Hányinger: 10 gyomornyugtató megoldás
Megpróbáltuk nagy hirtelen összeszedni, mitől is kaphat az ember hányingert, íme az eredmény: tojás, tojássaláta, tűk, véradás, a vér látványa, kórházszag, hajszál a levesben, főtt sárgarépa, lámpaláz, ha valaki részletesen elmeséli legutóbbi műtétjét, a zsíros hamburger illata, kávéscsészében úszkáló cigarettacsikkek, a sült szalonna illata, rothadó falevelek, a sarki gesztenyesütőtől áradó szag, kakis pelenka, macskaszőr, romlott hal és hányingerrel küzdő emberek társasága.
Hogy érzi magát, miután végigolvasta a listát? Kavarog a gyomra rendesen? Talán még gombóc is van a torkában? Esetleg azt kívánja, hogy bár jönne el a világvége – méghozzá minél gyorsabban?! Nos, ne aggódjon, van néhány olyan házi szerünk, amelytől gyorsabban elmúlik majd az a fránya hányinger, mint hinné.
Íme néhány gyógymód, próbálgassa ki őket, amíg meg nem találja azt, ami beválik.
Használ a szirup
Ha még nem annyira súlyos a hányingere, akkor elsőként hallgasson gyógyszerész szakértőnkre. „A kólaszirupot hosszú ideje használjuk, és a jelek szerint nagyon jól beválik” – mondja Róbert Warren, gyógyszerész. A szénsavat nem tartalmazó szirupban nagy mennyiségű tömény szénhidrát van, ami segít megnyugtatni a gyomrot. Sőt, mi több, állítja dr. Warren, bármilyen szörp, sűrítmény vagy akár az egyszerű, cukorból főzött szirup is segíthet. Adagja felnőtteknek napi egy-két evőkanál, gyerekeknek egykét kávéskanál szobahőmérsékletű szirup.
Orvosi segítség
Ezerféle oka van
„Kapásból 25-féle betegséget lehet felsorolni, ami krónikus hányingerrel jár” – állítja dr. Kenneth Koch gasztroenterológus. Ha egy-két napon belül nem szűnik a hányinger, orvoshoz kell fordulni.Utazási betegség elleni készítmény
A magas cukortartalmú szirupok azonban nem valók sem cukorbetegeknek, sem azoknak, akik csökkenteni akarják a bevitt kalóriamennyiséget. Alternatív megoldást jelenthetnek az utazási betegség jellegzetes tünetét, a hányingert enyhítő készítmények. Ezeknél, függetlenül attól, hogy receptre vagy anélkül kaphatók, gondosan el kell olvasni a mellékelt leírást.
- A hányinger, hányás okai – Akut és krónikus hányás
- Hányós gyerek – Mit tegyünk?
- Hányinger kezelése gyermekeknél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vigyázzon, mit iszik!
Ha hányingere van, de nem akarja viszontlátni az elfogyasztott ételt, ne igyon mást, csak tiszta, áttetsző folyadékot, például teát, szögezi le dr. Koch. Legjobb a langyos, többé-kevésbé szobahőmérsékletű tea. A hideg ital újra kiboríthatja a gyomrot. Egyszerre ne igyon többet 25-50 ml-nél.
Buborékmentesen!
„Nekem az édesanyám Seven Upot adott, ha hányingerem volt” – meséli dr. Warren. Más anyukák kólát vagy gyömbérszörpöt adnak gyermekeiknek. Mivel szakértőink azt tanácsolják, hogy tartózkodjon a hideg és a szénsavas italoktól, kövesse dr. Stephen Bezruchka sürgősségi orvos tanácsát, és hagyja a szénsavas italokat szobahőmérsékleten állni mindaddig, míg fel nem melegszenek és minden buborék el nem távozik belőlük.
Először szénhidrátot
Ha úgy érzi, hogy feltétlenül ennie kell, és a hányingere nem túl súlyos, akkor egyen könnyű, szénhidrátdús élelmiszereket kis mennyiségben, például pirítóst vagy kekszet, tanácsolja dr. Koch. Ahogy múlik a hányinger, térjen át fokozatosan a könnyű, de már fehérjét tartalmazó ételekre, mint például a csirkemellre vagy a halra. Étrendjéhez csak legutoljára adhatja hozzá a zsíros ételeket.
Gyógyszert, de nem mindegy, melyiket
a gyomornyugtató savkötők elsősorban más típusú gyomorbántalmak gyógyítását szolgálják. Ám ha hányingere nem túl súlyos, és valószínűleg gyomorhurut vagy egyéb okból bekövetkező gyomorirritáció okozza, akkor dr. Koch szerint „észszerű dolog ezekkel kezdeni”. Viszont egyik szakértőnk sem ajánlja őket túl lelkesen, mert ahogyan azt dr. Sámuel Klein gasztroenterológus megjegyzi: „e gyógyszerek egyikét sem a hányinger gyógyítására fejlesztették ki”.
A természetgyógyász közbeszól
Egy kis nyomás néha segít
A kínaiak évszázadok óta tudják, hogy az akupunktúra hatékony, fájdalommentes és gyógyszert nem igénylő módszer. Az akupresszúra az akupunktúrás kezeléshez hasonló, de tű nélkül végzett kezelés. „Fontos, hogy még a hányás beállta előtt alkalmazza az alábbi akupresszúrás módszert” -jelenti ki dr. Joseph M. Helms családorvos. Ki tudja, talán önnél is beválik.Alkalmazzon nyomást mindkét kezén a hüvelykujj és a mutatóujj közötti bőrredőn. Erőteljesen, intenzíven és gyorsan masszírozza a jelzett pontot perceken át, tanácsolja dr. Helms. „Amikor azt mondom, »erőteljesen«, ezzel jelezni szeretném, hogy nem gyöngéd simogatásról van szó!” Hasonló módon dörgölje meg hüvelykujjával vagy hüvelykujja körmével a lábfejét, a második és a harmadik lábujj közötti területen, az ujjfeszítő inak között, teszi hozzá az elmondottakhoz dr. Helms.
Próbálja ki a gyömbérkúrát!
Daniéi b. Mowrey pszichológus és pszichofarmakológus 15 éve foglalkozik a gyógynövények kutatásával. Ő a gyömbérgyökérre esküszik. „Az biztos, hogy ez elbánik a hányingerrel” -állítja. Aporrá tört gyökeret kapszulában veheti be; a mennyiség attól függ, milyen erős a hányinger. „Tudni fogja, hogy mikor elég: amikor elkezd böfögni és megérzi a gyömbér ízét”, szögezi le.
Ragaszkodjon a kapszulaformához
Dr. Mowrey azt állítja, hogy a friss gyömbér túl erős a legtöbb ember számára ahhoz, hogy a megfelelő adagban beszedhesse. Enyhébb hányingeren a gyömbérsör vagy a ropogós gyömbéres sütemény is segít.
Vessünk véget az egésznek!
A hányinger akkor múlik el leginkább, hajói kihányja magát, állítja dr. Koch. Ilyenkor a hányinger azonnal elmúlik és lehet, hogy egyetlen hányás elejét veszi a további hányingernek. Még a legrosszabb esetben is, legalábbis átmenetileg, elmúlik a kellemetlen émelygés. Viszont dr. Koch nyomatékosan leszögezi, hogy semmiképp sem javasolja, hogy hánytassa magát.
Utazáskor jelentkező zsibbadás, hányinger tüneteinek csökkentése
Utazási betegség
Az utazási betegségben szenvedők számára egy-egy hosszabb út megtétele émelygéssel, rosszulléttel, fejfájással jár. A kellemetlen tünetek enyhítésére próbáljuk ki az alábbi két egyszerű ötlet valamelyikét. Tegyünk néhány csepp gyömbér- és bors menta-illóolajat egy zsebkendőre, és lélegezzük be, amikor szükségét érezzük, vagy masszírozzuk lassú, körkörös mozdulatokkal az alhasat a fent említett illóolajok valamelyikével, s máris jobban érezzük magunkat.
Az idegek megnyugtatása céljából vagy a hányinger enyhítésére nyomjuk meg a Szívburok-6 pontot az alkaron (ez három harántujjnyi távolságra helyezkedik el a csukló-redő fölött). Addig tartsuk a ponton a kezünket, ameddig szükségét érezzük.
A fáradt lábak védelmében
A keringés javítása
A szív felé irányuló vénás keringés akadályozottsága miatt vérrög képződhet a lábszár vénáiban; ilyenkor beszélünk mélyvénás trombózisról. Nem ritka, hogy hosszú repülőúton jelentkezik a probléma, hiszen a kabinban lévő nyomás miatt lassul a szív felé irányuló vér- és nyirokáramlás. Kialakulásában ugyanakkor olyan kockázati tényezők is közrejátszhatnak, mint az elhízás, illetve a dohányzás.
A vádliizmok pumpaként működnek, ezért ezek megfeszítésével-elengedésével élénkíthetjük a keringést, s megelőzhetjük a probléma kialakulását. A mozgás és a nyújtógyakorlatok is segítenek – ha csak tehetjük, álljunk fel, és járkáljunk. A következő gyakorlatsort szintén kipróbálhatjuk.
- Hajoljunk le, ragadjuk meg a vádlit mindkét kezünkkel, s lassan masszírozzuk a lábszárat fel és le. Az ujjainkkal közben írjunk le apró köröket.
- Álljunk kényelmesen. Lassan emelkedjünk lábujjhegyre, és maradjunk így pár másodpercig. Ez a gyakorlat megnyújtja a lábszár elülső részének izmait.
- A talpunkon gördülve lassan helyezzük át a súlypontot a sarkunkra. Álljunk így körülbelül tíz másodpercig, hogy a vádli megnyúljon, majd ismételjük a mozdulatsort előre-hátra hintázva, összesen tízszer. Ez a gyakorlat javítja a lábszár keringését.
- Befejezésképpen álljunk fél lábon, a másik lábunkat pedig rázogassuk meg a levegőben. Először a lábfejet rázzuk meg, és írjunk le vele köröket. Ezután körözzünk az alsó lábszárral, majd végül a combbal. Háromszor ismételjük a sorozatot, aztán térjünk át a másik lábra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.