Cukorbetegség tanácsok

Válogasson gazdagon az élénk színű zöldségek közül!

Nem csoda, hogy az éttermi fogásokat petrezselyemmel, paradicsomszeletekkel és mutatós formára vágott retekkel díszítik – a nyers zöldségfélék élénk színe és ropogós állaga minden ételt érdekesebbé tesz. Ennél is fontosabb a zöldségfélék tápértéke: tele vannak rosttal, vitaminokkal és a betegségek ellen hatékonyan védő antioxidánsokkal, miközben többnyire alacsony az energia- és szénhidrát­tartalmuk.

A hét zöldsége

Unja már a paradicsomot és a kukoricát? Nagyon helyes! Ide­je kipróbálni valami újat, különösen ha a változatosság révén több zöldséget fo­gyaszt. Ha szeretne mindennap extra adag zöldséget csempészni az étrendjébe, válasszon olyanokat, amelyeket korábban soha nem kóstolt vagy már rég fo­gyasztott, majd illessze be őket a heti menübe. Lehet ez olyan egyszerű zöldség, mint a brokkoli vagy a zöldbab, de olyan kevésbé szokványos is, mint a cikória vagy a vízitorma. A lényeg, hogy egy hét elteltével mindegyiket használja fel és ne kelljen kidobnia semmit.

Ne idegenkedjen a kóstolástól!

Az áruházakban gyakran tartanak termék­bemutatót és kóstolást. Hallgassa meg az újdonságot kínáló hölgy ismertetőjét, és próbálja ki a terméket. Lehet, hogy új ötleteket kap, amelyekkel érdekesebbé teheti zöldséggel készült ételeit, sőt ha elég szemfiiles, egy-egy ingyen receptfü­zetet is begyűjthet, amelyben további főzési tippeket találhat.

Minél sötétebb, annál jobb!

Fogyasszon kevesebbet a halványzöld salátafaj­tákból (mint például a jégsaláta), helyettük válasszon inkább sötétebb zöld szí­nűeket. A bébispenót, a vízitorma és a római saláta rengeteg vitamint tartalmaz. Egy kis fej jégsalátával például a napi A-vitamin-szükségletnek csupán a 7 száza­lékát fedezi, miközben mindössze 30 g nyers spenótlevéllel több mint 50 száza­lékot, s ez utóbbi a C-vitamin-szükséglet 14 százalékát is biztosítja.

Aranyszabály: Mindig legyen a kosárban élénk színű étel!

A színek különféle növényi vegyületek jelen­létét jelzik, például az antioxidánsokét, ame­lyek semlegesítik a szervezetben előforduló szabad gyököket. A szabad gyökök károsítják a sejteket és növelik a cukorbetegséggel összefüggő szövődmények meg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Minél sötétebb, illetve telítettebb a zöldség vagy a gyümölcs színe, annál jobb. Vásároljon piros paradicsomot vagy kaliforniai paprikát, élénk narancssárga répát, mangót és sárgadinnyét, illetve élénkzöld brokkolit, kelká­posztát vagy spenótot. Az ezekből készült ételek ízletesek és mutatósak.

 

Új ízek: Brokkolis saláta

Ebben a finom, ráadásul vitaminokban és rostban gazdag salátában merész párosítás található: brokkoli eperrel.

Keverjünk össze 20 dkg friss brokkolirózsát, 12 dkg negyedelt epret, 2 evőkanál szeletelt mandulát vagy pirított lenmagot (ez további 6 g rostot ad a salátához) és 3 dkg reszelt, zsírszegény Cheddar sajtot. Az öntethez egy kisebb tálban keverjünk össze 4 evőkanál zsírszegény majonézt % evőkanál cukorral vagy édesítővel, és 1 teáskanál almaecettel. Öntsük a salátára, és az egészet jól forgassuk össze.

Tisztított, konyhakész zöldségek

Való igaz, hogy egy zacskó előmosott salá­ta többe kerül, mint a hagyományos, s ugyanez érvényes a tisztított és felvágott sárgarépára és leveszöldségre is, amelyet nem kell már meghámozni, megmosni és feldarabolni. A befektetés azonban megéri, ha mondjuk időszűkében van, vagy ha az előkészítéssel járó munka elvenné a kedvét a zöldségek fogyasztásától.

Vegyen egy egész hétre elegendő friss zöldséget és gyümölcsöt!

Ez há­rom-öt napra való friss árut jelent, amelyet fagyasztott termékekkel vagy konzer­vekkel egészíthet ki. Az „egy hete nem voltam vásárolni” nem lehet mentség arra, hogy ne kerüljön napi öt adag zöldség az asztalra. A fagyasztott zöldségek ugyan­annyi tápanyagot tartalmaznak, mint a frissek, és felhasználásuk is egyszerű. Úgy is növelheti a zöldségfogyasztását, ha egy adag morzsolt kukoricát ad a raguhoz.

Fagyasztott zöldségkockák

A mélyhűtött vöröshagyma igen praktikus – de drága. Sokkal jobban jár, ha olyan zöldségfélékből, mint a hagyma, a zeller, a sárgarépa, a petrezselyem vagy a fokhagyma, felaprít egy-egy adagot, majd műanyag jégkockatartóba téve felönti egy kis vízzel és lefagyasztja. A kész zöld­ségkockákat szórja felirattal ellátott műanyag zacskóba vagy műanyag dobozba, majd tegye őket a mélyhűtőbe. Főzéskor csak a szükséges mennyiségnek megfe­lelő zöldségkockát kell az ételekhez adni.

Érdekes kombinációk

A zöldségek és gyümölcsök izgalmasabbá teszik az éte­leket. Próbálja ki például a grillezett csirkemellet reszelt sárgarépával, apróra vágott mangóval, ananásszal vagy vöröshagymával. Karfiolból és fehér szőlőből pikáns, ropogós salátát készíthet. Mosson meg egy fej karfiolt, és tördelje falat-nyi darabokra. Keverjen hozzá 10 dkg félbevágott fehér szőlőszemet és 12 dkg pirított, durvára vágott diót. Ezután adja hozzá az öntetet, amely 1,5 dl zsír­szegény majonézből, 4 evőkanál mézből és egy evőkanál mustárból készül. Ez a mennyiség legalább tíz adaghoz elegendő.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.