Egészségügyi kérdezz-felelek

Vényköteles gyógyszerek – Gyakori kérdések

A generikus gyógyszerek valóban ugyanolyan jók, mint az eredeti készítmények?

A legtöbb esetben igen. A generikus gyógyszerek ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, ugyanolyan mennyiségben, mint az eredeti változatok. Csak azért sokkal olcsóbbak, mert a forgalomba hozatalukat nem kell megelőznie sokévi szigorú klinikai tesztelésnek, mint a márkás készítményekét, hiszen azok gyártói már elvégezték ezeket a vizsgálatokat. A generikus gyógyszerek egyéb összetevőinek aránya vagy jellege ugyanakkor eltérhet az eredeti gyógyszerekétől. E különbségek hatására megváltozhat, ahogyan egy páciens az adott szerre reagál, de ez elég ritka.

Vannak hírek arról, hogy egyes generikus gyógyszerekkel akadtak problémák különösen antiepileptikumokkal, a véralvadásgátló warfarinnal, valamit egyes, a szervátültetés után a kilökődés megakadályozására használt immunszupresszánsokkal. Amikor azonban egy tanulmányban összehasonlították a generikus és nem generikus warfarint szedő páciensek állapotát, nem találtak különbséget. Az antiepileptikumokkal és immunszupresszánsokkal nem végeztek ilyen vizsgálatokat.

Ha mégis vannak aggályai, beszéljen az orvosával! Amennyiben ő eredeti gyógyszert javasol, rá kell írnia a receptre, hogy „Nem helyettesíthető.” Ez garantálja, hogy azt a gyógyszert fogja kapni, amit az orvosa felírt, és a gyógyszerész nem ad helyette generikus változatot.

Úgy takarékoskodom, hogy csak más naponta vagy még ritkábban veszem be a gyógyszereimet. Ez így rendben van?

Egyáltalán nem! A gyógyszereit a maximális kedvező hatás és saját biztonsága érdekében pontosan úgy kell szednie, ahogyan azt előírták. A vényköteles gyógyszereik szedését abbahagyó pácienseket sokkal jobban fenyegeti annak veszélye, hogy belehalnak a betegségükbe, mint azokat, akik rendesen szedik a nekik felírt szereket. Ha nem veszi be a gyógyszereit minden nap, talán nem fogja rögtön rosszabbul érezni magát, ám idővel valószínűleg nagy árat fizet, ahogy az egészségi állapota gyors romlásnak indul (és ekkor nagy valószínűséggel több pénzbe is fog kerülni a helyzet rendezése).

Amennyiben nehezen tudja kifizetni a gyógyszereit, szóljon erről az orvosának, mivel könnyen lehet, hogy át tudja állítani egy olcsóbb, generikus változatra, egy másfajta gyógyszerre vagy egy nagyobb dózisú, felezhető tablettára, amivel kétszer annyi gyógyszerhez jut azonos áron (a gyógyszerek ára sok esetben nem függ a hatóanyag tartalomtól). Az is lehet, hogy orvosa adni tud önnek ingyenes mintákat a szükséges gyógyszerekből, ha az adott kategóriában nincsenek generikus vagy olcsóbb készítmények, de ez hosszú távon aligha lehet megoldás.

Nemrég ijesztő dolgokat hallottam a gyógyszeremről a hírekben. Hagyjam abba a szedését?

Ne. Egy gyógyszer szedésének hirtelen abbahagyása nagyon veszélyes lehet és igen kellemetlen tünetekkel járhat. Inkább jelentkezzen be orvosához, hogy megbeszélje vele az aggályait; ő meg tudja mondani, hogy amit hallott, az érinti önt, és hogy mit érdemes tennie az ügyben. Egy szárnyra kapott hír nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott szer nem biztonságos.

Most láttam egy tévéhirdetést egy gyógyszerről, amely jó lehet a betegségemre. Mit tegyek?

Látott egyet a gyógyszer gyártók által készített és sugárzott, közvetlenül a fogyasztóknak szóló hirdetések közül. Ezeknek az a célja, hogy megismertessék az embereket olyan vény nélkül kapható gyógyszerekkel és egyéb termékekkel, amelyekkel az enyhébb panaszokat otthon is kényelmesen tudják kezelni, nem kell miattuk orvoshoz fordulni. Többségük fejfájásra, izom és ízületi fájdalmakra ajánlott fájdalomcsillapító, gyomorpanaszokat enyhítő savlekötő, köhögéscsillapító, megfázás elleni gyógyszer, vagy nagyszerű erőnlétet, csodás egészséget ígérő vitaminkészítmény, étrend kiegészítő.

Ha ilyen szerről van szó, nyugodtan próbálja ki, ha úgy gondolja, hogy segíthet, amennyiben azonban panaszai nem enyhülnek, forduljon háziorvosához, mert lehet, hogy önnek nagyobb dózisú gyógyszerre, vagy éppen másfajta készítményre van szüksége.

Azt azonban jó észben tartani, hogy az újabb gyógyszerekről egyértelműen kevesebb adat áll rendelkezésre, mint a régiekről, így a szedésük kockázatosabb lehet. A forgalomba kerülő vényköteles gyógyszerek nagyjából tíz százalékáról derül ki később, hogy olyan, súlyos mellékhatásokat okoznak, amelyeket a klinikai vizsgálatok során nem fedeztek fel. Mindannyian hallottunk olyan gyógyszerekről, amelyeket egy időben rengeteget reklámozták, aztán később kivonták a forgalomból, mert amikor több millióan kezdték el használni, súlyos kételyek merültek fel a biztonságosságukat illetően. Az új készítmények általában drágábbak és nem feltétlenül hatásosabbak.

Ha régebb óta fennálló betegsége van, és nem elégedett a jelenlegi kezelésével, ne önállóskodjon, feltétlenül beszéljen orvosával az esetleges váltásról! Ám ha nincs vele gondja és elégedett az állapotával, akkor egy jól csengő reklám miatt semmiképpen se változtasson! Általában biztonságosabb, egyszerűbb és olcsóbb is kitartani a már használt gyógyszer mellett.

Nem kívánt reakciót tapasztalok az egyik új gyógyszeremre. Hagyjam abba azonnal a szedését?

Ez a reakció súlyosságától függ. Ha légzési nehézségei támadnak, vagy egyéb testi vagy lelki működésben tapasztal komoly zavarokat, azonnal hagyja abba a gyógyszer szedését, és keresse fel egy kórház sürgősségi osztályát! Máskülönben hívja fel az orvosát, de a gyógyszer szedését ne hagyja abba, amíg az orvos el nem dönti, mit tegyenek.

Többféle gyógyszert szedek, és nem tudom megjegyezni, melyiket mikor kell bevenni. Mit tegyek?

Ez gyakori probléma, de szerencsére könnyen megoldható az alábbi módszerekkel.

  • Szerezzen be egy gyógyszeradagolót! Olyan típust válasszon, amely a legjobban megfelel önnek és a gyógyszerszedési programjának! Egyes változatoknak csak egy rekesze van a hét vagy a hónap minden egyes napjára, másokban minden napra több rekeszt alakítottak ki. Töltse fel az adagolót a gyógyszereivel, így ha elbizonytalanodik, mindig rögtön látni fogja, hogy bevette-e már az esedékes adagot, vagy sem! Egyes adagolók rezgéssel, villogással vagy sípolással jelzik, ha elérkezett a következő adag bevételének ideje.
  • Használjon emlékeztetőket!
  • Ha például egy szert felkeléskor vagy lefekvéskor kell bevennie, tartsa azt az éjjeliszekrényén, ha pedig reggeli közben, akkor tartsa a konyhában, a teáskanna mellett!
  • Készítsen táblázatot! Az oszlopok fejlécébe a bevételi időpontokat írja be, a sorokba pedig a gyógyszerek nevét, és színezze be az adott gyógyszer bevételi idejének megfelelő rubrikákat! Így ha rápillant, azonnal látni fogja, mikor mit kell bevennie!
  • Állítson be a telefonján emlékeztető hangjelzéseket! Mobiltelefonján a riasztási menüben beállíthatja a gyógyszerek bevételi idejét, sőt megjegyzésként be is jegyezheti az aktuálisan bevenni szükséges gyógyszerek nevét, így biztosan nem hagyja ki egyiket sem.

Többféle gyógyszert szedek, amelyeket több orvos írt fel.

Hogyan deríthetem ki, hogy nem lépnek-e kölcsönhatásba egymással?

Az összes receptjét ugyanabban a gyógyszertárban váltsa ki, mert így a gyógyszerész észre fogja venni a lehetséges kölcsönhatásokat! De a legjobb az, ha a receptjeivel felkeresi háziorvosát, hogy ellenőriztesse, nem áll-e fenn ilyen veszély. Ne feledje el megemlíteni a vény nélkül kapható orvosságait és az ön által szedett étrend kiegészítőket sem! Vagy az is jó megoldás, ha az összes orvosának átad egy listát a gyógyszereiről, a szedés okáról, az adagolásról és arról, hogy ki írta fel őket.

Biztonságos-e gyógyszert rendelni az internetről?

Magyarországon legálisan csak közforgalmú gyógyszertárak végezhetnek internetes gyógyszerforgalmazást, és csak vény nélküli gyógyszerek érvényesíthetők az interneten. Honlapjuk címét be kell jelenteniük az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat felé. Az internetes gyógyszerforgalmazásra jogosult gyógyszertárak listáját megtalálja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés egészségügyi Intézet honlapján a gyógyszer információ fül alatt.

Amennyiben megtalálja a jegyzékben azt a gyógyszertárat, amelyiktől rendelni szeretne, biztos lehet abban, hogy a megrendelt gyógyszer hatóanyag mennyisége garantált, egészségkárosodást nem okoz. Amennyiben a jegyzékben nem találja meg azt a honlapot, ahonnan terméket kíván megrendelni, akkor az a honlap illegálisan működik, és az általuk terjesztett termékek eredete és összetétele kétséges, akár hamis is lehet. Az ilyen bizonytalan eredetű gyógyszerek súlyos egészségkárosodást, akár halált is okozhatnak.

Biztonságos külföldről vásárolni gyógyszert?

Rendelhet interneten gyógyszert az Európai Unió tagállamaiból is, de csak a nálunk vény nélkül forgalmazható készítmények szállítása jogszerű, ezt a kiszolgáló gyógyszertárnak vagy szolgáltatónak ellenőriznie kell. Magyarországra csak OGYÉI (régen OGYI) által jóváhagyott gyógyszert lehet szállítani, magyar nyelvű betegtájékoztatóval.

2015 júliusa óta közös logó segíti a fogyasztókat az internetes gyógyszervásárlásban: az Európai Unióban hivatalosan működő valamennyi online gyógyszertárnak és gyógyszerkereskedőnek fel kell tüntetnie az Európai Bizottság lógóját. A lógóban szereplő zászló arra a nemzetre utal, ahol a gyógyszertár vagy kereskedés működik. A lógóra kattintva a gyógyszerészeti államigazgatási szerv honlapjára juthat, ahol megtekintheti a legálisan működő gyógyszertárak listáját.

Mi szükségem lenne receptre egy vény nélkül kapható gyógyszerhez?

Ha ugyanaz a gyógyszer vényre és vény nélkül is kapható, a vényköteles változat általában magasabb hatóanyag tartalmú. Egyes esetekben azonban a vény nélkül kapható (VNK) és a vényköteles változat teljesen egyforma. Háziorvosával érdemes felíratni ezeket a gyógyszereket, mert receptre az áruk államilag támogatott, így olcsóbbak lesznek.

Honnan tudhatom, hogy a gyógyszerész a megfelelő gyógyszert adja-e nekem?

A gyógyszerész a receptre felírt gyógyszert fogja kiadni önnek. Azonban ha a recepten nincs bejelölve a „nem helyettesíthető” kocka, a gyógyszerész felajánlhat önnek lényegesen olcsóbb generikus készítményt, és ön élhet a változtatás jogával, vagy marad a jól bevált és ismert gyógyszereinél. Javasolhat más gyógyszert akkor is, ha a felírt fajta nem kapható. Ilyenkor a felajánlott termék ugyanolyan hatóanyagú, generikus készítmény lesz. Ismét ön dönt: elfogadja, vagy elmegy másik gyógyszertárba.

Idősebb nő lévén alacsonyabb gyógyszeradagokra van szükségem, mint másoknak?

Elképzelhető. Az évek múlásával a szervezet egyre kevésbé hatékonyan bontja le és üríti ki a gyógyszereket, így azok gyakran hosszabb ideig maradnak meg, mint egy fiatalabb szervezetben. Ha ugyanolyan adagot szed, mint egy fiatalabb személy, a gyógyszer szintje veszélyesen magasra emelkedhet a vérében. Az orvosnak gyógyszerfelíráskor figyelembe kell vennie a páciens életkorát is.

Időzónákat átszelő utazás közben mikor kell bevennem a gyógyszereimet?

A naponta egyszer beveendő gyógyszerek legtöbbjét a nap során bármikor be lehet venni. Ha általában az étkezések előtt vagy után veszi be a gyógyszerét, például egy pajzsmirigyműködést szabályozó szert, amelyet általában reggeli után kell szedni, akkor most is így tegyen! Az inzulin esetében viszont módosításra lehet szükség. Amennyiben ötnél kevesebb időzónát szel át, nem kell változtatnia.

Ám ötnél több időzónát átszelő, kelet felé tartó utazás esetén (ez lerövidíti a nap hosszát) lehetséges, hogy az utazás napján csökkentenie kell az inzulinadagját; nyugat felé utazva pedig (ami meghosszabbítja a napot) több inzulinra lehet szüksége. Bármilyen gyógyszert szed is, kérdezze meg orvosától, szükség van-e módosításra!

Biztonságos-e egy gyógyszert a tájékoztatóban jelzettől eltérő célra használni?

Nem. A gyógyszereket a gyógyszer alkalmazási leiratban megjelölt betegségekre, a megadott dózisban szabad csak alkalmazni. A Magyarországon közforgalomba kerülő gyógyszerek szigorú engedélyeztetési folyamaton esnek át, melynek során meghatározásra kerül az alkalmazott betegségek köre, az alkalmazási dózisok és a készítmény alkalmazása közben várhatóan előforduló mellékhatások. Az indikáción kívül más betegségre nem írhatók fel.

Előfordul azonban az, hogy az orvos egy olyan gyógyszert ír fel önnek például fájdalomcsillapításra, amelyet közismerten egy bizonyos betegség (pl.: epilepszia) kezelésére használnak. Ebben az esetben a gyógyszernek egy más szervrendszerre is kifejtett kedvező hatását használja ki, ami kevésbé közismert, de a gyógyszer alkalmazási leiratában szintén szerepel. Elképzelhető az is, hogy egy készítményt a kedvező mellékhatása miatt írnak fel.

Vissza lehet-e élni vényköteles gyógyszerrel?

A vényköteles gyógyszerekkel való visszaélés ugyanolyan veszélyes lehet, mint az illegális kábítószerek használata. A leggyakrabban a nyugtatókkal és kábítószer tartalmú készítményekkel élnek vissza. Ennek megelőzésére hozták azt a rendeletet, hogy mindenkinek a háziorvosa írja fel a gyógyszerét, elkerülve, hogy több orvossal is felírassa ugyanazt a készítményt.

Vannak olyan szerek, amelyeket csak pszichiáter írhat fel. Egyéb, szakorvosi rendelésre adható gyógyszerekre éves javaslatot kapnak a háziorvosok, ami alapján írják fel havonta háromhavonta a gyógyszereket.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.