Tisztítókúra és böjtterápia alapjai
Napjainkban a méregtelenítő kúrák reneszánszukat élik, talán nem véletlenül, hiszen a zaklatott, stresszes, rohanó világban egyre kevésbé tud a kor embere önmagára, testi-lelki-szellemi egyensúlyának megtartására figyelni. A szmogos nagyvárosok rohanó lüktetésében nagyon nehéz a természetes életmódot (táplálkozást, elegendő testmozgást, dohányzásmentességet stb.) megőrizni.
Stressz és nem megfelelő táplálkozás hatásai
A rendszertelenség, a túlzott energiabevitel, a gyorsétkezdék menüválasztéka, a vitaminok, ásványi anyagok elégtelen bevitele átalakítja az emésztőrendszert, ezáltal megváltoztatja az anyagcsere-folyamatokat és gyengíti a szervezet immunvédelmét, amely egy sor kellemetlen tünetet kelt életre. Másrészt a stressz által kiváltott lelki terhelés, a feldolgozatlan konfliktusok, a kibeszéletlen dilemmák tetézik a lelki és fizikai szinten egyaránt lerakódott méreganyagokat és gátolják a szervezet természetes tisztítófolyamatait.
Mindezek miatt felébred az emberek böjtölés iránti igénye, talán ez a magyarázata a wellness szállodák és desztinációs spa-k által kínált méregtelenítő eljárások növekvő népszerűségének.
A böjt mint orvosság?
„Fasting is not starving” – vagyis a böjt nem éhezés. A böjt bizonyos ideig tartó önkéntes nemevés, mely évezredek óta egyrészt szellemi gyakorlat, másrészt számos betegség kezelésének eszköze. Az ókorban Hippokratész – a nyugati medicina atyja – hitt abban, hogy a test képes önmagát megújítani. Fontos gyógyító eszköznek tekintette a böjtöt. Ugyanígy Paracelsus is legjobb orvosságként hirdette.
Az Ájurvéda medicina szintén a gyógyítás fontos építőelemének tekinti. Természetesen vallási szerepét sem szabad elfelejteni, hiszen a mentális és szellemi tisztulás útját látták benne a zsidó-keresztény, mohamedán és buddhista hitben egyaránt. A múlt században Mahatma Ghánái 21 napig böjtölt a békéért.
- Méregtelenítés régen és ma: Gerson-kúra, galgant-leves
- Méregtelenítés a gyakorlatban
- Anti-aging és ajurvéda öregedési folyamatok lassítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A böjt alapjai
- Megszabadít a súlyfeleslegtől.
- Megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól.
- Javítja az energiafelhasználást.
- Növeli a szellemi frissességet.
- Segít józanabbul látni a világot.
Amikor leállítjuk a táplálékfelvételt, emésztőrendszerünk felmentést kap az emésztés nehéz munkája alól. Mi történik ekkor? A szervezetben a raktározott energia felszabadul és megkezdődik a salakanyagok, mérgező vegyületek ürítése. A belekben gyakran telepedhetnek meg baktériumok, vírusok, élősködők. Az ételek lebomlása során felszabadult vegyületek a vér útján a májba kerülnek.
Máj a méregtelenítő
Itt történik a méregtelenítés folyamata. Böjtölés alatt a máj és az immunrendszer kész arra, hogy az évek alatt lerakódott mérgező anyagokat elszállítsa, méregtelenítse (detoxifikálja) a szervezetben. Amerikai kutatók szerint az évek alatt felhalmozott mérgek súlya elérheti a 2,5-5 kg-ot. Talán éppen ezért éli reneszánszát a böjtkúra napjaink modern világában.
Víz, a méregtelenítés alapja
Mint ahogyan lakást sem lehet víz nélkül kitakarítani, úgy az emberi szervezetet sem lehet nélküle megtisztítani. A víz az élet alapja, testünk 60%-át alkotja. A két molekula hidrogén és egy molekula oxigénből felépülő poláros vegyület képes más és más alakzat felvételére, képes rezgéseket továbbítani a sejtekhez. Nem véletlen, hogy a víz teremti meg a homeopátia alapját.
Magyarország vízkészletét tekintve páratlan adottságokkal rendelkezik, nem véletlen, hogy sokat a gyógyvizek miatt keresik fel, hiszen több mint 180 különféle ásványvíz és legalább 160 féle gyógyvíz található meg.
- Az ásványvíz spontán feltörő vagy fúrt kútból nyert víz, amelynek litere legalább 1000 mg oldott ásványi anyagot tartalmaz vagy néhány fontos elemnek (pl. jód, fluor, radon) az átlagértéknél nagyobb a koncentrációja.
- A termálvíz olyan ásványvíz, amelynek hőmérséklete spontán feltörés esetén 20 °C, mesterséges fúrás esetén eléri a 30 °C-ot.
- A gyógyvíz kettősvak kontrollált, több betegségcsoporton végzett longitudinális vizsgálat eredményei által igazolt gyógyhatású víz.
A víz tisztító ereje nem csak belsőleg, ivókúra formájában, hanem külsőleg, balneoterápiaként is hatékony méregtelenítő hatású. Természetesen nem csak a tisztító kúrákban, hanem a mindennapi életben is rendkívüli jelentőséggel bír.
A folyadékigény nagy egyéni eltéréseket mutathat
Nem csak életkoronként, hanem testalkatonként változik, valamint a környezeti hatások (pl. stressz, hőmérséklet, magaslat stb.) is jelentősen befolyásolják, nem beszélve az egyén életmódjáról (fizikai aktivitás, dohányzás, gyógyszerek stb.).
Természetesen nem csak ivás, hanem étkezés során, a szilárd táplálékkal is folyadékhoz jut a szervezet. Gondoljunk arra, hogy pl. a kígyóuborka 98%-ban folyadékból tevődik össze, de természetesen majdnem minden szilárd táplálék tartalmaz vizet. A vegyes, kielégítő táplálkozás mellett a folyadékigény egyharmadát tudjuk étkezéssel biztosítani.
Mindebből adódik, hogy a léböjtkúrák alatt, amikor nem történik szilárd táplálékfelvétel, a folyadékfogyasztást legalább egyharmaddal emelni kell.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.