libatop, a szőrös disznóparéj, a ballagófű és az útifű pollenjére allergiásak. A hosszú, esős tavaszokat követő nyarak elviselhetetlenek lehetnek a fűpollenre érzékeny egyéneknek. Ha a hidegebb területeken szokatlanul enyhe a tél, akkor tavasszal rekordmennyiségű pollen kerülhet a levegőbe. A pollenkoncentráció a meleg, száraz napokon a legmagasabb.
Szénanátha elleni orvosságok
Az enyhe vagy mérsékelt pollenallergia tüneteinek enyhítésére az orvosok többsége antihisztaminokat ajánl, ill. szükség esetén az orrjáratokat szabaddá tévő cseppeket vagy sprayket. A korábbi antihisztaminok többsége azonban elálmosít (ma már kaphatók olyanok, melyeknek nincs nyugtató hatása), az orrcseppek és -sprayk pedig megváltoztathatják a vérnyomást, s ingerültté és álmatlanná tehetik az embert. Ha antihisztaminokat szedünk, ne feledjük, hogy azok sokkal többet érnek az allergia megelőzésére, mint a meglévő allergia tüneteinek enyhítésére. A műkönny a viszkető és könnyező szemen segíthet azzal, hogy kimossa belőle a polleneket. A receptre kapható korti-koszteroid-tartalmú orrsprayk helyileg, az orrjáratokban hatnak. Ezeket a pollenszezonban naponta kell használni. Súlyosabb allergia esetén meg lehet megpróbálni a szervezetet az adott ^ allergénekkel szemben érzéketlenné tevő oltásokkal is. Sajnos az eredmény sem mindig tökéletes.
A legjobb védekezés
A pollenallergiában szenvedők számára a virágporokkal való érintkezés elkerülése a legjobb megoldás. Próbáljuk ki a következőket.
- Ha magas a pollenkoncentráció, lehetőleg ne menjünk a szabadba.
- Szerezzünk be olyan légtisztító berendezést, amelyet HEPA-szűrővel (nagy hatékonyságú részecskeszűrő) szereltek fel.
- Az autóban ne engedjük le az ablakokat, s ne a szellőzést, hanem a légkondicionálót használjuk az utastér hűtésére.
- Kora délelőtt lehetőleg ne menjünk a szabadba, mert olyankor a legmagasabb a pollenkoncentráció. Ha mégis el kell hagyni a zárt légterű helyiséget, viseljünk a festék- és barkácsboltokban kapható porvédő maszkot.
- Kontaktlencse helyett az allergiás időszakokban inkább szemüveget használjunk.
Pollen a tányérunkon? | |
---|---|
Ha szénanáthánk van, egyes ételek súlyosabbá tehetik a rohamokat, ill. nyelv-, száj- és torokviszketést okozhatnak. Az alábbi ételek olyan fehérjéket tartalmaznak, amelyek hasonlítanak bizonyos pollenekre. Megtudjuk, hatnak-e ránk, ha naplót vezetünk az elfogyasztott ételekről. | |
Pollenfajta | Kerülendő ételek |
Parlagfű | Banán, görögdinnye, sárgadinnye, kamillatea,uborka,cukkini |
Fű | Alma,sárgarépa, zeller, narancs, paradicsom, görögdinnye |
Nyírfa | Alma, sárgarépa, zeller, cseresznye, kömény, mogyoró, narancs, körte, burgonya, dió, juharszirup |
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.