Szauna

Előbb izzadjon, azután igyon! – Nem mindegy a sorrend!

Miért jobb csak az izzasztófürdő után inni és nem közben?

A magyarázat viszonylag egyszerű: Amikor az ember vizet vagy más folyadékot iszik, a gyomor és a bél ezt nagyon gyorsan felszívja, és ez által bekerül a vérbe. A folyadék, amit a szaunában kiizzadunk, legnagyobbrészt a vérből származik. Ha ezt a folyadékot rögtön az izzadást követően pótoljuk, akkor a test a következő szaunázás során ezt választja ki. A szövetek vizének mozgósítása így elmarad, valamint a salakanyagok is, amelyek amúgy a vérbe kerültek volna, a szövetekben maradnak. Ezeket a salakanyagokat a szervezet ezért nem tudja kiizzadni vagy a vesén keresztül kiválasztani. Ha azonban a folyadékot az izzadás után pótoljuk, akkor a méreganyagokat és az anyagcsere végtermékeit kimossuk a szervezetünkből.

Az izzadsággal távozott folyadék pótlása különösen fontos ahhoz, hogy a test vízháztartását fenntartsuk.

izzasztofurdo_utan_inniSzaunázás mellett tilos sportolni!

Mivel a szaunában alacsony az oxigéntartalom – ami a 2500 méter magasan található levegő oxigéntartalmával egyezik meg -, és forró környezetben a vér nehezebben tudja az oxigént szállítani, ezért kerülje a szaunában a komolyabb fizikai erőfeszítéseket.

A légzőszervek fontossága

Az izzasztókabin forró levegője először megakasztja az emberek lélegzetét. Ez idővel és némi gyakorlással elmúlik a szaunafürdőzés során. Ne aggódjon: az izzasztókabin forró levegője nem károsítja a tüdőt. Amíg a levegő megérkezik a tüdőbe, a szájban és az orrban páradússá válik és testhőmérsékletűre hűl le.

A tüdőre gyakorolt jótékony hatása, hogy a légutak nyálkahártyáit – ugyanúgy, mint a test bőrét – átjárja a vér Ez arra ingerli a nyálkahártyákat, hogy cseppfolyós nyálkát termeljenek, feloldva ezzel a lerakódott váladékot, ami különösen előnyös krónikus bronchitis esetén.

A megnövekedett vérellátás a nyálkahártya öngyógyító képességét is aktivizálja, és nagy mennyiségben képez védőanyagokat. Ez egyaránt segíti az általános erőnlétet és megelőzi a légúti fertőzéseket is. A meleg levegő ugyanúgy ellazítja a hörgők kisizmait, mint a mellkas teljes légző izomzatát. Ez segíti és lehetővé teszi a mély levegővételt, amelyből az asztmában szenvedők profitálhatnak a legtöbbet.

A légutak a szaunázás során túlmelegszenek, ezért nagyon fontos az izzadás utáni lehűtésükről gondoskodni. Legjobb megoldás erre a friss levegő, mert ez gyorsan és kíméletesen állítja vissza a megfelelő hőmérsékletre. Ezen kívül teleszívhatja a tüdejét oxigénnel, ami az izzasztófürdőben csak szűkösen állt rendelkezésre.

Emlékeztetőül: a szaunában ugyanaz az oxigéntartalom uralkodik, mint 2500 méter magasban. Továbbá, magas hőmérsékleten a vörös festékanyag, a hemoglobin nem képes annyi oxigént szállítani, mint normális esetben. A test a szaunakabinban ezáltal kevesebb oxigénhez jut. Ez magyarázatot ad arra, hogy az izzasztókabinban miért kell mellőzni mindenféle heves társalgást és megerőltető fizikai tevékenységet.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.