Gyógynövények

Fekete bodza; hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Fekete bodza (Sambucus nigra)

A fekete bodza Európában, Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában honos. Észak-Amerikában az amerikai bodza (Sambucus canadensis) többé-kevésbé tükörképe a S. nigrának, mind megjelenésében, mind természetében. Mindkettő leginkább vadon él erdőben és utak mentén, elhagyott területeken, nitrogéndús talajon, ahol szabadon el is ter­jednek. A lapos, krémszínű, csipkeszerű virágzatokat sötét burgundi, majdnem fekete termések követik.

A bodzának több mágikus kapcsolata van boszorkányokkal, varázs­lókkal, koboldokkal és tündérekkel. A kultúrától függően pusztulás és halál hozóját, vagy éppen élet és újjáéledés hozóját látták benne.

Védő talizmánként használták, és vidéki házak köré telepítették, hogy védje a lakókat a villámlástól és a boszorkányoktól. Abban is hittek, hogy egy egészséges, életerős bodzafa biztosítéka annak, hogy a közelében élő emberek boldogok. A dán néphitben Bodza Anya vagy Hyldemoer, egy vé­dőszellem, mindenkit kísértett, aki kivágott egy fát. Nem tartották bölcs dolognak, hogy egy újszülöttet bodzafából készült bölcsőbe rakják, mert a tündérek ellopták volna a lelkét. Angliában a halottas kocsi vezetőinek bodzaostoruk volt, hogy védjék magukat a halott ártó szellemétől.

A vidéki olaszok még mindig kedvelik a bodzasípot, amit sampognának neveznek; hasonló a dél-amerikai zamponahoz, a pánsíphoz.

  • Fagytűrő, évelő, lombhullató kis fa vagy cserje.
  • A legkönnyebben dugványok­ról szaporítható. Le kell törni egy fiatal gallyat, és nedvesség­tartó földbe dugni, így bizo­nyosan gyökeret ereszt.
  • Úgy is gyökereztethetjük, hogy néhány dugványt egy pereméig komposzttal töl­tött mély cserépbe ültetünk. A dugványokat a cserép szé­le körül nyomjuk a komposzt­ba, legalább 5 cm-re egymás­tól. Nedvesen kell őket tarta­ni, árnyékos helyen, míg meg nem fogannak.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A drog jelentős mennyiségű (mintegy 3%) flavonoidot (izokvercitrin, kempferol, asztragalin, kvercetin, rutin, hiperozid) tartalmaz. Ezen kívül kb. 1%-ban triterpéneket, (α- és β-amirint, urzolsavat és oleánolsavat), mintegy 1%-nyi szterint (β-szitoszterin, kampeszterin, sztigmaszterin), 3%-ban kávésav-származékokat (klorogén-, ferula- és p-kumársav), valamint 0,15%-ban illóolajat, kevés nyálkát, és nagy mennyiségű káliumsót tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A bodzavirág az európai népi gyógyászatnak évszázadok óta része, elsősorban izzasztó­ként, illetve láz és meghűlés esetén alkalmazzák. Korábban használták a bodza levelét is gyógyászati céllal (rühösség, köszvény stb. kezelésére), de ennek alkalmazása visszaszo­rult. A termésből készült lekvár sokáig népszerű volt enyhe hashajtóként.

Preklinikai vizsgálatok

A drog gyulladáscsökkentő hatását in vitro és állatkísérletekben bizonyították. Vizes-etanolos kivonata közepes gyulladáscsökkentő hatást mutatott patkányokon. A virág metanolos kivonata gátolta az interleukin-I és a TNF-α gyulladásos mediátorok szintézisét humán perifériás mononukleáris sejtekben. A kivonat in vitro antioxidáns hatású. A bodzatea szignifikáns diuretikus hatást váltott ki patkányokon. A drog kivonata állatkísérletben bronchussszekréciót fokozó hatást mutatott.

Humán bizonyítékok

A bodzavirág feltételezett gyógyhatásait nem támasztják alá modern humán vizsgálatok, alkalmazása a tradicionális használat során nyert tapasztalatokon és a rendelkezésre álló preklinikai adatokon alapul.

Indikációk, adagolás

A bodzavirág megfázásos betegségek kezelésében alkalmazható feltételezett izzasztó és bizonyított köptető hatása miatt. Átlagos napi dózisa 10-15 gramm, amely teaként fo­gyasztható el. A bodza kellemes íze miatt teakeverékek gyakori alkotórésze.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Nincsenek mellékhatásokra, gyógyszeres interakciókra vagy egyéb veszélyekre utaló ada­tok.

Gyógyászat

A bodza virága, levele és ter­mése is használható a gyógyá­szatban. A bodzás lemosó hűti a napégést, a fájó szemeket és a kötőhártya-gyulladást. A vi­rágokból gyógyító fürdő ké­szíthető horzsolásokra, merev vagy fájó izmokra, húzódásokra és reumás panaszokra. Ezenkí­vül gyógyír égésekre és sebek­re is. A virágokból készült tinktúra elősegíti megfázás vagy láz és influenza esetén az izza­dást. A levele riasztja a rova­rokat, mint például a muslicát. A termésekből készült főzet mézzel köhögés és hurut ellen használható, és ha fáj a torkunk gargalizálhatunk vele.

Kézművesség

Valaha a bodza fontos festő­növény volt. A kérgéből feke­te festéket, a leveleiből zöldet, a termésekből pedig lilát nyer­tek, ami függött a hozzá hasz­nált páctól is.

Kozmetika

A bodza virágát általában hideg krémekhez, kézkrémekhez, tonikokhoz és bőrpuhítókhoz ad­ják, és pattanást, foltokat, ki­ütéseket, szeplőket és ránco­kat is kezelik vele. A bodzavirág hajöblítőben hidratálja a szá­raz hajat.

Konyha

A virágából erősítők, szörpök, lekvárok, zselék, sörbetek, fagylaltok, teák, borok és ece­tek készülnek, de bundázva is fogyasztják. A főtt termést hi­deg levesekbe, sörbetekbe, bo­gyós gyümölcsös pudingokba, zselékbe, chutney-ba, szószok­ba és borokba teszik. A bodza-gyökérből öntet készíthető. A fi­atal bodzahajtásokat a spárgá­hoz hasonlóan használhatjuk.

Figyelmeztetés

A virágából erősítők, szörpök, lekvárok, zselék, sörbetek, fagylaltok, teák, borok és ece­tek készülnek, de bundázva is fogyasztják. A főtt termést hi­deg levesekbe, sörbetekbe, bo­gyós gyümölcsös pudingokba, zselékbe, chutney-ba, szószok­ba és borokba teszik. A bodza-gyökérből öntet készíthető. A fi­atal bodzahajtásokat a spárgá­hoz hasonlóan használhatjuk

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.