Az emlékezés fejlesztésének titkai
Az ember úgy 50 000 éve tanult meg beszélni, s a társadalmak és a nyelvek fejlődésével egyre több információt adott át nemzedékről nemzedékre. A történelmi események, a mítoszok és a népmesék szintén szóbeszéd útján terjedtek. Az ősi társadalmakban, például a nyugat-afrikai jorubáknál a szájhagyomány őrzőit „hivatalos” történészekként tisztelték.
Az információk ismételgetése segített az embereknek megjegyezni azokat. A közép-afrikai lubák ma is gyakran sorolják fel egykori királyaik nevét. Az emlékek fölidézését nyakláncokkal segítik, és használják a lukasaknak nevezett emlékezettáblákat is, amelyeken színes tűk és gyöngyök jelképeznek adott neveket és helyeket.
Emlékezés zenével és tájakkal
A zenék, dalok és táncok a világ minden részén központi szerepet játszanak a szájhagyomány őrzésében. Történelmük kulcsfontosságú eseményeit az emberek balladákban énekelték meg és adták tovább. Ausztrália őslakói, akik úgy tartják, hogy az ő őseik dalaiból született az egész világ, a körülöttük lévő táj minden eleméhez egy-egy dalt rendelnek, így emlékeznek rájuk.
Más kultúrák tagjai, például az amazóniai esőerdők lakói fejben jegyzetet készítenek magukban az egyes területek növényzetében látható csekély eltérésekről, s az egyes útvonalak vizuális és térbeli emlékeinek megőrzésével, valamint a nap és a csillagok tájékozódáshoz való felhasználásával nagy távolságokat tudnak megtenni gyalog anélkül, hogy eltévednének.
Memóriabajnokok
Hasznos eszközök
Más kultúrák emlékezeti „rendszerei” több olyan technikát alkalmaznak, amelyet mi is nyugodtan használhatunk. Próbáljon ki közülük néhányat, s hamarosan érezni fogja a fejlődést.
- Javítani fogja-e a Ginkgo biloba az emlékezetemet?
- Memóriazavarok
- Hogyan javítsuk a memóriánkat?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jegyezze meg darabokban!
A telefonszámokat és a hasonló információkat válassza szét kezelhető nagyságú darabokra, így sokkal könnyebb lesz felidézni őket.
Szőjön köré egy történetet!
Szője bele az információt egy történetbe, amelyben emberek és események felelnek meg a megjegyezni kívánt dolgoknak. Ez a mítoszok és népmesék elmondásához hasonló módszer könnyebbé teszi az információk megjegyzését és fölidézését.
Mondja ki hangosan! Az információk fennhangon való felolvasása megkönnyíti a megjegyzésüket. Ezt teheti egyedül, vagy valakinek a segítségével is. Kimutatták, hogy ha az ember elmond valamit egy másik személynek, az segít az emlékezetébe ágyazni az adott tényeket.
Memorizáljon muzsikára!
Hozzon létre a képzeletében színes képeket, és társítsa azokat a megjegyzendő nevekhez és helyekhez! Az információk összekapcsolásához készítsen erőteljes vizuális jegyekből álló „emléktérképeket”.
Gyakoroljon naponta!
Végezzen memóriagyakorlatokat – olyan, egyszerű megjegyeznivaló is megfelel, mint a bevásárlólista. Addig próbálgassa felmondani, amíg tökéletesen nem sikerül. Ha kellően összpontosít, meglátja, egyre könnyebben megy majd.
Iktassa emlékeit!
Kövesse az amerikai Jill Price példáját, aki a vele történt dolgok 99,9 százalékára emlékszik – hozza létre ön is saját szellemi iktatórendszerét. Ha az információkat külön mentális „rekeszekben” tárolja, nagymértékben javítja az azok felidézésére való képességét.
Emlékezetes útvonalak
Képzeljen el egy ismerős utazást vagy útvonalat, és helyezze el gondolatban a megjegyzendő dolgokat ennek az útvonalnak a meghatározott pontjain, hogy térbeli emlékeket hozzon létre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.