Láz: 26 lázcsillapítási lehetőség
A tüzes menyecske vagy a lángoló szív jól hangzik a nótában, de ha az embernek felszökik a láza, bizony kutyául érzi magát, és mindent megtenne, hogy megszabaduljon a testét perzselő pokoli forróságtól. Mielőtt azonban rögtön lázcsillapítóhoz nyúlna, hallgassa meg, mit mondanak erről az orvosok.
Mi számít láznak?
Bár a testhőmérséklet 37 Celsius fokig normálisnak tekinthető, ne gondolja, hogy ez kőbe vésett törvény, mert a „normális” érték egyéntől és napszaktól függően ingadozhat. Dr. Donald Vickery üzemorvos rámutat arra, hogy az étkezés, a túl meleg öltözék, az érzelmi túlfűtöttség és az intenzív testmozgás megemelheti a testhőmérsékletet. Sportolás közben a 39,4 fokos testhő sem ritka. A gyerekeknek magasabb a testhőmérsékletük, és náluk a napi ingadozás is szélesebb spektrumú, mint a felnőtteknél.
Dr. Leonard Banco, a Connecticuti Egyetem gyermekgyógyásza szerint sokszor a beteg általános állapota többet árul el, mint a láz magassága. „A lázas gyerek, ha elesett, nagyobb törődést igényel, mint ha mit sem veszít az aktivitásából” – fűzi hozzá.
Orvosi segítség
Amikor a láz veszélyt jelez
Dr. Vickery azt ajánlja, hogy forduljunk orvoshoz, ha a láz:- Négyévesnél fiatalabb gyermeknél jelentkezik,
- Görcsrohamot okoz,
- Nyakmerevedéssel párosul,
- Otthoni kezelés ellenére sem megy 40,0 fok alá,
- Minden esetben, ha meghaladja a 40,5 fokot,
- Öt napnál tovább tart.
A láz hasznos is lehet
Ne feledje, a láz maga nem betegség, csak tünet. Valójában a szervezet önvédelmi reakciójának része, mondja dr. Stephen Rosenberg, a Columbia Egyetem tanára. Aláz hasznos is lehet: megrövidíti a kórlefolyást, erősíti az antibiotikumok hatását, és csökkenti a fertőzésveszélyt. Ezeket a hatásokat kell összevetni azzal a kellemetlenséggel, amelyet a láz okoz. Ha mégis lázcsillapításhoz folyamodna, kövesse az alábbi tanácsokat.
Pótolja a folyadékveszteséget!
Ha valaki lázas jobban verejtékezik – teste így védekezik a túlmelegedés ellen. Ha viszont nagy a folyadékveszteség, a verejtéktermelés csökken, emiatt a láz jobban emelkedik. Egyet lehet tenni: sokat inni, de az orvosok szerint nemcsak tiszta vizet, hanem más alkohol- és koffeinmentes italokat is.
- Lázmérés és a láz tünetei, kezelése
- Ismeretlen eredetű láz
- Láz urogenitális tünetekkel, esettanulmány
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Zöldség- és gyümölcslevek. Ezek igen gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, mondja Eleanore Blaurock-Busch, coloradói táplálkozás szakértő. Ő különösen a tápanyagokban gazdag cékla- és répalevet ajánlja. A nátriumban szegény paradicsomlé is kiváló erre a célra, állítja dr. Thomas Gossel gyógyszertan professzor.
Különleges teakeverékek. Dr. Blaurock-Busch szinte minden gyógyteát megfelelőnek tart. Egyeseket, elsősorban saját receptjét, azonban különösen ajánlja. Az általa javasolt keverék egyenlő arányban tartalmaz kakukkfüvet, hársfavirágot és kamillát. A kakukkfű fertőtlenítő hatású, a kamilla gyulladáscsökkentő, a hársfavirág pedig fokozza a verejtékezést. Egy kiskanálnyi szárított növényt leforrázunk, majd 5 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és melegen fogyasztjuk, lehetőleg napjában többször.
Hársfavirágtea. A hársfavirág főzete önmagában is jó izzasztószer, és ily módon lázcsökkentő hatású, mondja dr. Blaurock-Busch. Egy csészéhez egy evőkanálnyi virág szükséges, és a teát a fenti módon kell elkészíteni és fogyasztani.
Fűzfakéreg. A fehér fűz kérge, mely a „természet lázcsillapítója”, igen gazdag az egyébként az aszpirinben is megtalálható szalicilátokban. A belőle készült teát kis adagokban célszerű inni.
Fekete bodza. Szintén régóta ismert lázcsökkentő, a fűzfakéreggel szembeni előnye, hogy a szalicilátokra érzékenyek is fogyaszthatják.
Jég. Ha már elege van az ivásból, jeget is szopogathat. A változatosság kedvéért a gyümölcslevekből jégkockákat készíthet; gyerekeknek egy-egy szem szőlőt vagy epret fagyaszthat a kockák közepébe.
Alkalmazzon borogatást!
A hideg vizes borogatás csökkenti a test hőmérsékletét. Paradox módon a meleg változat is használ, jegyzi meg dr. Blaurock-Busch. Ha a beteg teste újra felforrósodik, cserélje ki a borogatást hűvösebbre. A borogatást helyezze a beteg homlokára, a csuklójára és a lábikrájára – javasolja. A test többi része közben maradjon betakarva, teszi hozzá. Azonban 39 fok felett nem célszerű meleg borogatást használni. Amikor a nedves ruha hőmérséklete eléri a testhőmérsékletet, azonnal cserélni kell.
Dörzsölje le a testét vizes szivaccsal!
A párolgás hűti a testet; Mary Ann Pane, philadelphiai ápolónővér a hő elvezetéséhez hideg csapvízzel átitatott szivacsot javasol, mellyel jól le kell dörzsölni a végtagokat és a törzset. Különösen azok a pontok fontosak, ahol a hőmérséklet az átlagosnál magasabb; ilyen például a hónalj és az ágyék. Csavarja ki jól a szivacsot és egyszerre csak egy testtájékot dörgöljön, a többi rész maradjon betakarva, tanácsolja a nővér. A nedvességet nem kell letörölni, mert a láz miatt felhevült bőr úgyis elpárologtatja.
Bár az alkohol gyorsabban párolog, és így gyorsabban is hűt, mint a víz, ez a kezelés lázas állapotban kellemetlen, arról nem is beszélve, hogy a belélegzett és a bőrfelszínen megkötött alkoholgőz ártalmas.
A lázmérő használata
- Mielőtt a hagyományos hőmérővel lázat mérne, fogja jól meg (de ne a higanyos végét), és gyors mozdulatokkal rázza le a higanyoszlopot a 35,5 fokot jelző rovátka alá. Ha attól fél, hogy leejti vagy összetöri a hőmérőt, végezze a műveletet az ágy fölött.
- A hónaljban mért hőmérsékletet tíz perc után olvassa le.
- Ha szájhőmérsékletet mér, várjon legalább félórát evés, ivás vagy dohányzás után, mert ezek módosítják a valós értéket.
- Tegye a lázmérőt a nyelve alá, lehetőleg jobbra vagy balra, ne pont középre. Itt ugyanis felszínesebben futnak a test valódi hőmérsékletét közvetítő erek. A hőmérőt az ajkával szorítsa, ne a fogaival. Az orrán át lélegezzen, nehogy a külső levegő hőmérséklete befolyásolja az eredményt. Legalább három percig tartsa a szájában a lázmérőt (egyes orvosok 5-7 percet javasolnak).
- Ötévesnél kisebb gyereknél inkább a végbél hőmérsékletét célszerű mérni, mely általában fél fokkal magasabb, mint a szájüregé. Az erre a célra szolgáló lázmérők higanytartálya rövidebb és gömbölyűbb, mint a többieké.
- A végbél hőmérsékletének méréséhez fektesse a gyereket az ölébe, fordítsa hasra és egyik kezét tartsa a popsiján, hogy ne kapálózzon, mondja dr. Donald Vickery. Kenje be vazelinnel a lázmérő végét és erőltetés nélkül tolja be óvatosan kb. 2-3 centire. A higanyoszlop pár másodperc múlva emelkedni kezd. Néhány perc múlva, amikor a higany már nem mozdul, húzza ki a lázmérőt. Vigyázzon, egyes gyermekeknél a mérés székürítést vált ki.
- Ha a lázmérő eltörne a szájban vagy a végbélben, ne essen pánikba. A lenyelt higany nem ártalmas, ha azonban gőze a légutakba kerül, mérgező. A legrosszabb, ami történhet, egy kis karcolás a szájüregben vagy a végbélben. Ha viszont az üvegszilánkokból hiányzik, forduljon orvoshoz.
- Használat után mossa le a hőmérőt langyos, szappanos vízzel. Ne használjon forró vizet, és soha ne tárolja a hőmérőt meleget sugárzó test közelében.
- Ha digitális lázmérőt használ, járjon el a használati utasítás szerint. Ha befejezte a mérést, az érzékelőt mossa le langyos, szappanos vízzel vagy benzinnel. A digitális hőmérőt ne merítse teljesen a mosófolyadékba és ügyeljen arra, hogy ne fröccsenjen víz a kijelzőre. Kétévente cseréljen elemet.
Vegyen egy jó fürdőt!
Dr. Gossel saját gyakorlatát ajánlja a betegeinek is: ha láza van és didereg, üljön bele egy kád meleg vízbe, és mindjárt jobban érzi magát. Banco doktor a kisgyermekek esetében azonban csak langyos, testhőmérsékletű hűtőfürdőt tart megfelelőnek. Ehelyett az is járható út, ha a gyereket vizes törülközőkbe burkolja, melyeket negyedóránként cserél.
Ne szenvedjen jobban a kelleténél!
Ha már igazán kutyául érzi magát, vegyen be fájdalomcsillapítót, mondja dr. Vickery, aki négy óránként két aszpirint vagy két paracetamolt javasol. A paracetamol előnye, hogy kevesebben allergiások rá, teszi hozzá. Mivel a két gyógyszer hatásmechanizmusa eltérő, egymás mellett is szedhetők, ha egyikük vagy másikuk hatása külön-külön nem kielégítő. Két aszpirint követhet két paracetamol hatóránként, vagy két aszpirin után várjon három órát, és akkor vegyen be még két paracetamolt is. Gyógyszerezését természetesen beszélje meg kezelőorvosával.
Gyerekeknek adjon paracetamolt!
A 21 évesnél fiatalabbak ne szedjenek aszpirint. A lázas gyerekeknél az aszpirin igen ritkán Reye-szindrómát, az idegrendszert károsító súlyos betegséget idézhet elő. Biztos, ami biztos, adjon inkább paracetamolt a kis betegnek, int óvatosságra dr. George Sterne gyermekorvos. Testsúly-kilogrammonként 10-15 mg-nyi mennyiséget kell számolni, és ez az adag négyóránként ismétlendő. Nincs értelme ennél többet és gyakrabban adni, mert a több napon át tartó túladagolás veszélyes lehet.
Öltözködjön megfelelően!
Az öltözködést illetően valójában nem kell mást tenni, mint amit a józan ész egyébként is diktál, szögezi le dr. Sterne. Ha melege van, vegye le a felesleges ruhadarabokat, vagy rúgjon le egy-két takarót, hogy segítse a szervezet hőleadását. Ha fázik, vegyen fel melegebb ruhát vagy takaróddzon jól be. A professzor a gyerekek esetében fokozott elővigyázatosságra int, mert ők nem maguk döntik el, mit viseljenek. A túl meleg környezet, például egy zárt autóban, lázat okozhat.
Tegye kellemesebbé a betegszobát!
Dr. Biaurock Busch a lábadozás körülményeinek is fontosságot tulajdonít. A túlfűtés és a levegőtlenség árthat; egyes orvosok 18-19 fokot és gyakori, de huzat nélküli szellőztetést javasolnak. A világítás is legyen olyan, ami jól szolgálja a pihenést és ellazulást.
Ha kívánja, egyen!
Ne csináljon nagy ügyet abból, hogy egyen-e vagy sem, ha láza van. Néhány orvos, köztük dr. Blaurock-Busch, javasol ugyan némi megszorítást, evés helyett például gyümöcslékúrát javasol. Mások azonban úgy vélik, hogy a szervezet túlmelegedése kalóriákat emészt fel, és ezeket pótolni kell. Végül is a döntés az öné, a lényeg, hogy sok folyadékot igyon.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.