A végbélnyílás berepedése: 14 fájdalomenyhítő praktika
A végbélnyílás berepedése és az aranyér tünetei között csak látszólagos a hasonlóság. Az aranyér ugyanis a végbélnyílás környékén fellépő visszértágulat, míg a berepedéskor apró fekélyek és sebek keletkeznek, igaz, ugyanazon a testtájékon. Ezek nagyon hasonlítanak a szájszöglet berepedéséhez, mondja dr. J. Byron Gathright, a New Orleans-i Tulane Egyetem sebész professzora. Az elváltozások mindkét esetben a bőr és a nyálkahártya találkozásánál lépnek fel. A végbélnyílás sérülését a vastag, kemény széklet áthaladása okozza.
Orvosi segítség
Súlyosabb betegségre utaló tünetek
A végbélnyílás berepedése általában nem különösen veszélyes. Ha azonban a fekélyek nem gyógyulnak, akkor lehet, hogy rák áll a háttérben, húzza alá az orvosi diagnózis fontosságát dr. Lewis R. Townsend, a washingtoni Georgetown Egyetem szülész-nőgyógyásza.Ha a repedések és a sebek nem múlnak el 4-8 héten belül, akkor feltétlenül ki kell vizsgálni a beteget; a nem gyógyuló sérülés ugyanis végbélrákra utalhat. Ha a széklet nyálkás, okvetlenül orvoshoz kell fordulni, mert a végbél környéki tályogok és kelések nagyon súlyos szövődményeket okozhatnak.
A kemény széklet rostos ételek és sok folyadék fogyasztásával megelőzhető
A végbélnyílás anatómiája valójában nem tűri az ilyen jellegű túlterhelést. A világ fejlettebb országaiban követett életmód egyik velejárója a rostszegény étrend és az ennek következtében kialakuló bélrenyheség; az emésztés végterméke pedig darabos, sziklakemény széklet, mely felsebzi, berepeszti a bélcsatorna legalsó szakaszát. Ráadásul, rosszabb esetben aranyeret is okoz.
A megoldás? A rostban gazdag táplálék és a sok folyadék, amelyek segítik a bélrendszer mozgását. A sok zöldség és gyümölcs, a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, továbbá napi 6-8 pohár víz, mind segít a megelőzésben, állítja dr. Gathright. Ha a széklet állaga újra lágy és képlékeny, a sebek és repedések maguktól begyógyulnak.
Használjon vazelint!
A rostgazdag táplálék tartósan jó hatású, a végbélkörnyék vazelinos kezelése viszont azonnali enyhülést hoz. A kenőcsöt egy centiméter mélyen kell a végbélnyílásnál a végbél falára kenni, így a széklet könnyebben ürül és nem károsítja a szöveteket javasolja dr. Edmund Leff.
Tartsa szárazon a bőrét hintőporral!
Zuhanyozás vagy székelési követő mosakodás után hintse be a végbélnyílás környékét babahintőporral. Ez ugyanis szárazon tartja az inkriminált területet és megakadályozza annak kidörzsölődését, magyarázza el a kezelés lényegét dr. Marvin Schuster, aki a marylandi Baltimore-ban a Francis Scott Key egészségközpont főorvosa.
Figyeljen a hasmenésre is!
Furcsának tűnhet, de nemcsak a kemény széklet okozhat a végbélnyílás környékén sérülést, hanem a hasmenés is. A vizes széklet felpuhítja, felmarja a környéki szöveteket, kiütéseket okoz, ami hasonlít a csecsemők pelenka okozta bőrgyulladásához, mondja dr. Schuster.
El a kezekkel!
A végbélnyílás sebei viszketnek és vakaródzásra ingerelnek. Ez azonban csak még nagyobb bajhoz vezet, mert a körmök felsértik a puha szöveteket és felszakítják a repedéseket, figyelmeztet dr. Lawder.
Adja le felesleges kilóit!
Minél testesebb valaki, annál többet izzad. a farpofák közé becsurgó veríték viszont lassítja a sebek gyógyulását.
Használjon gyógykenőcsöt!
A recept nélkül kapható, hidrokortizont tartalmazó készítmények csökkentik a kísérő gyulladást, tanácsolja dr. Gathright.
Próbáljon ki valamilyen vitaminos krémet is!
A recept nélkül kapható vitaminozott krémek ugyancsak jótékony hatásúak, hívja fel rájuk a figyelmet dr. Schuster.
Vegyen forró fürdőt!
A fürdőkád vagy egy gyógyfürdő meleg vize nyugtatja, lazítja a végbélnyílás záróizmait, és oldja a berepedések okozta kényelmetlen érzést – ez dr. Leff jó tanácsa.
Kerülje a fűszeres ételeket!
Noha az ételek önmagukban nem okoznak berepedést, a csípős, fűszeres, ecetes fogások irritálhatják a béltraktust, ezért törölni kell ezeket a menüből, javasolja dr. Schuster.
Szerezzen be speciális ülőpárnát!
Dr. Lawder arra buzdítja az érintetteket, hogy az ülés okozta kellemetlenségek elkerülése érdekében használjanak a gyógyászati segédeszközöket áruló boltokban kapható, szivacsból készült vagy vízzel töltött kerek párnát.
Használjon puha WC-papírt!
A durva papír és a tói erős dörzsölés hátráltatja a gyógyulást. Ne garasoskodjon hát a beszerzésnél és bánjon kíméletesen a hátsójával. Kerülje a színezett és illatosított változatokat. a festék- és illatanyagok irritálják a kisebesedett felületet, mondja dr. John O. Lawder. Jó megoldásnak tartja a WC-papír előzetes benedvesítését, így az nem sérti fel a kényes helyeket.
Válassza a legalkalmasabbat!
A végbéltájat korántsem a legdrágább WC-papír simogatja igazán. a hidratáló folyadékkal átitatott higi-kendők jóval alkalmasabbak a célra és kevésbé dörzsölik fel az amúgy is megviselt szöveteket, szögezi le dr. Lawder.
Használja a bidét!
A száraz papír dörzshatása nem kellemes érzés, de megvan a megoldás. Az éppen a megfelelő helyre irányított vízsugár kiválóan helyettesíti a toalettpapírt, kivéve azt az egy-két lapot, amely a szárazra törléshez szükséges.
Dr. John A. Flatley, sebész Kansas Cityből, jónak tartja azt az egyre gyakrabban alkalmazott megoldást is, hogy a WC mellé szerelt tussal székelés után a WC-kagyló felett lehet tisztálkodni. Ez a fürdőszoba-berendezési tárgy önmagában ugyan nem gyógyít, de a kíméletes tisztítás eszközeként jó szívvel ajánlható mindenkinek, akit berepedt végbél vagy aranyér kínoz, állítja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.