Piros medveszőlő, gyógyír a húgyúti fertőzésekre
Más néven orvosi medveszőlő; az erikafélék (Ericaceae) családjába tartozó örökzöld cserje. Európában főleg az Alpokban, Amerika, Ázsia hegyvidéki savanyú talajú fenyőerdőiben, hegyvidéki cserjéseiben honos. Száraz, homokos, köves talajt kedvelő, fényigényes, de árnyéktűrő növény. Hazánkban nem él vadon, számos országban, ahol előfordul, ritka és védett faj. Csak ott gyűjthető, ahol nem áll védelem alatt! Gyökere mélyre hatoló, hosszú, szálas, a gyökértő fás. Szára elágazó, kb. 10 cm magas. Levele lefelé forduló, kb. 3 cm hosszú, 1,2 cm széles, tojás alakú. Jellegzetesen bőrnemű, kemény, a levéllemez felszíne kopasz, fénylő, sötétzöld, fonáka egyszínű halványzöld. A levélszél ép, a levélerezet a levelek felszínén bemélyedt. Virágai aprók, színük fehér, rózsaszín csücskök tarkítják. Termése vörös színű, ribizli nagyságú húsos bogyó. (A medvék egyik kedvelt csemegéje, a növény latin és magyar neve is erre utal.)
A medveszőlő ép, egészséges leveleit gyűjtik április végétől július végéig. A szárított levéldrog íze keserű, összehúzó, szagtalan. A gyógyászat viszonylag későn, csak a 19. században ismerte el, mára azonban már minden hivatalos gyógyszerkönyvben szerepel.
Kémiai alkotórészek:
arbutin (flavonglikozid), metilarbutin, hidrokinon (fertőzést, erjedést gátló fő hatóanyag, fenolos glikozid), cserző-anyag (tannin), galluszsav, illóolajok, triterpének, iridoidglikozid, fenolkalbonsavak, allantoin.
Hatás:
összehúzó, húgyúti fertőzés-gátló, antibakteriális, vízhajtó.
Alkalmazás:
A teát legjobb hideg áztatással készíteni, mert így kevesebb, gyomornyálkahártyát izgató cserzőanyag oldódik ki. Forrázat is készíthető. Mindkét módon a teafőzés szabályának megfelelő arányt kell használni. Hideg áztatás esetén 6-8 óra állás után, forrázat készítésekor 15 perc ál-Ellenjavallat: fogyasztása várandósoknak nem ajánlott, a növény magas tannintartalma serkenti a méhösszehúzódást, vetélést okozhat.
Mellékhatás:
nagy adagban használva, főleg a teaforrázatban lévő cserzőanyagok, ingerlik a gyomor- és a bélnyálkahártyát, hányingert, hányást, hasmenést okoznak. Alkalmazása rö-i vid időre korlátozódjon, tartós használat során májkárosodás léphet fel. A növény hidrokinon és arbutintartalma májkárosító hatású. Ezekből az anyagokból minimális mennyiség oldódik Ida teába, 1-2 hetes kúra alatt a medveszőlő-nek semmilyen káros mellékhatása nincs, csak a gyógyhatása érvényesül.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.