Tavaszi kankalin, a nyákoldó gyógynövény
A tavaszi vagy orvosi kankalin a kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozó, Közép-Európában honos, kb. 30 cm magas évelő növény. Hazánkban füves erdőszéleken, dombvidéki lombos erdők, bükkösök aljnövényzetében él. Az Alföldön ritka, főleg a Dunántúlon és az Északi-középhegységben fordul elő tömegesen. A legismertebb vadvirágaink egyike.
Gyökérzete 7-8 cm hosszú gyökértörzsből és az abból eredő gyökerekből áll. A gyökértörzs vörösesbarna felszínén látszódnak az előző évek tőkocsányhegei. A támasztógyökerek 1-2 mm vastagok, világosbarna vagy halványsárga színűek. Levelei tőállóak, ráncosak, 10-20 cm hosszúak, nyélben keskenyedők, tojásdadok, csúcsuk tompa, szélük enyhén csipkézett. A levélfonák ezüstös, gyakran molyhos. A fiatal levelek a fő ér mentén hátrakunkorodnak. Virágai halványsárgák, a 10-30 cm hosszú, levéltelen tőkocsány csúcsán ülnek. Bókolok, harang alakúak, a csészéjük kissé felfúvódott. A szirmok ötcimpájúak, összeforrtak, durván fogazottak. A virágalap sárgásvörös, foltos. Érdekessége, hogy a virágon belül különböző hosszúságú bibék vannak azért, hogy az önporzást megakadályozza. Április-májusban virágzik.Termése toktermés, a csésze belsejében képződik. A növény gyökerét és virágait gyűjtik márciustól májusig. A virágokat csésze nélkül szedik. Minden kankalinfaj virágának leszedése tilos! A gyökér jellegzetes szagú, csípős ízű. A virágdrog illata a mézhez hasonló. Gyökérdrogja a magyar gyógyszerkönyvben is szerepel.
Kémiai alkotórészek a virágban:
flavonoidok, szaponinok, kevés illóolaj, karotinoidok.
A gyökérben:
kevés cseranyag, szaponinok, cukrok, keserűanyagok.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hatás:
a virág és a gyökér is köptető, nyákoldó, izzasztó.
Alkalmazása:
A gyökeret főzet formájában krónikus bronchitis, illetve a felső légutak gyulladásos, hurutos megbetegedésekor fogyasztják. 1 kávéskanál porított gyökeret 150 ml vízben 5 percig főzünk, majd szűrés után 2-3 óránként l-l csészével langyosan megisszuk. A letapadt váladék fellazul, könnyen kiköhöghetővé válik. A virágból készült teát csak forrázni kell, 1 teáskanál virágot 150 ml vízzel kell leforrázni, majd 10 perc állás után leszűrni. Napjában többször fogyaszthatjuk felső légúti hurutok, illetve reuma, köszvény esetén is.
Külsőleg mindkét kivonatot reuma, köszvény ellen bedörzsölőszerként is használják. Virágaival ételeinket is díszíthetjük. A népi gyógyászat idegnyugtató teakeverékekben használta. A múltban varázserejű növénynek tartották, amely megtalálja az elrejtett kincseket.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.