Harc a depresszió ellen
A klinikai depresszió korántsem csupán múló rossz hangulat, hanem az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a fogyatékosság és a betegségek negyedik leggyakoribb oka a világon. Az esetek többségében orvosi segítségre van szükség, de az alábbiakban ismertetett módszerek az előírt kezelések hasznos kiegészítői lehetnek.
Maradjon fenn egész éjjel!
Ha levertnek érzi magát, próbáljon ébren maradni egy egész éjszakán át. A világ különböző részein végzett kutatások szerint nagy az esélye, hogy másnap sokkal jobban fogja érezni magát.
Elképzelhető, hogy az alvás kihagyása újraindítja a szervezet biológiai óráját, amely a depressziós személyekben sokszor rosszul „jár”. Ha tehát le vertnek érzi magát, várja meg a hajnalt, aztán maradjon fenn egész nap. Könnyen lehet, hogy a következő éjszaka olyan jól fog aludni, mint már régen.
Igyon kávét – de csak mértékkel!
Az idősödéssel megnő a depresszió kockázata, ám ezt csökkentheti azzal, ha mindennap kávézik. Az amerikai Harvard Egyetem Közegészségügyi Karának egyik tanulmányában a vizsgált 63 éves átlagéletkorú nők közül a napi két-három csésze kávét elfogyasztók 15 százalékkal kisebb valószínűséggel váltak depresszióssá, mint a hetente legfeljebb egy csészével ivók. Igyon tehát kávét – persze csak ha orvosának sincs ellene kifogása!
Öltözzön boldognak!
Ha szeretné kihúzni magát egy hangulati „gödörbőr’, igyekezzen olyan ruhákat fölvenni, amelyeket jókedvűen szokott viselni. A depressziós nők nagyobb valószínűséggel hordanak farmert és bő fölsőt, mint csinosabb ruhákat. A kutatók úgy vélik, hogy az olyan viselet, amely valami módon a boldogsághoz kapcsolódik – a nők esetében ezek általában élénk színű, finom anyagú darabok – segíthet a hangulat javításában.
- Depresszió és terápia, kérdések
- Nincs kedvem semmihez – depresszió
- Depresszió és öngyilkosság kamaszkorban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kezdjen tajcsizni!
Ha depressziós és szeretné derűsebbé tenni napjait, érdemes lehet elsajátítani a tajcsi lassú mozdulatsorát. Egy 2011. évi felmérés a hatvanas éveikben járó depressziós személyek vizsgálata alapján megállapította, hogy a heti rendszerességű tajcsifoglalkozások – antidepresszánsokkal kombinálva – segítettek a hangulat javításában. A tajcsi emellett javította az életminőséget, a memóriát és a mentális egészség egyéb elemeit is, és növelte az azt gyakorlók energiaszintjét.
Próbálja ki a hangulatjavító citromfüvet!
A citromos illatú citromfüvet megnyugtató gyógynövényként ismerik. Kutatók megállapították, hogy ha tea vagy tinktúra formájában fogyasztják, segít enyhíteni a különféle mentáihigiéniás problémákkal küszködő személyek szorongását és depresszióját.
Terápiás életmódváltás
Ha depressziós, valószínűleg gyógyszereket és tanácsadást fognak felírni önnek. A Kaliforniai Egyetem egyik vizsgálata szerint azonban az úgynevezett terápiás életmódváltások ugyanilyen hatásosak lehetnek. Ha ki akarja próbálni a módszert, töltsön több időt a szabadban, gondoskodjon másokról, táplálkozzon egészségesen, és ápolja kapcsolatait a családjával és a barátaival, javasolják a kutatók.
Kevesebb cukrot és zsírt!
A finom süteményeknek is megvannak a maguk hátrányai.
Talán ideje lemondani a „bánatűző” édességekről és a finomított, feldolgozott ételekről s helyettük valami egészségesebbet választani. A cukros finomságok át-menetileg feldobhatják, ám hosszabb távon rosszat tesznek a hangulatának.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.