Testmozgás – a fogyás legegészségesebb módja?
Nincs a fogyókúrának „titkos receptje”, de van valami, ami biztosan használ: a testmozgás. Mindegy, hol űzi, a konditeremben vagy a saját kertjében, hosszan vagy apró részletekben, intenzíven vagy lazábban, biztos, hogy energiát éget el vele, megakadályozza az inzulinrezisztencia kialakulását és fejleszti izmait, serkentve az anyagcserét.
Elegendő a diétázás a fenntartható fogyáshoz?
NEM Rövid távon le lehet fogyni csökkentett kalóriabevitellel, de az eredmény fenntartásához szükség van testmozgásra.
A testmozgás kalóriákat éget el, ez természetes
De izomépítésre is szolgál, és az izmok kevesebb helyet foglalnak el, mint a testzsír. Az eredmény: belefér a ruháiba. Az izomszövet fenntartásához több energia szükséges, mint a zsírszövetéhez, ami azt jelenti, hogy minél izmosabb valaki, annál több energiát használ föl nyugalomban. Ez azért fontos, mert bár kezdetben a diétázás önmagában is hatásos lehet, idővel elér egy szintet, amikor lelassul az anyagcsere, és ekkor kell elkezdeni a testmozgást.
A houstoni Baylor Orvosi Egyetem kutatói megerősítették, hogy a testmozgás diétázás nélkül is hatásosabban segít fogyni és az alacsonyabb testsúlyt megtartani, mint a fogyókúrás diéta önmagában. A vizsgált 127 személyt három csoportra osztották: az egyiknek a tagjai csak diétáztak, a második csoport csak edzett, a harmadik pedig diétázással kombinálta a testedzést egy éven keresztül.
Van legalkalmasabb időpont a testedzésre?
IGEN Ha valaki egyszerűen csak gyalogol, hogy kicsit lefogyjon, nem az a fontos, mikor teszi, csak az, hogy tényleg gyalogoljon. Nem árt azonban inkább a reggeli órákra időzíteni a testedzést, hogy ne maradjon el a napi teendők közepette. Ha viszont sportolóként szeretné a legjobb napszakot kiválasztani az edzőtermi munkára, a késő délután tűnik a legmegfelelőbbnek, amikor a legmagasabb a testhőmérséklet. Ilyenkor az izmok melegek, a reakcióidők kedvezők, és az erőnlét is a csúcson van. Ha mindez együtt van, még keményebben edzhet, és még több kalóriát égethet el.
Ha edzés után farkaséhes...
Több energiát lehet elégetni vegyes edzéssel, mint egyféle sporttal?
IGEN Ha a testgyakorlásnak csak egyféle módját űzi, például gyalogol vagy elliptikus kondigépen edz, elszalasztja a lehetőséget, hogy többet fogyjon.
A változatos testedzés nemcsak azért jó, mert az egész testet megmozgatja, hanem azért is, mert kisebb a sérülésveszély (nem ugyanazok az izmok dolgoznak nap nap után), azonkívül érdekesebb is.
Több kalóriát lehet elégetni szakaszos edzéssel?
IGEN Nő a testmozgás hatékonysága, ha a szokásos edzéstervbe rendszeresen intenzívebb szakaszokat iktat be.
Íme egy ötlet, hogyan lehet többet kihozni a testmozgásból anélkül, hogy agyonhajszolná magát. Szokásos gyaloglása közben tegyen meg futva egy-egy rövid távot. Ezt nevezik szakaszos edzésnek, amikor a lazább testgyakorlás során intenzívebb szakaszokat iktatnak be. A hivatásos sportolók is használják ezt a módszert az állóképesség növelésére és a teljesítmény fokozására. A hétköznapi ember számára pedig az a haszna, hogy ugyanannyi edzésidő alatt több energiát tud elégetni. A rendszeresen beiktatott szakaszos edzés hatására több testzsírt égetünk el azokon a napokon is, amikor a szokásos módon edzünk.
A rövid, nagyobb aktivitással járó szakaszok valószínűleg új izomrostokat aktiváltak, amelyek aztán a normál edzésmunka során is besegítettek a munkába, és több kalória és zsír elégetését tették lehetővé.
Szakaszos edzéssel olyan erőpróbák elé állíthatók az izmok, amelyek teljesítése az izmok és az ízületek túlerőltetése és sérülés nélkül nem lehetséges a hagyományos, könnyebb edzésmódok során. Figyelem! Ha magas a vérnyomása, vagy szívbeteg, beszéljen orvosával, mielőtt olyan edzésbe kezd, amely nagy igénybevétellel jár.
Hatékonyabb az edzőterembe járás, mint a napi otthoni testmozgás?
NEM A legtöbben kalóriaégetés céljából járnak edzőterembe. De ha hetente kétszer aerobik- vagy spinningedzésre megy, az nem jelenti azt, hogy több kalóriát éget el, mint a napi tevékenységek, például a takarítás vagy a kertészkedés során.
A Johns Hopkins Egyetem elhízással foglalkozó kutatói túlsúlyos nőkön tanulmányozták ezt a kérdést. Egyesek közülük szervezett aerobikórákon vettek részt, míg mások mérsékelten megerőltető házimunkát végeztek. Valamennyien napi 1200 kcal tartalmú étrenden éltek.
Éhesebbé tesz a testedzés?
NEM Közkeletű tévhit, hogy ha valaki több száz kalóriát éget el edzéssel, utána többet eszik. Kutatások bizonyítják, hogy a testmozgás nincs befolyással a bevitt ételmennyiségre.
Ugyanolyan hatásos a gyaloglás, mint a futás?
IGEN Egy kilométer gyaloglással csaknem ugyanannyi energiát égethet el, mint egy kilométernyi futással, feltéve, hogy tempósan gyalogol.
Ha fél órát fut, kétszer annyi kalóriát éget el, mint ha fél órát gyalogolna, de a távolságot figyelembe véve nincs különbség a két tevékenység között. Ha tehát a „lassabb utat” választja, valószínűleg ugyanannyit fog fogyni.
Mi több, kimutatták, hogy nagyobb szerepe van annak, hogy valaki mennyi ideig edz, mint annak, hogy milyen keményen. Ezt bizonyította a dallasi Cooper Intézet egy éven keresztül folytatott vizsgálata is, melynek során 201, ülő életmódot folytató túlsúlyos nőt arra kértek, hogy változtassanak az étrendjükön, és vegyenek részt a felkínált négy edzésprogram egyikében.
A sérülésveszély is kisebb gyaloglás, mint futás során. Futáskor a lábak a testsúly 3-5-szörösének megfelelő erővel ütköznek a talajnak, míg gyalogláskor ez az erő csak kb. a testsúly másfélszeresének felel meg. Minél nagyobb az ütközés ereje, annál nagyobb a sérülés veszélye.
Izomépítés szempontjából gyaloglás során előnyösebb a dombos terep. Szerezzen be lépésszámlálót, hogy minél hosszabb gyaloglásra ösztönözze magát. Bebizonyították, hogy a lépésszámlálót használók többet gyalogolnak – és többet is fogynak. Egy dolgot nem szabad elfelejteni: minél többet gyalogol valaki, annál kevésbé lesz látható az eredménye.
Fogyaszt a jóga?
IGEN Jógázással kétségkívül sokkal kevesebb kalóriát lehet elégetni, mint futással. Még az ún. „erősítő” jógával is csak 238 kcal energiától lehet egy 90 perces edzés során megszabadulni. Mi ez a félórai futással elégetett 254 kcal energiához képest?
A kutatók feltételezték, hogy a jógázók tudatosabban foglalkoztak testük állapotával, s emiatt nem ettek túl sokat – nem könnyű a lefelé néző kutyapózt pizzával teletömött hassal végezni. Indiában középiskolásokat vizsgálva azt találták, hogy a jóga segített az egészséges testsúly kialakításában, miközben növelte a fiatalok erejét és állóképességét. Jelentősen csökkent a diákok haskörfogata!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.