Hogyan tudunk antioxidánsokkal védekezni asztma ellen?
Valahányszor lélegzetet veszünk, eszünk, futunk, sétálunk, tévét nézünk vagy alszunk, az hatással van a szervezetünk sejtjeire. Az oxidáció nevű folyamat révén a mindennapi élet számos tevékenysége képes ártani a sejtelmek, betegségeket (köztük asztmát) okozni és elősegíteni az öregedést. Ilyenkor a szabad gyököknek nevezett, a szervezetben keringő ártalmas molekulák megpróbálnak elektronokat „lopni” az ép molekuláktól, ezzel pedig kárt tesznek a sejtekben.
Az oxidáció azonban nem feltétlenül képes károsodást okozni
Számos élelmiszerben és a testünkben is vannak úgynevezett antioxidánsok, vagyis olyan védő hatású molekulák, amelyek elektront adnak át a szabad gyököknek, és ezzel ártalmatlanná teszik azokat. A folyamat segít megelőzni a sejtek és a szövetek károsodását.
Az oxidációnak és a szabad gyököknek is megvan a maguk szerepe az asztmában. Egyes kutatók például úgy vélik, hogy a terheléses asztmás rohamokat részben a megerőltetés során képződött szabad gyökök kártétele váltja ki. Igazolásképp kutatók 38, terheléses asztmában szenvedő személynek adtak napi 64 mg természetes béta-karotint (egy igen hatékony antioxidáns) egy héten át. A résztvevők 52 százaléka nem tapasztalt terheléses asztmát.
(Természetesen a tüneteik még látványosabban mérséklődtek volna, ha teljesen lemondanak a dohányzásról.) Más kutatások alacsonyabb C-vitamin-szintet találtak az asztmában szenvedők vérében és nyálában. Sőt vizsgálatokkal azt is kimutatták, hogy a C-vitamin mérsékli az asztmás tünetek súlyosságát.
Két másik antioxidáns, a koenzim Q10 és az E-vitamin is fontos lehet az asztma szempontjából
Egy 77 866 nő bevonásával végzett tanulmány szerint azoknál, akiknek az étrendjében sok volt az E-vitamin (teljes kiőrlésű magvak, napraforgómag, búzacsíra és spenót), feleakkora volt az asztma gyakorisága, mint a legkevesebbet fogyasztóknál.
- E-vitamin
- Érdemes E-vitamint szedni?
- Mik a természetes és mesterséges antioxidánsok hatásai?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Viszont egy nemrégiben, az Asthma UK támogatásával a Nottinghami Egyetemen végzett vizsgálat során nem sikerült kimutatni, hogy napi 500 mg E-vitamin fogyasztása kedvező hatást gyakorolna az asztmásokra.
A kvercetin nevű antioxicláns számos zöldségben és gyümölcsben megtalálható anyag, ami a hisztamin és az allergiás reakciókban részt vevő egyéb vegyületek felszabadulását gátolva csökkenti a gyulladást, emellett a sejtek sejthártyáit is stabilizálja, így azok kevésbé lesznek érzékenyek az allergénekre.
Embereken még csak kevés klinikai vizsgálatot végeztek, de egy japán kísérletben állandó allergiás náthában szenvedők orrnyálkahártyájából származó hízósejteket kezeltek kvercetinnel, és azt találták, hogy a vegyület jelentősen gátolta a hisztamin felszabadulását – kétszer hatékonyabban, mint az azonos koncentrációjú nátrium-kromoglikát.
A kvercetinben leggazdagabb ételek közé tartozik például az alma, a hagyma, a zöld és a fekete tea, valamint a citrusfélék.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.