Alkohol, koleszterin szint és szívbetegség kapcsolata
Szinte mindenki hallott már a „francia paradoxonról”. A kifejezés arra a tényre utal, hogy bár sok telített zsírt és koleszterint (sajtot, vajat és tejszínt) fogyasztanak, a franciák körében viszonylag ritka a szívbetegség.
A kutatók álláspontja
A kutatók korábban azt gyanították, hogy ennek az elfogyasztott nagy mennyiségű bor lehet az oka. Noha ma már azt is megkérdőjelezik, hogy van-e értelme egyáltalán paradoxonról beszélni -egyes kutatók szerint ugyanis a francia statisztikák nem egészen valósághűek a szíves érrendszeri betegségek dolgában -, a bor és az egyéb szeszes italok kedvező hatását igazoló bizonyítékokat senki sem vitatja.
Több tucat, a fehér- és vörösborra, a sörre és az égetett szeszes italokra vonatkozó tanulmány bizonyítja az alkohol szívvédő hatását. (Igen, jól olvastuk: nem csak a bor tesz jót.) Ami azt illeti, a lakosság 60-80 százalékának jót tenne, ha mértéktartó alkoholfogyasztók lennének, mondta dr. Eric Rimm, a Harvard Egyetem kutatója 2002-ben egy az amerikai sörnagykereskedők szövetsége (!) által szponzorált előadásban.
Egy vizsgálatban, amelyben 80 000-nél is több amerikai nő vett részt, a szeszes italokat rendszeresen, de mértékkel fogyasztó alanyok körében kevesebb mint feleakkora volt a szívinfarktus kockázata, mint azok körében, akik egyáltalán nem fogyasztottak alkoholt – még akkor is, ha ez utóbbiak karcsúak voltak, nem dohányoztak és rendszeresen sportoltak, tehát nem tartoztak a veszélyeztetett rizikócsoportok egyikébe sem.
Hogyan segít az alkohol?
Először is, növeli a HDL-szintet. Ez független attól, hogy milyen jellegű szeszes italról van szó. Megállapították, hogy napi fél üveg fehérbor elfogyasztása hat hét alatt igen jelentősen, 0,2 mmol/l-rel növelte a HDL-szintet 12 egészséges, egyébként normális koleszterinszintű Önkéntesnél. Más kutatók már ennél jóval kevesebb alkohol elfogyasztása esetén is 0,05 mmol/1 HDL-szint-növekedést találtak.
A legújabb kutatások szerint az alkohol szívre gyakorolt kedvező hatása kifejezettebb, ha a mértéktartó fogyasztás időben egyenletesen oszlik el, vagyis rendszeresen, heti három-hét alkalommal iszunk kis mennyiségű alkoholt, nem pedig csak olykor-olykor.
A vörösbornak további jó hatása is van, részben a benne található igen hatékony antioxidánsoknak köszönhetően. Mivel vörösbor készítésekor a szőlő héja az erjesztés során benne marad a borban, jóval több antioxidáns – túlnyomórészt flavonoid – oldódik bele. (Fehérbor készítésekor az erjesztés a szőlő héjának eltávolítása után történik, ezért ennek a fajtának alacsonyabb a flavonoidtartalma.) A piros szőlőlében is vannak flavonoidok, bár nagyjából csak negyed- vagy harmadannyi, mint a vörösborban.
Mennyi elegendő a szív védelméhez?
Egy kísérlet során 353, szívinfarktuson átesett 40 és 60 év közötti férfi állapotát kísérték figyelemmel, és megállapították, hogy naponta legalább két pohár bor elfogyasztása a felére csökkentette az újabb szívinfarktus kockázatát.
Csak mértékkel!
No persze ha túlzásba visszük az alkoholfogyasztást, a káros hatások hamar túlsúlyba kerülnek az előnyökkel szemben, különösen nők esetében, akiknek a szervezete általában nehezebben bontja le az alkoholt. Náluk már napi két ital is elegendő lehet a májbetegség kialakulásához, és a napi rendszerességű alkoholfogyasztás 30 százalékkal is növelheti az emlőrák kockázatát. (Ne feledjük azonban, hogy sokkal több nő hal meg évente szív- és érrendszeri betegség, mint emlőrák miatt. A 30 százalékos növekedés a csekély kockázatú nők körében amúgy azt jelenti, hogy 100 000 nőből nem 10-ben, hanem 13-ban alakul ki a daganat.)
A túlzott alkoholfogyasztás mindkét nem esetében növelheti a stroke egy ritka változatának, az agyvérzésnek a kockázatát (ilyenkor egy ér reped meg az agyban, és a kiömlő vagy lassan szivárgó vér átmenetileg vagy maradandóan károsítja az agyszöveteket), az alkalmankénti vagy rendszeres lerészegedés pedig károsítja a szívet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.