A problémamentes szoptatás 15 módja
Vanda három gyereket nevelt fel tápszerrel, mielőtt Juliánnal terhes lett. Ekkor hallott a szoptatás nagyszerű hatásairól, és úgy döntött, megpróbálja. Nem bánta meg. „Ha tudtam volna, hogy ilyen könnyű, mindegyiket szoptattam volna” – mondja.
Julié Stock, a Nemzetközi Tejliga (a szoptató nők támogatására létrejött csoport) egészségügyi információs tanácsadója szerint „a szoptatás könnyű, ha már ismerjük a módját”. Igaz, hogy gyakrabban kell etetni, de ha kiszámolja a tápszer megvásárlására és elkészítésére fordított időt, rájön, nem fizet rá időben sem.
A jó szoptatós melltartó titka
Természetesen másra is érdemes figyelni a vásárlásnál:
- Válasszon tiszta pamutot, ne szintetikus anyagot.
- A szoptatást segítő nyílás legyen elég széles, ne nyomja a mellét, mert gátolhatja a tejvezetékekben a tej áramlását.
- A diszkréció érdekében a melltartó legyen fél kézzel is könnyen nyitható és zárható.
- Kerülje a tépőzáras típust – nagy zajjal jár.
- A pántok legyenek kényelmesek, a melltartó ne legyen szűk.
Hogy teheti a szoptatást problémamentessé?
Szakembereink a következőket tanácsolják.
Tartsa helyesen a babát!
Szakértőink szerint ez a problémamentes szoptatás kulcsa. „A baba legyen szemben önnel. A kicsi feneke legyen az egyik kezében, a feje pedig a könyökhajlatban. A gyermek kezét engedje a melle alá csúszni. Ezután a szabadon lévő kezével tartsa meg a mellét. Igen fontos, hogy ne tegye az ujjait a bimbóudvarra. Csiklandozza meg a baba alsó ajkát a mellbimbójával, s amikor a szája szélesre tárul, a baba testét gyorsan húzza közel magához, hogy a szája a bimbóudvarra tapadjon” – tanácsolja Kittié Frantz ápolónő, a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem és Egészségügyi Központ csecsemőambulanciájának vezetője.
„A mellbimbó legyen mélyen a baba szájában – teszi hozzá dr. Carolyn Rawlins, indianai szülész, a Nemzetközi Tejliga igazgatótanácsának tagja -, hogy ne mozduljon meg, amikor a baba szopni kezd.”
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tisztelje a testét!
„A szoptatás nem jár szükségképpen fájdalommal. Határozza el, hogy nem fogadja el a fájdalmat. Ha kellemetlensége támad, cselekedjen azonnal” – mondja Julié Stock. Ha a baba helytelenül szopik, szakítsa meg az etetést, és póbálkozzon más testhelyzettel.
Ha a baba nem jól csinálja, szakítsa meg a szoptatást!
Ha a baba felváltva szopik, cumizik, sőt cumisüvegből is etetik, megzavarodik, és nem tapad eléggé a bimbóra. A babának a bimbóudvarból legalább két és fél centiméternyit a szájába kell vennie. Hagyja addig a babát a mellén, amíg hatékonyan szív, vagyis minden egykét szívásra nyel egyet. Ha úgy látja, hogy ellankad, böfögtesse meg, ébressze fel és tegye át a másik mellére, és hagyja szopni a másik oldalon, amíg csak akar. A szoptatás ideje általában húsz-harminc perc.
Használja mindkét mellét!
Szoptasson az egyik oldalon, míg a baba el nem veszti az érdeklődését. Ekkor tegye át a másik mellére. A következő szoptatásnál azzal a mellel kezdjen, amelyikkel az előzőt befejezte.
Szoptasson gyakran!
„A nők sokszor meglepődnek, hogy a babák milyen gyakran akarnak szopni. Ráadásul a legtöbb orvos útmutatása inkább a cumisüveggel való táplálásra igaz” – állítja Ms. Stock. A baba az első hetekben akár napi nyolc-tizenkét alkalommal is szophat. Dr. Rawlins szerint az emberi tej összetétele miatt a baba gyakran igényli a szoptatást, ami szorosabb kötődéshez vezet anya és gyermeke között.
Orvosi segítség
Az emlőgyulladás kezelése
Ha begyulladt és fáj a melle, lázas, és influenzaszerű tünetei vannak, keresse fel orvosát. Lehet, hogy emlőgyulladása van, amit általában antibiotikummal kezelnek. Ha antibiotikumot ír fel az orvosa, akkor is szedje végig, ha közben tünetmentessé válik, mert így megakadályozhatja a gyulladás kiújulását.Ha „ágyban marad, sok híg folyadékot iszik, és sűrűbben szoptat, gyorsabban gyógyul – mondja dr. Carolyn Rawlins. – „A tej nem fertőződik meg, épp ellenkezőleg: a tejjel értékes ellenanyagokat juttat a babának” -teszi hozzá. Ha az emlőgyulladás alatt abbahagyja a szoptatást, a tej pangani kezd, befertőződik, és akár tályogot is okozhat.
Ne eddze a mellbimbóit!
A bimbók megkeményítése nem segít, sőt kárt is okozhat – figyelmeztet dr. Rawlins. – Ha megfelelően helyezte el a babát, nem fog fájdalmat érezni.”
Használjon bimbókiemelőt!
H a mellbimbói befelé fordultak, ez a megoldás. A bimbókielemő használatát – a szerkezet gyengéd szívása kiemeli a bimbókat – a terhesség hatodik-hetedik hónapjában érdemes elkezdeni. Alkalmazása napi 15-20 percnél tovább nem javasolt.
Ne szappanozza a bimbókat!
„A szappan kiszárítja a bimbókat. A bimbóudvar körüli kis dudorok – mirigyek – fertőtlenítő hatású váladékot termelnek, vagyis szappan használatára nincs szükség” – figyelmeztet dr. Rawlins.
Hagyja a bimbót levegőzni!
Levegőztesse a bimbókat, mielőtt betakarná őket. Ne használjon olyan műanyagot tartalmazó melltartóbetéteket, amelyek visszatartják a nedvességet.
Gyógyítsa anyatejjel a fájó bimbót!
„A bimbófájdalmak 95 százalékát a baba szopási technikája okozza” – jelenti ki Ms. Stock. Miután a probléma megszűnik, a fájdalom is abbamarad, ám a gyógyuláshoz kell egy kis idő. Szoptatás után érdemes levegőztetni a bimbókat, aztán nyomjon ki egy kevés tejet, és dörzsölje be vele az emlőket. A szoptatás után az emlőben maradt tej nagyon sok antibakteriális anyagot tartalmaz.
Figyeljen a mirigyjáratok elzáródására!
A tejvezetékek a szoros ruhaviselet, az anya anatómiai alkata és a szoptatások kihagyása miatt is elzáródhatnak, ami fertőzést okozhat, ha nem kezeli azonnal. „Ha kemény, érintésre fájdalmas pontot észlel a mellén, kezelje meleggel” -javasolja Ms. Stock. Masszírozza a mellét körkörös mozdulatokkal lefelé haladva.
Az a legfontosabb, hogy hagyja sűrűn szopni a babát az érintett oldalon. „a szopás mindennél jobban elősegíti a tej áramlását. Aj áratok általában 24 órán belül kitisztulnak” – teszi hozzá a szakértő.
Kezelje E-vitaminnal a berepedezett bimbót!
Ha a bimbó bereped, kis mennyiségű E-vitamin helyi alkalmazása enyhítheti a problémát. Szoptatás után szúrjon ki egy E-vitamin-kapszulát, nyomjon ki belőle egy cseppet és dörzsölje be vele a bimbót. Igen fontos, hogy csak nagyon keveset használjon!
Túltermelés esetén segít a meleg borogatás
„Ha a baba kevesebbet szopik, mint amennyi tej termelődik, és még szoptatás után is tele van a melle, tegyen meleg nedves borogatást az emlőre” – tanácsolja Kittié Frantz ápolónő. Szoptassa a babát gyakrabban és hosszabb ideig.
Helyes kézhasználattal a csepegés ellen
„A tejtermelő rendszer annyira érzékeny az ingerekre, hogy egy szoptató kismamánál már akkor belövellhet a tej, ha a boltban, vásárlás közben meghall egy síró babát” – mondja Ms. Stock. Ilyenkor ruhán keresztül nyomja vissza a mellbimbóját a keze élével. Ha többször tapasztal hasonlót, használjon mosható melltartóbetétet, lehetőség szerint százszázalékos pamutot. Egy nagy pamut zsebkendő is nagyszerűen megteszi.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.