Izsóp, az asztma természetes ellenszere
A kerti izsóp az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger vidékéről származó félcserje. Az ókor óta ismert. Közép- Európába Benedek-rendi szerzetesek hozták a 10. században. Hazánkban a termesztésből könnyen kivadul, származási helyére hasonló viszonyok között – napos, köves, sziklás helyeken, romos várak környékén – meghonosodik. Fagytűrő, félig örökzöld évelő, ami a mediterrán vidékeken és a Közel-Keleten őshonos, ahol nagy becsben tartották tisztító, gyógyászati és ízesítő tulajdonságai miatt. Vadon cserjésekben, sziklás lejtőkön és elhagyott épületek körül nő. Ezt az aromás növényt már több mint ötszáz éve termesztik kertekben. Az Újvilágba a telepesek juttatták el, akik gyógyászati célokból, teakészítésre és növényi dohányként vitték magukkal.
A Biblia a megtisztulással hozza kapcsolatba; A zsoltárok könyvében Dávid arra kéri az Urat, hogy tisztítsa meg a lelkét: „Tisztíts meg engem izsóppal, és tiszta leszek; moss meg engemet, és fehérebb leszek a hónál”. A leprások és a leprás házak tisztítására is használták, bár a szakértők nem értenek egyet abban a kérdésben, hogy ez azonos volt-e a bibliai izsóppal. Valójában a botanikusok közt már évszázadok óta folyik a vita erről a növényről. Köztudott, hogy a westminsteri apátság felszentelésére is felhasználták. A Tudor korabeli kertekben kedvelt szegélynövény volt, és Erzsébet korában illatosítóként használták.
Az izsópot ma alulértékeljük ahhoz képest, hogy milyen fontos volt a történelem folyamán, de a tetszetős megjelenése és a szép virágai miatt manapság is kiváló ösvények szegélyezésére. Az izsóp törpe növekedésű alfaja (Hyssopus officinalis subsp. aristatusl alacsonyabb növésű, és még inkább megfelelő erre a célra.
Szára 50-70 cm magas, négyoldalú, az alsó, vastagabb szár-része elfásodó. Levelei keresztben átellenesek, lándzsa alakúak, ép szélűek, hosszuk kb. 4 cm, szélességük 1 cm. Virágai álörvökben állnak, nem körkörösen helyezkednek el a száron, hanem egy oldalon tömörülnek – kétajkúak. Színük változó, fehér, rózsaszín, kék, ibolyáskék, piros. Júniustól augusztusig virágzik. Termései négyélű makkocskák, a maradandó csészében fejlődnek.
A virágzó növény felső, legfeljebb 40 cm-es hajtását gyűjtik júniusban és szeptemberben. Fűszeres illatú, aromás ízű. Nemcsak fűszernövényként, dísznövényként is előszeretettel ültetik.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kémiai alkotórészek:
illóolaj (főleg pino-kámfor), heszperidin, glikozid, cseranyag, keserűanyag, gyanta, flavonoidok, vitaminok (főleg C-vitamin).
- Magvetéssel szaporítható.
- A magvak kicsik, ezért kora tavasszal edénybe vessük, üveg alá. Legalább 15-21 °C szükséges a csírázáshoz.
- Késő tavasszal vagy kora nyáron vehetünk hajtásdugványokat is a nem virágzó ágakról.
- Ha szegélyt formázunk belőle, nyírjuk meg virágzás után, hogy megőrizzük a formáját és erejét.
- Kedveli a jó vízelvezetésű, napos termőhelyeket.
- Mély kékeslila, kis cső alakú virágai júniustól augusztusig nyílnak.
- A virágzó szárakat gyűjtsük, és szárítsuk téli használatra.
Társnövény
Kiváló rovarvonzó növény, különösen a méhek szeretik. A káposztafélékről elriasztja a répalepkét. A méhészek szeretik az izsópot, mert gazdag aromájú méz készül belőle.
Konyha
Főzéskor erőteljes íze miatt csak keveset érdemes használni. A leveleknek enyhén kesernyés íze és mentás aromája van. Frissítő tea készíthető belőle. Gyakran használják nehéz ételekhez, hogy az emésztést megkönnyítsék. Aprítsunk néhány levelet a töltelékekbe és kolbászokba. A friss virágokat és a növény lágy felső részét salátákra szórhatjuk.
Jól kiegészítik egymást az illatos mirhafűvel a párolt gyümölcsökben és gyümölcspitékben. Likőrök ízesítésére is használják, főként a Chartreuse likőrhöz.
Gyógyászat
Gyógynövényként az izsópnak antiszeptikus, vírusölő, nyugtató és köptető hatása van. Fürdővízhez is adhatjuk, hogy lazítsa és nyugtassa a fájó végtagokat. Készítsünk belőle olajat, kenőcsöt vagy tinktúrát, amivel reumás panaszokat gyógyíthatunk. A torokfájás, íny- és a fogfájás enyhítésére ajánlott gargarizálni vele. A levelekből készült teával kezelhetők emésztési gondok, a láz és a hurut.
Figyelmeztetés
Az olaja több országban nem szabadforgalmazású, mert rohamokat okozhat. Magas a jódtartalma miatt kerülni kell a pajzsmirigy vagy szívproblémákkal. Várandósság és szoptatás idején nem szabad fogyasztani.
Hatás:
köptető, görcsoldó, izzadást gátló, szélhajtó, étvágyjavító, vérnyomásemelő.
Alkalmazás:
Asztma, idült hörghurut, bélhurut, alacsony vérnyomás esetén fogyaszthatjuk. A népi gyógyászat köhögés csillapítására, rekedtség ellen és emésztésjavítóként használja az izsóp forrázatát.
Külsőleg:
enyhe gombaölő. Fűszerként hazánkban kevésbé ismert, a mediterrán vidékeken nagyon kedvelt, gyakran használt ízesítő (kesernyés ízű). Olasz, görög saláták, hús-, halsaláták, zelleres, burgonyás ételek, sültek, húspácok, pástétomok, mártások fűszernövénye. Virágával színesebbé és ízletesebbé téve a kertben magához vonzza a káposztalepkéket is, jó méhlegelő. Illóolaja sokféleképpen felhasználható, a kozmetika-, a konzerv- és a likőripar egyaránt széles körben alkalmazza. Parfümök, habfürdők, samponok, pácfűszerek, páclevek stb. készülnek hozzáadásával.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.