Tüdőtágulás (emfizéma): 24 gyógymód a légzés könnyítésére
Az emfizéma önmagában viszonylag ritka betegség, többnyire idült hörghuruttal és asztmával társul. Nem gyógyítható, a légutak károsodott szöveteit nem lehet regenerálni. Valójában a tüdő hamarabb öregszik, mint maga a szervezet. Az első rémület elmúlta után azonban már arra kell összpontosítani, hogyan lehet legyőzni a betegséget. Elegendő lelkierő összegyűjtésével, életmódja megváltoztatásával és szervezetének erőforrásait gazdaságosabban kihasználva ez sikerülhet. Az alábbiakban kaphat néhány jó tanácsot, mit is tegyen
A dohányzást azonnal hagyja abba!
Az orvosa már biztosan figyelmeztette erre, de ezt az intelmet nem lehet elégszer ismételni. Sohasem késő leszokni a cigarettáról, állítja dr. Henry Gong, a Los Angeles-i Egyetem tüdőgyógyász professzora. Ötven-hatvan éves korban sem késő feladni ezt a rossz szokást, mert a tüdők állapotának romlása még ilyenkor is lassítható. Arról nem is beszélve, hogy a tüdő kapacitása is javul valamelyest, ami több testmozgást tesz lehetővé, hangsúlyozza a másik előnyt a professzor.
Az általánosan elfogadott elmélet szerint a dohányzás okozta emfizéma kialakulásának mechanizmusa a következő: a cigarettafüst ingerli a szervezet védelméért felelős fehérvérsejteket, a neutrofil granulocitákat. Ezek a vérárammal nagy mennyiségben a tüdőbe kerülve olyan fehérjebontó enzimet bocsátanak ki, amely magát a tüdőszövetet is roncsolja. Egészséges embereknél az enzim mennyisége és természetes gátlóanyagának, az antitripszinnek a szintje egyensúlyban van. Ez az egyensúly emfizémában felborul, világítja meg a káros folyamat lényegét dr. Gong.
Tartózkodjon a passzív dohányzástól is!
Nemcsak a saját, de a mások dohányfüstje is árthat. A cigarettát soha ki nem próbált házastárs is megbetegedhet, akár tüdőrákban is, ha élete párja éveken, évtizedeken át füstfelhőbe burkolja.
Kerülje az allergiát okozó anyagokat!
Ha tudja magáról, hogy allergiás, és ez a légzését is érinti, duplán ügyeljen arra, hogy távol tartsa magát az allergénektől, figyelmezteti az emfizémában szenvedőket dr. Gong.
- Haemoptoe, véres köpet, légzőszervek betegségei
- Láz a légzőszervek betegségeiben
- Légcső és a nyelőcső betegségei és fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ossza be az erejét!
A tüdejét kicserélni sajnos nem lehet, megteheti azonban, hogy a tüdők munkájának hatékonyságát tudatosan növeli, és így a rendelkezésére álló légzéskapacitást és mozgásteret a lehető legjobban ki tudja használni. A konyhát például át lehet úgy rendezni, hogy ne tegyen felesleges kerülő utakat. Ez a praktikus tanács dr. Róbert Sandhaustól, a coloradói Denverben működő tüdőgyógyásztól származik.
Tornázzon!
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a mozgás rendkívül fontos az emfizémában szenvedőknek. Mégis melyek a legalkalmasabb gyakorlatok?
Dr. Róbert B. Teague, a Baylor Orvostudományi Egyetem klinikusa a sétát, a gyaloglást emeli ki elsősorban. A felső végtagok izmainak átmozgatása is javasolt; fél-egy kilós súlyzók emelgetésével jó eredménnyel erősíthető a nyak, a váll és a mellkas izomzata. Ez azért lényeges, magyarázza a professzor, mert a tüdőtágulásos betegek másoknál jobban igénybe veszik a légzésben részt vevő nyakizmokat és légzőizmokat. Az asztmás és emfizémás betegek számára előnyös az úszás, mert a víz színe fölötti, páradús levegő könnyíti a légzést.
Egyen keveset, de gyakran!
A betegség előrehaladtával a tüdőlebenyek egyre nagyobbak lesznek. A mellkas térfogata a hasüreg rovására nő. A gyomor rendelkezésére álló tér is kisebb.
Ezért hat kis étkezés jobban esik, mint három nagyobb. Célszerű olyan ételeket választani, amelyek tápanyag- és fehérjedúsak, javasolja dr. Teague. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy ellenkező esetben az emésztési folyamat tovább tart, ami vért és oxigént von el a szervezet más részeitől, így a tüdőtől is.
Tartsa az ideális testsúlyt!
A tüdőtágulásos betegek némelyike erősen elhízik, pedig a túlsúly cipelése és a nagyobb test energiaszükségletének biztosítása megterheli az amúgy is csökkent kapacitással dolgozó tüdőt. Minél közelebb van valaki az ideális testsúlyához, annál könnyebbé válik a légzése, mutat rá az elhízás ártalmaira a szakorvos. Ez nem csak az emfizémásoknál van így. A tipikus tüdőtágulásos alkat igen szikár, mivel az erőltetett légzés több energiát fogyaszt. Ha valaki azonban soványabb a kelleténél, magas tápértékű ételekkel pótolja a hiányt, javasolja dr. Teague.
Legyen a levegővétel bajnoka!
A légzése tudatosan szabályozható az alábbi módszerekkel:
- Lélegezzen egyenletesen! Dr. Teague és kollégái húsz, előrehaladott állapotban levő tüdőtágulatban szenvedő beteg légzését tanulmányozták. Azt észlelték, hogy a megfigyeltek rendes körülmények között is összevissza kapkodták a levegőt. Nagy és kis lélegzetvételek váltották egymást. Miután azonban megtanulták és gyakorolták az egyenletesebb levegővételt, állapotuk javult, legalábbis rövid távon.
- Lélegezzen a hasából! Ez a levegővétel leghatékonyabb módja, amelyet a kisgyerekek természetes módon alkalmaznak. Ha megfigyeljük őket, láthatjuk, hogy a légvételek kapcsán milyen szabályosan emelkedik és süllyed a hasuk.
„Helyes a légzéstechnikája?” – teszi fel a kérdést dr. Francisco Perez, a Baylor Orvostudományi Egyetem neurológusa. Könnyen meggyőződhet róla, ha a professzor betegeivel végeztetett gyakorlathoz hasonlóan, hanyatt fekszik és egy jó nagy könyvet tesz a hasára, majd figyeli, mi történik ki- és belégzéskor. - Tegye átjárhatóbbá a légutait Erősítheti a légzőizmokat, ha naponta fél órán át lassan, összeszorított ajkakkal végzi a kilégzést, említ egy újabb tippet dr. Gong. Egyszeres belégzést követően próbálja meg kétszerre kifújni a levegőt; ez segít eltávolítani az elhasznált levegőt a tüdőből, így jut hely a frissnek, ad mindjárt magyarázatot is a szakorvos.
Szedjen C- éS E-Vitamint!
Sandhaus doktor napi 250 mg C-vitamin és 536 mg E-vitamin bevitelét tartja ideálisnak tüdőtágulásos betegek esetében (természetesen a kezelőorvossal egyeztetve). A terápiáról ugyan nem bizonyult be egyértelműen, hogy segít, de ártani biztosan nem árt. Sandhaus doktor azzal érvel, hogy mindkét vitamin antioxidáns hatású és segít a tüdőbe került cigarettafüstöt megkötni.
Dolgozza fel a problémát!
A tüdőtágulásos beteg élete többé nem lesz ugyanaz, mint előtte volt. Kezdetben nyugodtan adjon szabad utat a szomorúságnak, de azután küzdje le rossz érzéseit. Bizonyos veszteségekkel számolni kell, ez biztos. De annak belátása, hogy a dolgok nem tisztán feketék és fehérek, hanem inkább „adok-kapok” alapon működnek, segíthet kilábalni a lelki válságból, nyújt némi vigaszt az érintetteknek dr. Perez.
Lazítson!
Ha valaki állandó fenyegetésként éli meg a betegségét, csak árt magának és állapota is rosszabbodhat, szögezi le a pszichés oldalt is figyelemmel kísérő dr. Perez. „Az állandó riadókészültség sok oxigént fogyaszt; a gondolatok azonban befolyásolhatók, a tudatos lazítás és az önkontroll feloldhatja a szorongást.”
Koncentráljon a jelenre!
Perez doktor a bűntudatérzés kezelésére is gondol. Ne vádolja magát azzal, hogy oka a bajnak, ami megtörtént, megtörtént, a tanulságok levonása után a múlttal már nem érdemes többé foglalkozni. Az önvád persze természetes, de egyszer ezt a fejezetet is le kell zárni és a jelennel kell foglalkozni, tanácsolja a lelki folyamatok szakértője.
Tűzzön maga elé kis, megvalósítható célokat!
A doktor a rendezett pszichés állapotba való visszatérés másik módját is felkínálja: „Ahelyett hogy a betegség bénító hatása állna gondolatai középpontjában, győzze meg magát arról, hogy kezelni tudja ezt az állapotot”, hangsúlyozza.
A folyamatok nyomon követése nagy segítséget adhat az önbizalom visszanyeréséhez. Vezessen naplót, haladását ábrázolja táblázatokban, grafikonokon; ez jól tükrözi aktivitását és alkalmazkodását a megváltozott helyzethez, ad egy újabb mankót a betegségen való felülkerekedéshez a lélekbúvár.
Csatlakozzon egy rehabilitációs csoporthoz!
Dr. Gong ezt igen fontosnak tartja, mert a statisztikák szerint az élmények csoportos átélése és a sorsközösség érzése amellett, hogy jó hatásfokkal járul hozzá a lelki gyógyuláshoz, a kórházban töltött napok gyakoriságát és számát is csökkenti. Ha lakóhelyén nem találna ilyen lehetőséget, érdeklődjön a tüdőgondozóban vagy a háziorvosánál.
Vonja be valamelyik hozzátartozóját is a gyakorlataiba!
Dr. Perez azt javasolja, hogy otthoni környezetéből válasszon valakit, aki egyfajta „trénerként” asszisztál a rehabilitációjához. Az ilyen segítő személy társ lehet a relaxációs technikák elsajátításánál, nyomon követheti a javulást és lelki támaszt nyújthat.
Az emfizémás betegek általában igen józan gondolkodásúak, állítja dr. Perez. Ha egyszer már megfogalmazták és kimondták, milyen sötét gondolatok járnak a fejükben, rögtön rájönnek azok nevetséges voltára. A nevetés viszont oldja a szorongást, és a lazítás a nyugodt légzésritmust is helyreállítja.
Ne bújjon csigaházba!
„Légzési nehézségeiből ne vonjon le általános következtetéseket” – tanácsolja dr. Teague. Tapasztalatai szerint egyes betegek már eleve abból indulnak ki, hogy bizonyos helyzetekben képtelenek lesznek helytállni, és ezért kerülik a társaságot és a szórakozást. Erre semmi szükség sincs, buzdít a helyes életvezetésre a doktor.
Találja el a megfelelő ritmust!
Dr. Teague egy másik technikát is javasol a tüdőtágulásban szenvedőknek. „Bizonyára el tudják végezni, amit akarnak, de tegyenek mindent a maga helyén és idejében – javasolja. – Ez nem könnyű dolog, lassabbra kell fogni a tempót, de a jó időbeosztás meghozza az eredményét.”
Végezze ésszerűbben a házimunkát!
A kis dolgok is nagy változásokat hozhatnak. Át tudná rendezni a lakását úgy, hogy kisebb erőfeszítéssel teljesítse ugyanazt, mint korábban? Nem lehetne például egyenesen a csöpögtetőtálcáról elvenni a tányérokat a terítéshez ahelyett, hogy előbb elrakja őket a szekrénybe?
A szakemberek azt is jó megoldásnak tartják, ha beszerez egy kis gördülő állványt, és arra pakolja a házimunkához szükséges dolgokat. Meglátja, nem kell százszor ide-oda rohangálni takarítás közben. Az ilyen apróságok sokat segíthetnek abban, hogy takarékoskodjon az energiájával.
Igazítsa a ki- és belégzést a munkavégzéshez!
A tüdőgyógyászok azt javasolják, hogy könnyebben végzi a házimunkát, ha ügyel arra, hogy emelés közben kilélegezzen, lehetőleg összeszorított szájjal, míg a levegőt nyugalmi állapotban szívja be. Tegye ugyanezt akkor is, ha a lépcsőn felfelé megy.
Ne használjon feleslegesen aeroszolos készítményeket!
Nincs arra szükség, hogy légzését még jobban megterhelje ismeretlen anyagok belégzésével. A frizuráját inkább zselével vagy aeroszolmentes lakkal rögzítse, a dezodoráláshoz pedig inkább stiftet használjon. A háztartási tisztítószerek használatakor is kerülje a sprayket.
Öltözködjön lazán!
Ne viseljen szoros ruhákat, amelyek akadályozzák a légzést. A mellkasának és a gyomrának akadálytalanul kell mozogni a ki- és belégzéskor. Kerülendő a szoros öv és melltartó, továbbá a csípőszorító is. Öv helyett inkább nadrágtartó viselése ajánlott
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.