Miért szükségesek a szénhidrátok, hogyan jutunk hozzá?
Nem túlzás azt állítani, hogy a szénhidrátok biztosítják mindennapi kenyerünket, hiszen azonnal felhasználható energiát szolgáltatnak, a felesleges mennyiség pedig elraktározódik ínségesebb napokra. Ráadásul a szénhidrátok feladata nem merül ki ennyiben: az anyagcsere számos egyéb folyamatához is nélkülözhetetlenek.
Szénhidrátok, vagyis rögtön hasznosítható energia nélkül tehát az anyagcsere egyetlen mozzanata sem működhet. A szőlőcukor valóban azonnal „vérré válik”. Ám a természet a szűkösebb időszakokra is gondol: a glikogén formájában tárolt „felesleges” szénhidrátokat a szervezet csak akkor használja fel, amikor a szükség úgy kívánja.
A köznyelvben a szénhidrátokat gyakran nemes egyszerűséggel cukorként emlegetik. Az persze igaz, hogy minden cukor szénhidrát, az viszont korántsem, hogy minden szénhidrát cukor. A szénhidrátok szénből, hidrogénből és oxigénből állnak (ugyanakkor a korábbi hiedelemmel ellentétben nem a szén hidrátjai).
Rövid fogalomismertetés
A legegyszerűbb szénhidrátok a monoszacharidok, avagy az egyszerű cukrok. Ha két monoszacharid egymáshoz csatlakozik, kettős szénhidrát, azaz diszacharid keletkezik. Poliszacharidok, vagyis az összetett cukrok számos monoszacharid egység összekapcsolódása révén jönnek létre. Lazításként idézzünk fel néhány hétköznapi példát!
- Két fontos egyszerű cukrot mindenki ismer. Az egyik a szőlőcukor (glükóz), amely elsősorban a szőlőben fordul elő, a. másik pedig a gyümölcscukor (fruktóz), amely minden gyümölcsben megtalálható.
- Szintén két diszacharid biztosan megtalálható mindenki konyhájában. Répacukor (szacharóz) van a cukortartóban, de az édességekben és a csokoládészeletekben is. Tejcukor (laktóz) „rejlik” a tejben és egyes tejtermékekben.
- Keményítők (poliszacharidok) az állati eredetű gikogén és a növényi eredetű amilóz, illetve amilopektin. így tárolja a cukrot az emberi szervezet is. Növényi eredetű keményítők a burgonyában, a gabonafélékben és a hüvelyesekben találhatók. A glikogén a májban, a húsokban van.
- Különlegesnek számít a dextrin esete. Amikor a keményítőtartalmú élelmiszereket szárazon hevítjük (pirítjuk vagy sütjük), a keményítőből dextrin keletkezik. Mivel a hevítés során már részben felbomlik, könnyen emészthető, ezért kevésbé terheli az emésztőrendszert.
Az emberi táplálékban előforduló legfontosabb monoszacharid a szőlőcukor. Ha vércukorról beszélünk, mindig szőlőcukrot (glükózt) értünk alatta.
- Szénhidrátmentesen – de hogyan?
- Cukorbetegek és szénhidrát, kézremegés (Glikémiás index)
- Elhízás oka: zsírok vagy a szénhidrátok?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szénhidrátok útja a szervezetben
Ezekhez a fontos anyagokhoz a táplálékkal jutunk hozzá, elsősorban akkor, amikor gabonaféléket és belőlük készült termékeket, például kenyeret, tésztaféléket, zabpelyhet vagy rizst fogyasztunk. Mindemellett a zöldségek, a burgonya, a gyümölcsök és természetesen a cukrok is tartalmaznak szénhidrátokat.
A naponta bevitt energia 50-55 százalékának szénhidrátokból kellene származnia. Ez kiegyensúlyozott vegyes étrend mellett testtömeg kilogrammonként 5-6 grammot jelent. Egy átlagos 70 kilogrammos felnőttnek tehát naponta 350 gramm szénhidrátra van szüksége.
Az energiabevitel nagy részét jó esetben összetett szénhidrátok alkotják, amelyek hosszan tartó jóllakottságérzést biztosítanak. A poliszacharidokban gazdag ételekben ráadásul sok a vitamin és az ásványi anyag, továbbá, a rost. Bár a gyümölcsökben főként egyszerű cukrok (glükóz, fruktóz) vannak, vitamin- és ásványi anyag-, valamint rosttartalmuk miatt fontos élelmiszerek.
A fehér kenyér és a finomított lisztből sütött sütemények úgynevezett „üres kalóriákat” tartalmaznak. Ez annyit tesz, hogy energia ugyan van bennük, ellenben a vitaminok, az ásványi anyagok, illetve a rostok mennyisége sokkal kevesebb.
Miért van szükség szénhidrátokra?
Először is a szénhidrátok szolgáltatják a szőlőcukrot, a szervezet legfontosabb energiaforrását, vagyis a sejtek „üzemanyagát”. Ha a szervezet túl kevés szénhidráthoz jut, a hiányzó energiát részben zsírszövetekből pótolja, ám ezek túlzott mértékű lebontása megzavarja a sejtek egyéb anyagcsere-folyamatait, és savasodáshoz vezethet.
Másodszor bizonyos sejtek és szervek (például a vörösvértestek és a vese egyes szövetei) kizárólag szőlőcukor formájában juthatnak energiához. Az agy zavartalan működéséhez ugyancsak nélkülözhetetlen a glükóz. Az agy csak akkor használja fel a zsírból származó energiát, ha „nincs más választása”, magyarán ha túl alacsony a szénhidrátbevitel.
Mivel a legkönnyebben az izomban találhatókhoz lehet hozzáférni, fennáll annak a veszélye, hogy megkezdődik az izomszövet lebontása. A megfelelő szénhidrátbevitel megóvja ezeket a fontos fehérjéket, ráadásul fogyasztásukkal általában lényeges rostanyagokhoz és B-vitaminokhoz is hozzájut a szervezet. A teljes kiőrlésű gabonatermékek mindkettő gazdag forrásai.
Mi történik a szénhidrátokkal?
Mivel a belek csak az egyszerű cukrokat képesek felszívni, a diszacharidokat és poliszacharidokat először le kell bontani. Ez speciális fehérjék, az úgynevezett enzimek segítségével történik. A folyamat már a szájüregben elkezdődik. A nyál egy olyan enzimet (amilázt) tartalmaz, amely a keményítőt kisebb egységekre „aprítja”. Ez az oka annak, hogy édesnek érezzük a kenyeret, ha sokáig rágjuk: az amiláz a kenyérben lévő semleges ízű szénhidrátot rövidebb cukorláncokra „tördeli”, ezek „édesítik meg a szánkat”.
A szájból az összerágott étel a nyelőcsövön át a gyomorba kerül. Itt a gyomorsav leállítja a szénhidrátok lebontását, mivel elkezdi a fehérjék, közöttük a nyálamiláz emésztését.
Még le sem nyeltük az ételt, amikor a hasnyálmirigy (pancreas) a közvetítőanyagok révén hírt kap arról, hogy rövidesen szénhidrát érkezik a vékonybélbe. Ezért elkezel további emésztőnedveket, többek között hasnyálmirigy-amilázt termelni.
A bélsejtek enzimjei, a glükozidázok már várják a bélbe érkező félig megemésztett szénhidrátokat, hogy tovább folytassák lebontásukat, egészen addig, amíg csupán egyszerű cukrok, elsősorban szőlő- és gyümölcscukor maradnak belőlük. Ezeket a bél sejtjei felszívják, majd a vérbe kerülnek. A kapuvénán át a glükóz a májba jut, ahol vagy további feldolgozás vár rá, vagy a véráram útján megérkezik azokhoz a szervekhez, amelyeknek az adott időben szükségük van rá.
A táplálékból ugyanakkor nagy mennyiségben kerül a testbe egy összetett szénhidrát, a cellulóz is. A gyümölcsökből és zöldségekből származó anyagot az emberi szervezet ugyan nem tudja lebontani, szerepe mégsem elhanyagolható: fontos rostanyagról van szó, amely, miközben áthalad a beleken, alaposan meg- emészthető szénhidrátokhoz, vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jut a szervezet, de az emésztés szempontjából oly fontos rostanyagokhoz, például cellulózhoz is.
Vigyázat, fogszuvasodás!
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.