Vendégségben hogyan étkezhet a cukorbeteg? Praktikus tanácsok!
Az étkezés „szabadsága” döntően az alkalmazott kezelési rendszer függvénye. Életmódkezeléssel – azaz megfelelő étrend és napi gyakoriságú fizikai aktivitás alkalmazásával, illetve szájon át szedhető vércukorcsökkentő készítményekkel az anyagcsere-egyensúlyban lévő betegek étkezéseinek időpontja kevésbé, az alkalmanként fogyasztható szénhidrátok mennyisége és energiatartalma azonban meghatározott.
Ha azonban az étkezés kristályos állapotú cukrot nem tartalmaz, és a fogyasztott szénhidrátok mennyisége nem haladja meg délben az 50-60, vacsorára a 40-50 grammot, jelentős anyagcsere-kisiklással nem kell számolni.
A szokottnál intenzívebb vagy hosszabb tartamú fizikai aktivitás is ellensúlyozhatja a bővebb étkezést.
Más a helyzet inzulin adagolásával egyensúlyban tartott cukorbetegség esetén.
Hagyományos kezelés, napi kétszeri inzulin adagolásakor az étkezések száma, ideje és szénhidráttartalma meglehetősen kötött.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az étkezés idejében legfeljebb 1/4-1/2 óra eltérés lehetséges, s az adott időben fogyasztandó szénhidrátmennyiség sem lehet 10-15 grammal több a szokásosnál, anyagcsere-kisiklás veszélye nélkül. Intenzív inzulin-kezelés esetén, vagy inzulinpumpát használó személy esetében nagyobb rugalmasság engedhető meg.
Azért ne bízzuk a véletlenre!
Célszerű azonban, ha a beteg ezt is előzetesen egyezteti a kezelőorvosával.
Megoldást jelenthet az inzulininjekciók gyakorítása, azaz a tervezett gyorshatású inzulinadagok két részletre bontása, esetleg eggyel több gyorshatású inzulin alkalmazása vagy 1-2 egységgel megemelt dózis beadása a tervezett étkezés időpontja és mennyisége függvényében. Gyorshatású inzulinanalógokat alkalmazó kezelési rendszerekben napi három étkezés is elegendő lehet, és soron kívüli étkezés esetén soron kívüli gyorshatású analóg is beiktatható.
Válaszunkban abból indultunk ki, hogy az anyagcsere a tervezett „vendégség” idején egyensúlyban van. Ha azonban elmarad a kívánttól, szám feletti étkezés vagy az egyeztetettnél nagyobb szénhidrátmennyiség fogyasztása nem tanácsolható.
Milyen étrendmódosítás szükséges kedvtelésből folytatott sportolás Idején? De nem minden esetben!
Az étrend módosítása – az előző kérdésben szereplő gondolatmenettel egyezően – ez esetben is az alkalmazott kezelési rendszer függvénye.
Életmódkezelést folytatók, illetve az inzulinelválasztást nem fokozó vércukorcsökkentő gyógyszereket szedők esetében vércukoreséstől nem kell tartani, ezért a nem megerőltető, kedvtelésből végzett fizikai tevékenység (kertészkedés, séta, úszás stb.) speciális teendőt nem igényel.
Inzulintermelést fokozó vércukorcsökkentő tablettát szedőknek gyakoribb étkezés, óránként 10 gramm gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása javasolt. Tekintettel arra, hogy e készítmények többsége hosszú hatású, napi egyszeri bevételt igénylő, a fizikai tevékenység viszont rendszerint csak rövidebb időre korlátozódik, a gyógyszeradag csökkentése nem javasolható.
Inzulinkezelés esetén a többlettevékenység idejére eső inzulin dózisának csökkentése javasolt, a vércukor gyakori önellenőrzése mellett.
Ez napi kétszer adott intermedier hatású, vagy gyors + intermedier hatású inzulint kapók, intenzív inzulinkezelés alatt állók vagy inzulinanalógokkal kezeltek esetében egyaránt tanácsolható.
A dóziscsökkentés mértéke a testmozgás idejének, intenzitásának, illetve a beteg inzulinérzékenységének függvénye, ezért gyakori vércukor-önellenőrzés segítségével „titrálása” szükséges.
Nem követünk el hibát, ha a tervezett mozgás előtt beadott inzulinmennyiséget 1-2 egységgel mérsékeljük. Nem szabad elfelejteni, hogy intenzívebb fizikai tevékenység anyagcsere-javító hatása a mozgás befejezése után is még egy ideig érvényesül, ezért naponta több inzulininjekciót alkalmazók esetében pl. intenzív Inzulinkezelés során a következő inzulininjekció(k) adagjának csökkentése is szükséges lehet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.