Légszűrők – biztonságosak?
Ha a levegőben lebegő részecskék, például pollen, por vagy a házi kedvencek bőrhámsejtjei tüsszögésre ingerelnek vagy sípoló légzést okoznak, a belélegzett levegő szűrése logikus megoldásnak tűnik. Ám a szűrők akkor a leghatékonyabbak, ha eleve kevés allergén jut be a házba.
Enyhítik a légszűrők az allergia és az asztma tüneteit?
NEM A szűrők eltávolítanak a levegőből néhány, tüsszögést vagy köhögést okozó részecskét, de ez többnyire nem elég ahhoz, hogy a beteg könnyebben lélegezzen vagy kevésbé tüsszögjön.
A reklámok azt állítják, hogy a légszűrők „nélkülözhetetlenek” azok számára, akik allergiások a pollenekre, poratkákra, penészgombaspórára és a háziállatok szőrére vagy bőrhámsejtjeire. Csakhogy a légszűrők – különösen az ún. nagy teljesítményű HEPA szűrők – csökkentik ugyan a mikroszkopikus méretű allergizáló részecskék mennyiségét, de nem tudják teljesen kiszűrni őket a levegőből.
Segítséget jelent a légszűrő, ha valaki allergiás házi kedvence szőrére.
Biztonságosak az iongenerátoros légszűrők?
NEM Ezek a készülékek úgy működnek, hogy magukhoz vonzzák és elnyelik a pozitív vagy negatív töltésű részecskéket. A magas feszültségű huzal, amelyet a részecskék ionizálására használnak, az oxigént ózonmolekulákká alakítja. Az ózon pedig már egészen kis mennyiségben is károsítja a légutakat, torokirritációt, köhögést, légszomjat okozva.
AZ IGAZSÁG A KLÍMAVEZETÉKEK TISZTÍTÁSÁRÓL
A levegővezetékek tisztítására szakosodott vállalkozások jó része azt szeretné elhitetni Önnel, hogy a fűtő- és hűtőberendezések csöveiben felszaporodnak a penészgombák, és felgyűlik a por – allergiát és asztmát okozva. Mi a megoldás? Rendelje meg tőlük a költséges tisztítást – hangzik a válaszuk.
De mi az igazság? A vezetékek portalanításáról még senki sem bizonyította, hogy megoldja a betegek panaszait, állítja az Egyesült Államok környezetvédelmi hatósága. Egy vizsgálat pedig azt mutatta, hogy a vezetékekben egyáltalában nem gyűlnek fel a poratkák. A tisztítás, hacsak nem a kültérbe vezetik ki a kiszívott levegőt vagy HEPA szűrővel felszerelt porszívót használnak hozzá, még föl is kavarhatja a port ahelyett, hogy megszűrné a levegőt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.