Sérülések megelőzése és kezelése
A húzódások, rándulások és súlyosabb esetben törések az izmok, ízületek és csontok leggyakoribb károsodásai közé tartoznak. Bár az efféle sérülések szinte mindig váratlanok és baleseti jellegűek, sok mindent tehetünk a megelőzésükért – és a gyógyulás gyorsításáért.
Melegítsen be... A felvezető mozgások azzal segíthetnek megelőzni a megerőltető fizikai tevékenység okozta húzódásokat, hogy fokozatosan „felpörgetik” a vérkeringést – így több vér áramlik az izmokba -, és megemelik a test hőmérsékletét. A nyújtás a hajlékonyságot javíthatja. íme, néhány szempont, amelyre érdemes odafigyelni.
- Fordítson figyelmet a nagy izomcsoportokra, például a hátra vagy a comb hátsó részére, és feltétlenül nyújtsa azokat az izmokat, amelyeket az edzés során meg szeretne dolgoztatni.
- Nyújtsa kíméletesen és lassan az izmokat, amíg azok megfeszülnek (de nem fájnak), s maradjon így 30 másodpercig.
- Igazítsa a bemelegítő gyakorlatokat a végezni kívánt sporthoz vagy tevékenységhez.
- Ha például fürge sétára indul, az első tíz percben csak lassan gyalogoljon. Futás előtt ugyanennyi ideig gyalogoljon gyors tempóban. Ha súlyzózni fog, utánozza súlyzó nélkül az edzés során végrehajtandó mozdulatokat. A medencében pedig ússzon először kényelmes tempóban néhány hosszt, mielőtt megkezdené a tényleges edzést.
A testmozgás előtti és utáni nyújtás csökkenti az izmok merevségét és az izomlázat
…aztán vezessen le! Tudta, hogy a szervezet sérüléstől való védelme szempontjából a testmozgás utáni levezetés ugyanolyan fontos, mint előtte a bemelegítés? Izmainak hőmérséklete ilyenkor fokozatosan csökken, és a véráramlásnak sem hirtelen kell lelassulnia – különösen az intenzívebb edzések után. Ez segíthet az izmok merevségének és sérüléseinek csökkentésében épp-úgy, mint az izomláz enyhítésében. Csak annyit kell tennie, hogy az edzés végén visszafogja magát – például úszik még néhány lassú hosszt, vagy néhány percre kényelmesebb tempóra vált a szobakerékpáron. Végül végezzen néhány nyújtó gyakorlatot, amellyel teljes mozgástartományukban megmozgatja izmait és ízületeit.
Egyen egy kicsit! Edzés után állítsa helyre szervezete megcsappant glikogénkészleteit (ez lényegében a májban és az izomban raktározott, az izmok energiaellátását szolgáló szőlőcukor) egy kevés ennivalóval, amely a szénhidrátok mellett tartalmazzon fehérjét is, hogy segítse az izomszövetek regenerálódását és fejlődését. Egy pohár gyümölcsjoghurt, egy müzliszelet vagy egy maréknyi diákcsemege (aszalt gyümölcsök és olajos magvak keveréke) elég is a szükséges tápanyagbevitelhez.
Hiszi, vagy sem! Áramkezelés lágyszövet-sérülésekre
A lökéshullám-terápia (ESWT) néhány rövid időtartamú kezelésből áll, amelyek során kis energiájú, gyorsan terjedő hanghullámokat bocsátanak a testbe a bőrön keresztül. Az energiában gazdag hullámok feloldják az izomcsomókat, fokozzák a vérkeringést, élénkítik az anyagcserét és beindítják a szervezet öngyógyító mechanizmusait. A lökéshullámok a szövetekben elnyelődve gyulladáscsökkenést eredményeznek, így néhány kezelést követően enyhül a fájdalom.
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Testmozgás kérései
- A kevés mozgás hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Válasszon megfelelő cipőt! Akármilyen testmozgást végez is, feltétlenül ahhoz tervezett cipőt használjon, mivel így segíti a sérülések elkerülését. Olyan cipőt vegyen, amelyik jól illik a lábára, kellően stabil, jó tartást ad, a sarka pedig elnyeli az ütéseket.
Kerülje az ismétlést! Talán azt gondolja, hogy az ismétlődő terheléses sérüléstől (RSI) csak a munkahelyen kell tartani, ám ahogy mind több időt töltünk játékkonzolokkal, tabletekkel és mobiltelefonokkal, már szabadidős tevékenységeink is egyre nagyobb kockázatot jelentenek. Különösen sebezhetők a gyerekek és a tinédzserek, valamint azok, akik egész nap számítógéppel dolgoznak. Tartós számítógép-használat esetén a következő óvintézkedéseket ajánlatos megtenni.
- Ügyeljen a tartására! A számítógép előtt ülve a széknek, a képernyőnek és az asztalnak is az ön számára megfelelő magasságban kell lennie. Szeme a képernyő felső szélével legyen egy magasságban.
- Figyeljen oda a csuklójára, a karjára és a vállára! Csuklója álljon kényelmesen, felkarját pedig tartsa a teste mellett ahelyett, hogy előrenyújtaná. A vállát tartsa lazán.
- Bontsa részekre! Lehetőleg ne végezze nagyon hosszú időn át ugyanazt a tevékenységet, s óránként kétszer tartson kis szünetet: álljon fel, járkáljon és végezzen nyújtásokat. Fordítsa jobbra-balra a fejét, rázza ki a csuklóját, szorítsa ökölbe, majd nyissa szét a kezét; közelítse egymáshoz a lapockáit, hogy mellkasa kifeszüljön, majd púposítsa fel a vállát, hogy a hát felső részét is nyújtsa egy kicsit.
Enyhítse ananásszal!
Ha húzódást vagy rándulást szenvedett, egyen friss ananászt. A módszer a sérült sportolókkal foglalkozó táplálkozásterapeuták egyik kedvence. A gyümölcsben lévő bromelain enzim gyorsítja a szövetek regenerációját.
Támassza alá!
A talpi fasciagyulladásnak nevezett fájdalmas rendellenességre, amely a talp boltívében futó kötőszöveteket érinti, gyakran írnak fel a cipőbe helyezhető talpbetétet. Egy nemrég megjelent kanadai tanulmány a lábfej különböző területeit vizsgálta, és azt találta, hogy a talpbetétek 34 százalékkal csökkentették az érintett szövetek megterhelését.
Mozgassa meg a nyakát!
Az egyszerű gyakorlatok is sokat segíthetnek, ha nyakfájás kínozza. A kutatók azt tapasztalták, hogy ha a nyakfájós páciensek otthon, edző tanácsai alapján kíméletes gyakorlatokat végeznek – naponta akár nyolcszor -, sokkal jobban érzik magukat, mint azok, akik gyógyszert, például ibuprofent vagy aszpirint vesznek be. Ha tehát fáj a nyaka, kérdezze meg orvosától, milyen gyakorlatokat tanácsos végeznie, vagy kérjen beutalót fizikoterápiás kezelésre.
Ne legyen túl kemény magával!
Ha fájós háta miatt kemény matracon alszik, érdemes lehet valamivel puhábbra cserélnie. Akinek fájt a háta, annak régen valóban sokszor tanácsolták, hogy használjon kemény matracot, ám egy krónikus derékfájdalomban szenvedők körében végzett tanulmány kimutatta, hogy 90 nap után a közepesen kemény matracon alvók kevesebb fájdalmat tapasztaltak, és felkelés után jobban tudtak mozogni, mint azok, akik kemény matracon töltötték éjszakáikat.
Mondjon „igent” a jógára!
Egy nagyszabású, a jóga egészségre gyakorolt hatásaival foglalkozó brit kutatás szerint ez a mozgásforma jobban enyhíti a krónikus deréktáji fájdalmat, mint a hagyományos módszerek. Egy vizsgálat során a 12 hetes jógaprogramban részt vevő páciensek jobban tudták használni a derekukat és magabiztosabban végezték mindennapi tevékenységeiket, mint azok, akik a szokványos kezelésben részesültek. Három hónap elteltével a jógázó csoport tagjai átlagosan 30 százalékkal több tevékenységre voltak képesek, mint a hagyományosan kezelt csoportba tartozók.
Az akupunktúra segít a mozgásszervi fájdalmakon
Sokan esküsznek arra, hogy az akupunktúra enyhíti mozgásszervi fájdalmaikat, miközben a szkeptikusok váltig állítják, hogy csak placebohatásról van szó. A modern tudomány azonban egyre inkább alátámasztja az ennek a régi módszernek a hatásosságára vonatkozó állításokat.
Egy tanulmány például kimutatta, hogy az ősi kínai gyógymód által meghatározott pontokba beszúrt tűk arra késztették a környező sejteket, hogy adenozint – fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású vegyületet – termeljenek. A kutatók úgy vélik, e pontok olyan, fontos idegpályák mentén lehetnek, amelyek különösen érzékenyek az adenozinra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.