Gyógynövények

Parlagi rózsa termesztése, gyógyászatai használata

Parlagi rózsa története, általános ismertetője

Úgy tartják, hogy ez a változat volt az antik kor eredeti rózsája. Már régóta a szerelem jelképe, és szerelmi ajándék is egyben. A Tutankhamon sírjában talált rózsákról azt feltételezik, hogy fiatal felesége helyezte oda őket. A növény Irán északi részéről származik, onnan terjedt el a Közel-Keleten, Egyiptomban, Görögországban, majd később Itáliában és Franciaországban. A Kr. u. 1. században élt római költő, Horatius hosszan írt arról, hogyan kell rózsákat nevelni különlegesen előkészített virág­ágyban, hogy a legszebb virágokat hozzák.

A Rosa név a görög rocfonból származik, ami „pirosat jelent; a Rosa gallica mély bíbor színű. A klasszikus mitológiában Vénusz szerelmes volt Adóniszba, és úgy rendelte, hogy a haldokló férfi véréből rózsa nő­jön. A rómaiak rózsavirágokat és szirmokat szórtak mindenféle társasági ünneplés alkalmával. Banketteken ételeket és italokat ízesítettek a virág sziromleveleivel, illetve azokat az asztalokra és a földre szórták díszítés­képpen. Esküvőkor rózsakoszorúval ékesítették a vőlegény és a menyasszony fejét, és rózsaszirmokat szórtak a győztes hadsereg katonái és har­ci szererei elé.

A rózsa az élvezetet és örömet jelentette a rómaiaknak, ám temetési szertartásokon is ez a virág tűnt fel. Mi több, a rózsa a titok és hallgatás szimbóluma is volt. Évszázadokon át a mennyezetbe vésett rózsa emlékeztette a vendégeket, hogy az ott kapott információ sub rosa, azaz „rózsa alatt” hangzott el, vagyis szigorúan bizalmasan kezelendő.

  • A növényt ősszel vetett ma­gokról, vagy nyári oltással, vagy ősszel szedett fásdugvá­nyokkal is szaporíthatjuk.
  • Ez a fagytűrő, évelő, lomb­hullató növény szereti a jó vízelvezetésű, de nedves, ter­mékeny talajt, valamint a tel­jes napsütést.
  • A legtöbb fajta, illetve a klasszikus régi rózsák az előző évi hajtások rügyeiből hozzák vi­rágjukat, ezért a Rosa gallica officinalist soha ne metsszük nagyon vissza.
  • Metszés után a rózsánkat bő­séggel trágyázzuk meg.

Gyógyászat

A Rosa gallica var. officinalis összehúzó, antibakteriális és ví­rusölő hatású. A bimbókból és a szirmokból készített boroga­tás enyhíti a stressz vagy túlter­heltség okozta fejfájást, valamint a fájó, viszkető, égő szemet. A ró­zsaszirom teával való gargalizálás jót tesz a fájó toroknak, gyó­gyítja a meghűlést, a légúti fer­tőzéseket, elfogyasztása enyhíti a gyomor- és emésztési problé­mákat. A rózsa erősítőszer, élén­kítő hatással van az idegrend­szerre, ugyanakkor lélektanilag nyugtató, kiegyensúlyozó hatású. A rózsatea enyhíti a depressziót és a lehangoltságot.

Háztartás

A Rosa gallica var. officinalis bimbóit bizonyos potpourri ke­verékekhez is adják, amelyek a hálószobában és más roman­tikus környezetben haszná­latosak.

Konyha

A Rosa damascenához hasonló­an a Rosa gallicái is adják rózsa­vízhez, ami a török édességek, így a lokum, sörbetek, jégkrémek, zselék, szíverősítő italok, desszertek ízesítője. Az észak-afrikai ras elhanout nevű fűszerkeverék rózsabimbókat és sziromlevele­ket tartalmaz. A szirmokat adják még salátákhoz, gyümölcsökhöz, borokhoz és nyári puncshoz.

Kozmetika

A rózsaillat az egyik legfonto­sabb adalékanyag a kereskede­lemben; krémeket, fürdőolajo­kat, balzsamokat illatosítanak vele. Az aromaterápia népsze­rűségének köszönhetően nö­vekszik a rózsa felhasználása az efféle termékekben.

Figyelmeztetés

Várandósság idején nem ajánlott a fogyasztása, mert használatá­nak biztonsága nem egyértelmű.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.