Segít a gyümölcs a rák megelőzésében? – A flavonoidok ereje
Egy tál orvosság: a gyümölcsökben lévő rost serkenti a bélműködést, az almában, eperben és citrusfélékben található pektin pedig csökkenti a vér koleszterinszintjét. Az almáról azt tartják, hogy az egyik legegészségesebb harapnivaló. De vajon tényleg képes megőrizni egészségünket? Való igaz, hogy akik gyakran esznek almát, kisebb valószínűséggel lesznek szívbetegek, kapnak szélütést vagy rákot. Az érdem egy része a közvetlenül az alma héja alatt található oldható rosté, a pektiné, amely csökkenti a vér koleszterinszintjét, és segít megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket. Ráadásul a legtöbb gyümölcsnek alacsony a nátrium- és magas a káliumtartalma. Ez a nyerő kombináció csökkenti a magas vérnyomás kockázatát.
A gyümölcs kedvező hatása ezenkívül a benne lévő rostoknak, vitaminoknak, ásványi anyagoknak és flavonoidoknak köszönhető. Vizsgálatok szerint azok, akik naponta négy-öt adag gyümölcsöt és zöldséget, három adag alacsony zsírtartalmú tejterméket fogyasztottak, emellett gabonaféléket, sovány húst, halat, szárnyast ettek, nagymértékben csökkentették a vérnyomásukat, mintha receptre felírt gyógyszert szedtek volna – mindezt káros mellékhatások nélkül. Az új étrend következtében két héten belül alacsonyabb vérnyomást mértek náluk.
A rák megelőzése?
A gyümölcsök jótékony hatása a sok különféle tápanyag és más vegyület bonyolult összműködésében keresendő. Ezért a szakértők nemcsak sok, de minél többféle gyümölcs (és zöldség) fogyasztását javasolják. A piros és egyes bogyós gyümölcsökben található likopin nevű vörös színezőanyag csökkenti a rák – különösen a prosztatarák – veszélyét. A narancssárga, sárga és piros gyümölcsök karotinoidokban gazdagok. Ezek közé a pigmentanyagok közé tartozik a béta-karotin. A karotinoidok védenek a mell-, a méhnyak-, a vastagbél-, a nyelőcső-, a tüdő-, a száj-, a gyomor- és a méhrák ellen.
A magas C-vitamin-tartalmat a mell-, a méhnyak-, a gége-, a száj-, a hasnyálmirigy-, a gyomor- és a végbélrák elleni védelemmel hozzák összefüggésbe. A narancsban, a narancslében, az eperben és a sárgadinnyében található folsav is véd a rák ellen. (A terhes nők azért fogyasszák, mert segít megelőzni a fejlődési rendellenességeket.) A pektin egyes formái gátolhatják a daganatok növekedését.
Gyümölcsválasztási útmutató
[table id=465 /]
A flavonoidok ereje
A gyümölcsök növényi, azaz fitovegyületekben is gazdagok. Ezek a vegyületek segítenek a rák elleni védelemben. A piros színű szőlőben (éppúgy, mint a vörösborban) lévő antioxidáns, a resveratol pl. feltehetően védelmet nyújt egyes rákos megbetegedések ellen. A flavonoidok, szintén antioxidáns hatású növényi vegyületek, ugyancsak védenek a rák ellen: kimutatták, hogy kísérleti körülmények között gátolják az emlőben a rákos sejtek növekedését.
A mennyiség is számít
A táplálkozási útmutatók általában napi öt adag gyümölcs elfogyasztását ajánlják, de a napi nyolc vagy még nagyobb adag fokozza a kedvező hatást. Napi négy adag gyümölcs elfogyasztásához kezdhetjük a napot egy fél pohár narancslével, daraboljunk egy banánt a reggeli gabonapehelybe, ebédhez fogyasszunk el egy tálkányi gyümölcssalátát, és vacsora után együnk meg egy szelet sárga- vagy görögdinnyét. Napközben is kapjunk be néhány szem friss gyümölcsöt, és a munkába magunkkal vitt ebédcsomagból se hiányozzon a gyümölcs. Kirándulásra csomagoljunk be aszalt gyümölcsöt. Desszertként tálaljunk fel sült almát. Sütésnél/főzésnél vaj helyett próbáljuk ki az almapürét.
Egy csepp megelőzés
Mint minden élelmiszer, a gyümölcs is rejthet bizonyos veszélyeket. Íme, hogyan kerülhetjük el ezeket.
- Rovarirtó szerek. A gyümölcsökben levő rovarirtó-maradványok megengedett határértékét az egészségügyi hatóságok szigorúan előírják. A gyümölcsök alapos megmosásával és meghámozásával vagy organikus termesztésű (bio-) gyümölcsök vásárlásával minimalizálhatjuk a rovarirtó-maradványok veszélyét.
- Betegségek. Egyre több élelmiszer okozta járvány ügyében vezetnek a nyomok különféle gyümölcsökhöz, a szalmonellával fertőzött sárgadinnyétől a kolibaktériummal fertőzött pasztőrözetlen gyümölcsleveken át a hepatitis A vírust hordozó eperig. Az élelmiszerek mikrobiológiai szennyeződésének megengedhető mértékét, ill. az élelmiszerek előállításának feltételeit rendeletek szabályozzák. Mindig mossunk kezet,mielőtt friss gyümölcshöz nyúlunk (még ha azt utóbb meg is hámozzuk), majd a gyümölcsöt folyó hideg víz alatt, ha kell, kefével mossuk meg.
- Szulfítok. Az aszalt gyümölcsök és egyes konzerv, beszőtt, fagyasztott, kandírozott gyümölcsök gyakran tartalmaznak szulfitokat: ezek segítenek megőrizni a gyümölcsök színét, ám súlyos asztmarohamot, allergiás reakciókat, sót anafilaxiás sokkot is kiválthatnak az arra hajlamosaknál. Az előre csomagolt termékeken fel kell tüntetni, ha szulfiltokat tartalmaznak. A nagy tételben, ládában kiszerelt termények kivételt képeznek ez alól a szabály alól.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.