Jógagyakorlatok otthonra
Az ászanákat állva, ülve vagy fekve kell végezni, az adott pózt érdemes hosszabb ideig kitartani. Ezzel finoman átmozgatjuk és erősítjük az izmokat. Nem egyszerű tornáról van szó, hiszen a jóga összeköti a mozgást a légzéssel és az összpontosítással. Minden gyakorlat másképpen hat a testre -és a lélekre.
Kezdőknek a gyakorlást a reggeli rutinba érdemes a leginkább beilleszteni. Terítsük a földre a jógamatracot, oltsunk kényelmes, laza ruhát.
Válasszunk jól szellőztethető, csendes szobát vagy sarkot. Az elsődleges cél a test felébresztése, amelyért különösen „hálás lesz” a hosszú fekvés után. A bemutatott gyakorlatok erősítik a hátat, élénkítik a keringést, és hajlékonnyá teszik a gerincet. Próbáljuk őket minél pontosabban végrehajtani, egymás után háromszor. Közben ügyeljünk az egyenletes, folyamatos légzésre. Amennyiben jógázás alatt feszültséget érzünk, lélegezzünk mélyen ki, és a feszültség azonnal oldódik.
Ráhangolódás
Ahogy a sportolást általában, úgy a jógát sem kezdhetjük helyes előkészítés nélkül, rohanvást, stresszes állapotban. Szánjunk néhány percet a felkészülésre. Olyan ez, mintha színházban lennénk: először megkeressük a helyünket, majd kialszanak a fények, mindenki elcsendesedik, és várakozással telve lesi, ahogy felmegy a függöny.
Feküdjünk le a matracra vagy üljünk le egy székre. Hunyjuk be a szemet, és az orron át lélegezzünk mélyen be, majd ki. Nézzünk magunkba, vizsgáljuk meg, milyen a hangulatunk. Stresszesek, türelmetlenek és szétszórtak vagyunk, vagy inkább nyugodtak és elégedettek? Tudatosítsuk az érzéseinket anélkül, hogy megítélnénk őket. Fogadjuk el, hogy abban a pillanatban ilyen a kedélyállapotunk, majd vessük le a kellemetlen érzéseket, mint egy kabátot a ruhatárban. Csak ezután kezeljünk el gyakorolni. Nehéz kikapcsolni? Szerencsére idővel ez egyre könnyebben megy. Ha mégis új gondolatok merülnének fel, űzzük el őket, mint a szél a felhőket.
- Alexander-technika és jóga a hátfájás leküzdésére
- Mire jó a jóga?
- Hatékony mozgásformák az egészségért!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ismerkedjünk meg a mudrák erejével
Az úgynevezett mudrák szimbolikus jelentéstartalommal és nagy energetikai hatással bíró kéz- vagy testtartások. A mudrák alkalmazásával – a reflexzónákhoz hasonlóan – energia szabadítható fel, amely befolyásolja a belső szervek működését, és oldhatja a feszültséget.
Próbáljuk ki elsőnek az úgynevezett csin mudrát A mutató- és hüvelykujjat mindkét kézen illesszük lazán össze, a többi három ujj lazán kifelé mutat. A kéz a combon nyugszik, a tenyér felfelé néz. Lélegezzünk nyugodtan, és maradjunk így néhány percig. A gyakorlat segíti az összpontosítást, és a világon való felülemelkedést szimbolizálja.
Ugyanilyen fontos, hogy a gyakorlás végén ne pattanjunk fel rögtön. Fejezzük be a jógázást rövid relaxációval. Feküdjünk hanyatt a matracon, és csukott szemmel figyeljük a testben végbemenő változásokat.
Macskapóz
A gyakorlat átmozgatja és rugalmassá teszi a gerincet, erősíti és nyújtja a törzs izmait. Akinek érzékeny a térde, tegyen alá egy összehajtott takarót.
Helyezkedjünk el térdelőtámaszban. A tenyér legyen a vállal, a térd a csípővel egy vonalban. A fej legyen egyenes, a gerinc laza. Kilégzéssel lassan, csigolyáról csigolyára domborítsuk a hátat. Eközben szorítsuk a farizmokat, és nyújtsuk a derekat. Ezután lélegezzünk lassan be, s közben hullámban homorítsunk, tárjuk a mellkast, az állal nyújtózzunk előre felfelé. Folytassuk a gyakorlatot a természetes légzés ritmusára. Fontos, hogy mindig a medencével indul a mozdulatsor, és a fej jön utoljára.
Gerinccsavarás
A gyakorlat oldja a váll, a hát és a csípő feszültségét, javítja a gerinc hajlékonyságát, serkenti az emésztőszervek működését és az anyagcserét.
Feküdjünk hanyatt a matracon. Nyújtsuk oldalra a két kart a talajon, úgy, hogy derékszöget zárjon be a törzzsel. A tenyér nézzen lefelé. Hajlítsuk be a lábat, a talp nyugodjon lazán a talajon, a két térd érjen össze. Próbáljuk a derekat a talajhoz szorítani. Lélegezzünk be, majd fújjuk ki lassan a levegőt, és közben engedjük mindkét lábat jobbra, amíg el nem éri a talajt. Lélegezzünk be, és emeljük vissza a lábat középre. Fújjuk ki a levegőt, és közben engedjük a lábat óvatosan a másik irányba. Nehezítésként a fejet elfordíthatjuk a térddel ellentétes irányba.
Hintázás háton
A gyakorlat elűzi a fáradtságot, fokozza az életerőt, serkenti a keringést, ellazítja a nyakat és a gerincet, különösen a deréktáji szakaszt. A belső szerveket is átmasszírozza.
Feküdjünk hanyatt a matracon. Hajlítsuk be a térdet, a kezet csúsztassuk a térdhajlatba. Közelítsük a fejet a térdhez, majd a légzés ritmusában gördüljünk lassan előre és hátra.
Törzsfordítás ülve
Ez a póz enyhíti a váll és a nyak merevségét, illetve nyújtja és lazítja a hátat, kitűnően vitalizál.
Üljünk le egy támlás székre. A gerinc legyen egyenes, az állat húzzuk be. A talp nyugodjon a földön. Lélegezzünk be, majd mély kilégzés közben jobb kézzel fogjuk meg a szék támláját, és fordítsuk a törzset lassan jobbra. Nézzünk hátra a váll felett. Maradjunk ebben a pózban, és csukott szemmel lélegezzünk háromszor mélyen be és ki. A negyedik belégzés közben forduljunk újra előre. Ismételjük meg a csavarást a másik oldalra. Végül néhány lélegzetvételnyi ideig egyenes felsőtesttel ülve nézzünk előre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.