Fejlessze tapintóérzékét
Bőrünkben rengeteg nyomásérzékeny receptor van – egy részük a felszín közelében, más részük mélyebben. A finom érintés élvezetes és megnyugtató lehet, más érintések viszont veszélyre figyelmeztethetnek. A következő tanácsok a tapintás érzékenységének megőrzéséhez nyújtanak segítséget.
Járjon mezítláb, hogy jobban érezze a lába alatti felületeket! A gyakorlat közben természetesen csukja be a szemét.
- Vegye le a cipőjét és a harisnyáját, s kérje meg kísérőjét, hogy irányítsa.
- Sétáljon át több különböző padlófelületen az otthonában, s ha biztonságos, járkáljon a kertjében is.
- Összpontosítson a szőnyegek, a csempék, a faburkolatok, a beton és a fű különböző felületeire és hőmérsékletére.
- Az alábbi egyszerű, szintén csukott szemmel végzendő gyakorlatokkal is megpróbálkozhat, hogy finomítsa keze és ujjai tapintóérzékét.
- Használja kezét és ujjait különféle felületek – pultok, asztalok, bútorkárpitok – végigsimításához, s figyelje meg az általuk előidézett különböző érzéseket.
- Forgasson a kezében különféle tárgyakat, s tapintsa ki felületük jellemzőit, a barázdákat, gombokat, fogantyúkat. Próbálja kitalálni, mit tart a kezében, s az miből van.
Ölelgesse kisbabáját!
A legtöbb szülőnek nincs szüksége ösztönzésre ahhoz, hogy magához ölelje kisgyermekét – ez számukra a világ legtermészetesebb dolga. Az viszont talán önnek is újdonság, hogy ez a szeretettel teli testi érintkezés nélkülözhetetlen kisgyermek egészségéhez és fejlődéséhez. A tapintás talán a legősibb érzékünk, és úgy tűnik, hogy a tapintásérzékeny receptorok kisgyermekkori ingerlése létfontosságú agyi kapcsolatok létrejöttét idézi elő.
Azok, akik kisbaba korukban nem részesülnek elegendő testi gyöngédségben, felnőve hajlamosabbak lehetnek az erőszakos viselkedésre, illetve egy sor lelki problémára, például a depresszióra. Az érintés hiánya a csecsemők testi egészségére is súlyos hatással lehet – például nem gyarapodik normális mértékben a súlyuk, és fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre. Adjon kisgyermekének annyi ölelést, amennyit az csak szeretne, s ezzel a kicsi jövőbeli egészségéért is sokat tesz.
Figyeljen az érzékelés elvesztésére!
Legyen elővigyázatos, ha ön vagy egy idősebb rokona elveszíti tapintásérzékenységét. Bőr sejtjeink érzékenysége és rugalmassága az ötvenes éveinkben kezd csökkenni, ami azt jelenti, hogy valamivel kevésbé könnyen vesszük észre a vágásokat, zúzódásokat és égéseket – s talán csak akkor reagálunk a fájdalomra, amikor a bőr már károsodott. A probléma első jele az lehet, ha a zsebébe vagy pénztárcájába nyúlva egyszer csak az összes pénzérmét egyformának érzi, vagy ha nehézségei támadnak az apró dolgok fölvételekor.
Napozzon!
Érje elegendő napfény a bőrét ahhoz, hogy szervezete D-vitaminszintje megfelelő maradjon. Erről a vitaminról megállapították, hogy véd a jellemzően a cukorbetegeket érintő perifériás neuropátia (környéki idegbántalom) okozta érzékromlás ellen. D-vitamin-szintjének növeléséhez már az is elég, ha naponta 10 percen át éri napfény bőre minél nagyobb felületét. Ha ennél hosszabb időt tölt a napon, akkor már védekeznie kell a leégés ellen. Amikor pedig borús az idő, ügyeljen arra, hogy étrendje bőségesen tartalmazzon D-vitaminban gazdag élelmiszereket, például olajos húsú halakat (heringet, szardíniát, makrélát), tejet, vajat, májat, tojást, teljes kiőrlésű gabonát.
- Az izzadás okai
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Pihenjen, ha ismétlődő tevékenységet végez!
Mindig célszerű arra törekedni, hogy ne végezze hosszú időn át ugyanazokat a mozdulatokat – akár munkáról, akár sportról van szó. A folyamatos ismétlés RSI-t (ismétlődő terheléses sérülést) okozhat, s ennek a mozgásban is korlátozó rendellenességnek az egyik legfőbb tünete az érintett testrész- leggyakrabban a kéz vagy a kar – zsibbadtsága. Tartson szüneteket az ismétlődő tevékenységek közben, s ha csak teheti, váltogassa feladatait.
Élvezze a simogatást!
A simogatás nemcsak a kutyáknak és a macskáknak jó, hanem az embernek is.
A magasabb oxitocinszint több tekintetben kedvezően hat az egészségre, például lassítja a szívverést és csökkenti a vérnyomást. A simogatás hatására a hormon szintje átlagosan 20 százalékkal emelkedett a nőkben. A kutatások szerint a simogatás a test bármely részén hathat, és mindkét nem esetében kedvező reakciókat vált ki, bár a nők fogékonyabbnak tűnnek rá.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.