Hogyan éli meg nőiségét a középkorú nő?
A legtöbb nő negyvenes-ötvenes évei alatt elégedett az életével. Ekkorra már előreléphetett karrierjében; új lehetőségek nyílhatnak előtte, amelyek nem várt feladatokkal járnak. A magánélet ebben az életszakaszban általában nyugodtabb, mint az ezt megelőző mozgalmas években – akár kapcsolatban, akár egyedül élünk. Nem csoda, hogy több vizsgálat szerint a nők az ötvenes éveikben a legboldogabbak.
A negyvenes évek rendkívül változatosak lehetnek: nehézséget jelenthetnek a gyermekneveléssel járó feladatok, de az sem kizárt, hogy egyre függetlenedő gyermekeink mellett új kedvtelésekre vagy munkalehetőségekre is tudunk időt szakítani.
Aki negyvenéves korában szeretne gyermeket vállalni, annak számolnia kell a lehetőséggel, hogy nehezen esik teherbe. A negyvenes nőknek minden hónapban átlagosan csupán 25 százalék esélyük van, hogy megfogannak.
Mesterséges megtermékenyítés a negyvenes években-sosincs késő szülni?
Noha kései gyermekvállaláskor nehezebb tisztázni a meddőségi problémák okait, a modern orvostudomány vívmányai ma már több lehetőséget kínálnak az ilyen problémákkal küzdő nők számára (szemben a korábbi generációkkal, melyek tagjai beletörődtek a terméketlenségbe). Ezek közé a gyakran igen költséges módszerek közé tartozik a mesterséges megtermékenyítés, melyet esetenként donorpetesejtekkel vagy spermiumokkal végeznek.
Amikor kirepülnek a gyermekek
A másik véglet, amikor valaki az „üres fészek”-szindrómától szenved, vagyis attól a veszteségtől, amelyet gyermekei elköltözésekor érez. Segíthet betölteni az űrt, ha új érdeklődési területet keresünk magunknak, vagy intenzív sportolásba kezdünk. De ne felejtsük: gyermekeink irántunk érzett szeretete nem feltétlenül változik meg attól, hogy az életükben betöltött szerepünk átalakul. Felnőtt gyermekeink jó barátainkká és bizalmasainkká válhatnak, akiknek valójában mindig is szükségük lehet szüleik támogatására.
- A mediastinum betegségei
- Szója oka lehet a női hőhullámoknak? A szója és a rák
- A gyermekágy természetes élet- és gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha felneveltük gyermekeinket, a jó és kevésbé jó időszakok alatt végigkísértük függetlenné válásukat, elég önbizalmat nyerhetünk ahhoz, hogy legyűrjünk bármilyen utunkba kerülő nehézséget. A gyermekneveléssel töltött évek alatt elsajátított képességeket ekkor felhasználhatjuk karrierünk építésére vagy arra, hogy új utakon induljunk el: hódoljunk hobbijainknak, szembenézzünk egy új üzleti lehetőség kihívásaival stb.
Szabaduljunk meg a feleslegtől!- egészségünk is meghálálja
Életünk derekán nem feltétlenül küzdünk egészségi problémákkal, bár sokan hajlamosak lesznek a hízásra. Ebben az időszakban érdemes megszabadulni a súlyfölöslegtől és tájékozódni a legfontosabb szűrővizsgálatokkal kapcsolatos ajánlásokról. A szívbetegségek megelőzése érdekében itt az ideje a rendszeres testmozgásnak és az egészséges táplálkozásnak.
A menopauzával járó nehézségek- fontos a lelki egyensúly megtalálása
A menopauzával járó változások örömteliek is lehetnek, sokak számára azonban igen kellemetlenek a hormonális ingadozások okozta tünetek. Megkönnyebbülést jelenthet, hogy a termékeny kor végéhez értünk, és nem kell többé aggódni a nem kívánt terhesség miatt. Bár a menopauza évei alatt bekövetkező fizikai és érzelmi változások olykor nehézséget jelentenek, ha megértjük a szervezetünkben zajló folyamatokat, és tisztában vagyunk az új lehetőségekkel, könnyebben vészelhetjük át ezt a nehéz időszakot. A cél a jóllét és az egészség, amely zökkenőmentes átmenetet jelent az „arany” évekbe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.