Az alkohol és hatásai
A valaha az ördög italának és az akaratgyengék mankójának titulált alkoholt mára részben rehabilitálták. Az orvosok szerint az alkalomadtán elfogyasztott egy-két pohárka ital védi a szívet, és egyéb, az egészségre hasznos hatással is járhat, de azért nem árt az előnyök mellett a hátrányokat is számba venni.
Véd az alkohol a szívinfarktus ellen?
IGEN Sokévi kutatómunka eredményeként bebizonyosodott, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Az alkohol növeli a „jó” koleszterin szintjét. A kutatók sok év óta próbálnak olyan biztonságos gyógyszert találni, amely növeli a vérben a HDL-koleszterin szintjét, azét a vérzsírét, amely eltakarítja a „rossz” LDL-koleszterint a véráramból. Ki gondolta, hogy ezt a szert a borospincében vagy a bárszekrényben kell keresni… Kimutatták, hogy napi egy-két alkoholos ital elfogyasztása kb. 12 százalékkal emeli a vér HDL-koleszterin-szintjét. A HDL 0,025 mmol/1-es emelkedése férfiak esetében 2 százalékkal, nőkében 3 százalékkal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Az alkohol megakadályozza a vérrögök létrejöttét.
Amikor a vérben összecsapzódnak a vérlemezkék, vérrögöket képeznek, amelyek elzárhatják az életfontosságú verőereket, szívinfarktust vagy szélütést okozva. Az alkohol csökkenti a vérlemezkék „ragadósságát” és ezáltal az összecsapzódási hajlamukat.
Az alkohol más módon is segíthet a szívnek.
A hangsúly természetesen a mérsékelt szón van. Míg egyrészről következetesen kiderült, hogy a napi egy-két pohár italt elfogyasztok egészségesebbek, mint az absztinensek, az sem kétséges, hogy ha valaki rendszeresen túllépi a határt, amelyet a két pohár ital jelent, nagyobb valószínűséggel alakul ki a szervezetében máj-betegség, magas vérnyomás és egyéb káros elváltozás, könnyebben szenved autóbalesetet, nem is beszélve a társadalmi és személyes problémákról.
TÖBB REZVERATROLT A POHÁRBA!
A betegségeket megelőző rezveratrolnak a borászatban gombaellenes szerepe van. Mivel a gombák nedves környezetben intenzívebben növekednek, a szőlő rezveratroltartalma függ a termőhelytől, de még a szüret idején uralkodó időjárástól is. Egyes szőlőfajták érzékenyebbek a gombákra, mint mások, ezért magasabb bennük a rezveratroltartalom. Mindezek miatt elég nehéz kiválasztani, melyik bornak magas a rezveratroltartalma. Ebben segíthetnek Leroy Creasy-nek, a Cornell Egyetem növénytermesztéssel foglalkozó nyugalmazott professzorának az alábbi tanácsai:
- Igyunk vörösbort. Több rezveratrolt tartalmaz, mint a fehérbor.
- Próbáljuk ki a pinot noirt. Átlagban kétszer annyi rezveratrolt tartalmaz, mint más vörösborok. A kaliforniai borok elemzésekor ez a fajta végzett az élen, majd a merlot és a cabernet sauvignon következett. Ne feledjük azonban, hogy a rezveratroltartalom palackról palackra változik mind a pinot noir, mind a többi vörösbor esetében.
- Váltogassuk a vörösborokat. Mivel a rezveratroltartalom ilyen nagy ingadozást mutat, akkor jutunk hozzá a leginkább ehhez az antioxidánshoz, ha sokféle, más-más pincészetből és különböző évjáratokból származó vörösbort próbálunk ki.
- Kerüljük az olcsó borokat. Sok nagy borászat módosítja boraiban a keserű ízt adó tannin tartalmát, hogy ezzel egységes ízt adjon termékeinek. Ettől a beavatkozástól viszont elvész a rezveratroltartalom nagy része. A legjobb, ha megkérdezzük a borkereskedőt, mely kisebb pincészetek borait tudja ajánlani a pénztárcánkhoz mérten.
- Bor nélkül is hozzá lehet jutni rezveratrolhoz. A szőlő és a szőlőlé is majdnem ugyanannyit tartalmaz ebből az értékes antioxidánsból, mint a borok. Mivel a vegyület a szőlő héjában található, bármelyik szőlőfajta megfelel a célnak.
Jobb a vörösbor, mint a fehér?
IGEN Minden bor jót tesz a szívnek, de a vörösborban magasabb az antioxidánsok szintje, köztük azé, amely -legalábbis laboratóriumi állatok esetében – meghosszabbítja az életet.
Francia paradoxonként ismert érdekesség: a franciák imádnak cigarettázni, kedvelik a tejszínes mártásokat és azokat az egyéb, telített zsírokban gazdag finomságokat, amelyek hallatán a kardiológusok elborzadnak, mégis meglepően kevés közöttük a szívbeteg. A kutatók szerint ennek egyik magyarázata, hogy sok vörösbort isznak.
Amióta az 1990-es években fény derült az alkoholnak a szívre gyakorolt kedvező hatására, a bor mindig is megelőzte a többi alkoholos italt.
Egyes kutatók szerint mindegy, hogy az ember vörös- vagy fehérbort iszik, mindkettő jót tesz a szívnek. Új-zélandi kutatók például úgy találták, hogy a fehér- és a vörösbor egyforma hatékonysággal javítja az erek működését.
A tudomány képviselőinek érdeklődése mindazonáltal leginkább a cabernet sauvignon és vörös társai felé fordult. Ennek az az oka, hogy a vörösbor több antioxidánst tartalmaz, mivel a vörös szőlőt a rezveratrolban gazdag héjával együtt erjesztik, míg a fehérbor erjesztése előtt eltávolítják a szőlő héját.
Tudományos kísérletekben sikerült nagy adag rezveratrollal meghosszabbítani legyek, férgek, halak és egerek életét.
Igaz ugyan, hogy naponta 300 pohár vörösbort kellene meginnunk ahhoz, hogy hasonlóan nagy adag rezverat-rolhoz jussunk. Kaphatók rezveratroltartalmú étrendkiegészítők is, de ezek haszna és biztonságossága ember esetében még nem ismert. Egyelőre abban értenek egyet az orvosok, hogy az egy pohár borban lévő mérsékelt mennyiség semmi esetre sem árt az egészségnek, sokkal inkább jótékony hatású lehet.
Okozhat rákot az alkohol?
IGEN A mérsékelt alkoholfogyasztás jótékony hatását az ismert veszélyekkel szemben kell mérlegelni; idetartozik többek között egyes rákok megnövekedett kockázata.
Az évek során felgyülemlett bizonyítékok fényében ma már nem kétséges, hogy a rendszeres ivás sebezhetővé tesz a száj-, a torok-, a máj-, a vastagbél-, a végbél- és az emlőrákkal szemben. Nem világos, hogy az alkohol miért növeli a kockázatot, de van néhány feltételezés. A szervezetben az alkohol acetaldehiddé bomlik le, amely károsítja a DNS-t. Alkohol hatására sejtkárosító szabad gyökök keletkeznek, valamint emelkedik az ösztrogénszint, ami az emlőrák kockázatát növeli. A dohány karcinogén anyagainak káros hatása alkohol jelenlétében fokozódik, ezért az alkoholizáló dohányosok még nagyobb veszélyben vannak.
Bár a sok alkoholt fogyasztók vannak leginkább kitéve a rák kockázatának, kimutatták, hogy a mérsékelten iszogatok körében is nő a rizikó. Az Amerikai Rákellenes Szövetség adatai szerint például annak valószínűsége, hogy egy átlagos nő emlőrákot kapjon, egy a nyolchoz, míg napi egy alkoholtartalmú ital ezt a veszélyt egy a héthez arányúra növeli. Az ivás növeli a rák kockázatát, függetlenül attól, hogy volt-e a családban hasonló betegség.
IGYUNK ALKOHOLT?
Kérje meg orvosát, hogy elemezze az Ön személyes kockázatát
Az interneten található kockázatkalkulátorok egyikét is segítségül hívhatja. Kérdőívek kitöltése után a kalkulátor jelzi, hogy fennáll-e a kockázata valamilyen ráknak, szíves érrendszeri betegségnek, stroke-nak, cukorbetegségnek vagy csontritkulásnak az Ön esetében.A kockázatok ismeretében azután felelősen dönthet az alkoholfogyasztás felől. Ha azonban pillanatnyilag nem iszik, könnyű a döntés: ne kezdjen el inni a szíve miatt. Van más, kevésbé kockázatos módja annak, hogy megvédje a szívét. Mozogjon többet, hogy növelje HDL-koleszterin-szintjét, vagy vegyen be naponta egy kis adag aszpirint (ha az orvos is rábólint), hogy megakadályozza a vérrögképződést.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.