Fontos tanácsok koleszterinre alkalmazott gyógyszerek szedése esetén!
Ha orvosunk azt javasolja, hogy szedjünk vényköteles gyógyszert, nincs ok a kétségbeesésre. Előfordulhat, hogy genetikailag hajlamosak vagyunk a magas koleszterinszintre. Amennyiben ez a helyzet, akkor az étrend megváltoztatása, a több testmozgás és az étrend-kiegészítők szedése nem elegendő. Örüljünk tehát annak, hogy ma már léteznek a koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek.
Miért élünk tovább most, mint 50 éve?
Az egyik fő ok, amiért az emberek ma tovább élnek, mint 50 évvel ezelőtt, az, hogy sokféle hatékony és biztonságos gyógyszer áll rendelkezésünkre. Tény, hogy minden gyógyszernek vannak lehetséges mellékhatásai – de hát az utcán való átkelés sem teljesen biztonságos. Sokkal valószínűbb, hogy a helyesen megválasztott gyógyszerek hozzájárulnak egészségünkhöz és jó közérzetünkhöz, s ezáltal hosszú életet biztosítanak, mint az, hogy bajt okoznak.
Ugyanakkor – és ez rendkívül fontos – a gyógyszerek szedése nem indokolja, hogy félbehagyjuk az Eletmódjavító Programot és elkezdjünk zsíros húsokat és hasábburgonyát enni. Egy vizsgálat során kimutatták, hogy a csak koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket szedő személyeknek csupán a fele érte el a kitűzött koleszterincélt, míg a gyógyszert és egészségesebb étrendet alkalmazók körében 80 százalékos volt ugyanez az arány. (Sejthető, milyen eredményt kaptak volna a kutatók, ha azokat is megvizsgálják, akik emellett még rendszeresen mozogtak és le is fogytak.) Az étrendkiegészítők szedését is folytatni kell (de persze orvosunk is tudjon arról, hogy mit szedünk). Az is előfordulhat, hogy a kiegészítő segít a gyógyszeradagot csökkenteni.
Gyógyszerszedés életünk végéig?
A koleszterinszint, valamint a szívbetegség egyéb rizikótényezői együttesen határozzák meg, hogy szükség van-e gyógyszeres kezelésre. Orvosunk várhatóan akkor ír fel vényköteles gyógyszert, ha az LDL-szintünk az Eletmódjavító Program három hónapos alkalmazása ellenére is 4,1 és 4,9 mmol/1 között marad, és esetünkben az alábbi rizikótényezők egyike sem áll fenn:
- korábbi koszorúér-betegség, cukorbetegség vagy magas vérnyomás, illetve fiatalkori koszorúér-betegség előfordulása a családban,
- dohányzás,
- 1 mmol/1 alatti HDL-szint.
Ha a fenti rizikótényezők hiányának ellenére LDL-szintünk meghaladja a 4,9 mmol/l-t, akkor az orvos valószínűleg azt javasolja, hogy a program megkezdésével egy időben kezdjünk szedni valamilyen gyógyszert. Ez esetben a gyógyszert nem feltétlenül kell életünk végéig szedni, mert ha javítunk az étrendünkön és többet mozgunk, akkor eléggé lecsökkenthetjük a koleszterinszintünket ahhoz, hogy abbahagyhassuk a gyógyszerszedést.
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Hüvelygomba fertőzés, probiotikumok
- Fekélyekés tünetek, aszpirint rá?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fenti rizikótényezők fennállása esetén az orvos valószínűleg akkor is gyógyszeres kezelést javasol, ha LDL-szintünk alacsonyabb. Ilyenkor számolni kell azzal a lehetőséggel, hogy egész hátralévő életünkben szükségünk lesz a gyógyszerre. Ezek az orvosságok nem „gyógyítják meg” a magas koleszterinszintet, csupán megakadályozzák, hogy a szervezet túl sok koleszterint termeljen vagy vegyen fel. Ha abbahagyjuk a szedésüket, a koleszterinszintünk visszatér a korábbi szintre – kivéve, ha életmódbeli változtatásainknak elég jelentős hatása van.
Teljes élet gyógyszerrel és gyógyszer nélkül
Ha végül mégis szükségünk lenne gyógyszerekre, gondoljunk csak bele, milyen szerencsések vagyunk, hogy rendelkezésünkre állnak ezek az általában biztonságos és igen hatékony gyógyszerek. Nem is olyan régen a kardiológusok tehetetlenek voltak egy sor betegséggel szemben, ma viszont már sikerül a gyógyszerek segítségével gátat szabni a veszélyes plakkok képződésének.
Mindettől függetlenül továbbra is az életmódbeli változásokat kell programunk fő elemének tekinteni. Minden gyógyszernek van mellékhatása, az egészséges életmódra való áttérésnek viszont nincs semmilyen ártalmas hatása. Ráadásul miközben a gyógyszerek egyetlen betegséget vagy rizikótényezőt (például magas koleszterinszintet) próbálnak kezelni, az olyan szokások, mint a több mozgás, a stressz csökkentése és a szívbarát táplálkozás, olyan sokféle módon használnak az egészségünknek, hogy azt soha egyetlen gyógyszer sem lesz képes megközelíteni.
Mit kérdezzünk az orvostól, amikor receptet kapunk
- Mire való ez a gyógyszer?
- Mik a lehetséges mellékhatásai, és mit kell tennem, ha ilyet tapasztalok?
- Kölcsönhatásba léphet-e ételekkel, más gyógy-szerekkel vagy vény nélkül kapható készítményekkel?
- Milyen adagban kell szednem?
- Mikor kell bevennem (például étkezés közben vagy máskor)?
- Szükségem lesz-e rendszeres vérvizsgálatra?
- Mit tegyek, ha elfelejtem bevenni?
- Biztos lehetek-e abban, hogy a várható előnyök nagyobbak az esetleges kockázatoknál?
Biztonságosság a gyógyszerek kapcsán
Amikor megkapjuk a receptet az orvostól, a sok hasznos tanácsot elfeledve azon kezdünk aggódni, hogy milyen mellékhatásai lesznek a gyógyszernek. Az aggodalom nem teljesen alaptalan. Minden gyógyszer szedésének vannak kockázatai – még az aszpirinénak is. Ne feledjük azonban, hogy ha az orvos felírt egy gyógyszert, az előnyei biztosan többet nyomnak a latban, mint a lehetséges hátrányok. Egyébként pedig az esetek többségében amúgy is csak csekély kellemetlenségről lehet szó. Sok millióan szednek koleszterincsökkentő gyógyszereket problémamentesen vagy csak minimális kellemetlenségeket tapasztalva. A ma alkalmazott szerek közül jó néhány már legalább 15 éve van forgalomban.
A gyógyszerek mellékhatásai
A leggyakoribb mellékhatások az emésztőrendszeri panaszok, például émelygés vagy hányinger. Feltétlenül tájékoztassuk orvosunkat, ha ilyet észlelünk, különösen ha a panaszok makacsnak bizonyulnak. Lehetséges, hogy elég változtatni az adagoláson vagy más gyógyszerre térni át, semmi értelme annak, hogy szenvedjünk.
Fennáll a májkárosodás nagyon csekély kockázata is, mivel a gyógyszereket a máj bontja le. Ezért is végeztet az orvos laborvizsgálatot a koleszterincsökkentő gyógyszerek felírása előtt: bizonyos enzimek szintje jól jelzi a máj állapotát. Hat-nyolc héttel a gyógyszeres kezelés megkezdése után újabb vizsgálatot végeznek annak ellenőrzésére, hogy a máj gond nélkül fel tudja-e dolgozni a gyógyszert. Akkor sem kell azonban kétségbeesni, ha a máj enzimjeinek a szintje valamivel magasabb a normálisnál. Sok esetben néhány hét alatt visszatér a normális szintre akkor is, ha folytatjuk a gyógyszer szedését.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.