Mindent a bőr sérüléseinek gyógyulásáról!
Bőrünket sokféle sérülés érheti: megvághatjuk, megégethetjük, keletkezhet rajta pattanás, horzsolás, vagy akár műtéti vágás. A sérülést követően csodálatos gyógyulási folyamat megy végbe: a papírlap vágta seb többnyire már másnapra elmúlik, a játszótéri horzsolások pedig titokban, a var mögött megbújva gyógyulnak be. Van, amikor egyik-másik seb lassabban gyógyul, de azt tapasztaljuk, hogy legtöbbünk térdén alig hagytak maradandó nyomot gyermekkorunk cifra horzsolásai. Ahhoz, hogy ez a regenerációs folyamat kielégítően és gyorsan mehessen végbe, szervezetünknek számos tápanyagra van szüksége.
Hogyan gyógyul be a seb?
Ha a bőr megsérül, a hámréteg sejtjei leválnak „talapzatukról”, és a sérült rész felszínére vándorolnak. A sejtvándorlás egészen addig tart, amíg a sejtek teljesen be nem fedik a nyílást. Amikor a sejtek hozzájuk hasonló sejtekkel találkoznak, szervezetünk jelt ad a vándorlás befejezésére.
Amikor tehát a sejtek teljesen befedik a sebet, a migráció automatikusan leáll. Eközben más sejtek osztódni kezdenek, és az eltávozott sejteket helyettesítendő, azok helyébe lépnek. Végül az új bőrfelületet kialakító sejtek indulnak osztódásnak, hogy az új felszín megvastagodjon.
Ha azonban a sérülés mélyebbre hatol, a folyamat bonyolultabbá válik. Az első lépés a gyulladás. Ennek célja az, hogy több vér áramoljon a sérült területre, így a vér a bőrbe került mindenféle kórokozót és idegen testet elszállít az elhalt sejtekkel együtt. Ebben a fázisban vérrögök is keletkeznek a szétnyílt terület körül, hogy azt laza szegéllyel zárják le.
A duzzanat és a gyulladás abban is segít szervezetünknek, hogy gyorsabban a helyszínre jussanak az immunsejtek. Ezek azután mindenféle kórokozót és egyéb sejtet bekebeleznek, így segítve a rögösödést. A rögből var lesz. A var betakarja a sebet, így az alatta levő sejtek szabadon közlekedhetnek a szétnyílt bőrfelületen, és zavartalanul folyhat a gyógyulási folyamat.
A következő fázisban intenzív osztódásnak indulnak a sejtek, így a sérült véredények újraépülnek, és kollagénrostok keletkeznek. Amikor a var alatti hámréteg normál vastagságúra növekszik, a var leesik. A seb helyén heg maradhat. Ha a heg túlnyúlik az eredeti bőrsérülésen, kelőid hegnek nevezzük. A normál szövet és a heg szövete közt az a különbség, hogy a heg több kollagént tartalmaz.
Mitől függ a sebgyógyulás gyorsasága?
Sebeink meglehetős gyorsasággal gyógyulnak. Gondoljuk csak meg, milyen bonyolult folyamat a sebgyógyulás, és mégis milyen hamar végbemegy. Természetesen minél kiterjedtebb és mélyebb a seb, annál lassabban gyógyul be. Ugyanakkor más tényezők is befolyásolják a bőrsejtek osztódásának sebességét és a sebgyógyulást: a sejtosztódás folyamata életkorunk előrehaladtával lassul, ugyanakkor táplálkozásunk is fontos szerepet tölt be a folyamatban. A sebgyógyulás ugyanis növekedési és regenerálódási folyamat, amihez szervezetünknek tápanyagokra van szüksége.
A sérült bőr számára nélkülözhetetlen, hogy szervezetünk új sejteket és kollagénrostokat tudjon előállítani. Mint minden más testi funkciónk egészséges működéséhez, ehhez a folyamathoz is számos tápanyagra van szükségünk. A legfontosabbak a következők:
- C-vitamin – antioxidáns; a kollagén-termeléshez szükséges
- Cink – nélkülözhetetlen az új sejtek kialakulásához
- E-vitamin – antioxidáns; csökkenti a gyulladást és mérsékli a hegesedést
- A-vitamin – antioxidáns; nélkülözhetetlen a bőr növekedéséhez és gyógyulásához
- B-vitamin komplex, különösen a B6-vitamin – az új sejtek kialakulásához szükséges
Sebkezelés egyszerűen!
A gyors sebgyógyulás érdekében igen fontos tehát egészségesen étkeznünk. A folyamathoz hozzájárulhatunk azzal, ha E-vitamin-olajat vagy aloe vera gélt cseppentünk a sérült bőrfelületre, így gyorsabb lesz a sebgyógyulás, csökken a gyulladás mértéke, és mérséklődik a hegesedés. Az E-vitamin antioxidáns tulajdonságai révén is kiváló gyulladáscsökkentő. Sebkezelési célra a legjobb higítatlan E-vitamin-olajat alkalmaznunk. Ha nem tudunk üvegben vagy ecsetelő formájában hozzájutni, nyissunk szét egy kapszulát. Semmiképp se alkalmazzuk az E-vitamint krém formájában, mivel ezek más anyagokat is tartalmaznak.
Ha fertőzés jeleit tapasztaljuk, meleg vízben hígított teafaolajat csepegtessünk a sebre, vagy mossuk le vele óvatosan a sérült felületet. így hatékony védelmet biztosítunk bőrünk számára a kórokozókkal szemben. A fertőzés elkerülése végett a sebet alaposan be kell fedni, legalábbis a sérülést követő kezdeti időszakban. Ha komolyabb égési sérülést szenvedtünk vagy mély vágott sebünk van, forduljunk orvoshoz, különösen ha a seb lassan gyógyul.
Ezek a vegyületek a bőr mélyén elhelyezkedő struktúrákat serkentve segítik elő a kollagén termelést, és így hozzájárulnak a kötőszövet gyógyulásához. Emellett serkentik a sérült terület véráramlását is. Szabványosított terméket vásároljunk, amely 70% triterpént tartalmaz, és alkalmazzuk naponta háromszor 30 mg mennyiségben.
Égési sérülések kezelése
Az égési sérülés kezelése valójában azonos bármely más sebével, vagyis azonos tápanyagokat és ellátást igényel. Életem leggyorsabban begyógyuló égési sérülését Laoszban szereztem egy motorbaleset során. Leestem a motoromról, majd megálltam a legközelebbi faluban, hogy egyek pár falatot, és hogy kérjek egy kis jeget a sebemre. A fogadós eltűnt, majd kisvártatva egy frissen vágott aloe vera levéllel tért vissza.
A hűs nedvvel bedörzsöltem a sebet. Nagyon jól esett. A következő napokban megismételtem a kezelést, és legnagyobb meglepetésemre a seb hamarosan begyógyult, ráadásul semmiféle heget nem hagyott maga után. Azóta tartok otthon aloe vera növényt, meg egy tubus aloe vera gélt is, mindenféle bőrproblémára – nem csak égési sérülésre vagy vágott sebre.
Természetesen súlyosabb égési sérüléssel forduljunk azonnal orvoshoz!
Összegezve a következőket tehetjük a sebgyógyulás meggyorsítása érdekében:
- A fertőzések elkerülése végett tisztítsuk meg a sebet vagy égési sérülést, és fedjük be.
- Gondoskodjunk megfelelő tápanyagbevitelről: étkezzünk egészségesen és szedjünk étrend-kiegészítőt.
- Alkalmazzunk a sebre aloe vera gélt és/vagy E-vitamin olajat, így felgyorsíthatjuk a sebgyógyulást, és a mérsékelhetjük a he-gesedést.
- Fogyasszunk naponta háromszor 30 mg szabványosított (70%-os töménységű) gotukola-kivonatot.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.